All posts in “сладолед / ice cream”

Peanut butter ice cream banana split | Sitno seckano

Банана сплит со сладолед од путер од кикирики / Peanut butter ice cream banana split

мислам дека полесен сладолед до сега немам направено, освен можеби овошниот јогурт, а неверојатно вкусен. лани, на летување, често јадевме чоколаден сладолед со путер од кикирики, па сакав малце да го вратам летното чувство и сеќавањето на мирисот на море.

Continue Reading…

Peach kefir ice cream | Sitno seckano

Сладолед од праски / Peach ice cream

варијанта на сладоледот со јогурт, овој е направен со процеден домашен кефир.

Continue Reading…

roasted sour cherry vanilla ice cream | sitno seckano

Ванила сладолед со печени вишни / Roasted sour cherry vanilla ice cream

уште еден ванилест сладолед, овој пат ишаран со печени вишни.

Continue Reading…

vanilla ice cream with almond hazelnut chocolate chips | Sitno seckano

Ванила сладолед / Vanilla ice cream

решив оваа година често да правам сладоледи. ова е првиот, го снема за еден ден. рецептот е на мајка ми и од него се добива најмазниот и најкремаст сладолед, а може да послужи како основа за многу вкусови. јас овде додадов семчиња од стапче ванила, за поизразен ванила вкус, и искршено темно чоколадо со бадеми и лешници.

Continue Reading…

Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream

на барање на мартин, наместо некој чуден експериментален сладолед, како оние со ѓумбир, анасон или таан, по веганскиот, го направив овој многу лешникаст и малку чоколаден сладолед. според некого, најдобриот сладолед што сум го направила.

Continue Reading…

Вегански сладолед / Vegan ice cream

според мене, најдобар сладолед е овој со кој пораснав, ванила или чоколадо, совршена основа за додавање вкусови. ама сакав да пробам некој без млеко и јајца и еве, начекав еден топол викенд (минатиот) и го направив овој сладолед од индиски ореви, кокосово млеко, црн чај и зачини. ако сте пиеле црн чај со млеко и зачини, знаете што можете да очекувате. сладоледов има баш таков вкус.

Continue Reading…

Сладолед со суви сливи и желе од вино / Prune and wine jelly ice cream

Топла, сончева есен, како оваа што ја имаме, е вистинското време за уживање во ваков сладолед. кремаст ванила сладолед, со суви сливи потопени во црно вино и ишаран со желе од вино, вкусовите се есенски.

Continue Reading…

Сладолед од нане / Mint ice cream

неодамна наидов на многу убаво нане со неверојатно јак вкус. ми се чини дека ќе беше прејак за табуле, па го направив овој сладолед. нема да ви се верува колку јак ментол вкус има сладоледов. а особено добро доаѓаат малите парченца чоколадо измешани низ сладоледот.

Continue Reading…

Сладолед од кафе / Coffee ice cream

имав во план некои други вкусови сладолед да направам, ама кога го видов сладоледов од кафе, тој доби предност пред сите. многу е вкусен, мазен, кремаст и кафето убаво се осеќа. ова е еден од оние рецепти за кој треба да се употребат повеќе вангли и садови, ама вреди.

Continue Reading…

Чоколаден сладолед / Chocolate ice cream

не е доцна да смучкате уште некој сладолед додека летото не е завршено. овој е можеби најчоколадниот сладолед што некогаш сум го направила, а и син ми го одобри. прилично кремаст и со интензивен вкус.

Continue Reading…

Ручек за Теа / Lunch for Tea

пред некое време на гости ни беше екипата од списанието “теа модерна” и еве што зготвивме за нив. рецептите минатата недела можевте да ги прочитате во списанието, а еве ги сега и тука.

a few weeks ago we had guests from the magazine “tea moderna” and here is what we cooked for them.

Continue Reading…

Сладолед од јагоди и јогурт / Strawberry yogurt ice cream

наједноставниот сладолед што можете да го направите со овошје. мислам дека бев шесто или седмо одделение, кога баба ми ми го откри рецептот за овој овошно-јогуртен сладолед и од тогаш го правам секое лето со разни овошја. банани, праски, диња, цреши, вишни, круши… ама мислам дека со јагоди е највкусен.

Continue Reading…