• Лепчиња со марципан / Marzipan scones

  Лепчиња со марципан / Marzipan scones

  сé повеќе ми се допаѓаат овие колачи/лепчиња наречени скоунс. многу лесно се прилагодуваат со разни додатоци, па секогаш можете да добиете нешто различно. scroll down for the recipe in english ние ги пробавме со […]

 • Salty Dog

  Salty Dog

  знам, малку ја запоставивме рубриката “коктели”. а овој од денеска, според состојките, не е многу различен од grayhound, коктелот со грејпфрут и џин. разликата е во тоа што ќе ставите на ивицата на чашата. шеќер со […]

 • Полнети модри патлиџани / Stuffed eggplant / Karnıyarık

  Полнети модри патлиџани / Stuffed eggplant / Karnıyarık

  уште еден турски рецепт, само за разлика од салатата со сумак и сируп од калинка, ова јадење не сум го пробала во турција. ама затоа го зготвив покрај неколку турски мезиња кога ги поканивме […]

 • Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream

  Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream

  на барање на мартин, наместо некој чуден експериментален сладолед, како оние со ѓумбир, анасон или таан, по веганскиот, го направив овој многу лешникаст и малку чоколаден сладолед. според некого, најдобриот сладолед што сум го […]

 • Две салати / Two salads

  Две салати / Two salads

  од едно патување во истанбул, еднo од јадењата кои најмногу ми останаа во сеќавање е ручекот последниот ден пред да си одиме, во едно мало преполно кафанче во близина на египетскиот пазар во кое […]

 • Торта со јагоди / Strawberry cake

  Торта со јагоди / Strawberry cake

  пред некој месец ситно сецкано наполни 5 години. не дека заборавивме да го одбележиме тоа, ама некако секојдневните обврски се испречија и деновите поминуваа, а и јас ја барав совршената торта. сé додека не […]

 • Печени пастрмки / Roasted trout

  Печени пастрмки / Roasted trout

  сите знаеме дека е добро да се јаде риба, барем еднаш неделно… или три пати. ние најчесто јадеме пастрмка, едноставно испечена, а кога имам време ѝ додавам компири и кромид. вака испечен, кромидот е многу […]

 • Колачи со киноа / Quinoa cookies

  Колачи со киноа / Quinoa cookies

  веќе некое време и кај нас може да се најде киноа. ако не сте ја пробале до сега, направете го тоа. киноата многу лесно и брзо се готви, а може да се употреби наместо […]