All posts in “мафини”

Sweet potato muffins | Sitno seckano

Мафини со сладок компир / Sweet potato muffins

многу меки и сочни мафини. со убаво изразен вкус на сладок компир, нешто што мене многу ми се допаѓа, ама и не толку големите љубители на слатки компири кај мене дома ги одобрија.

Continue Reading…

chocolate zucchini muffins / sitno seckano

Киш и мафини за Преплет / Quiche and muffins for Preplet

ми претставува особено задоволство да ви раскажам за преплет. ако не сте чуле за нив, веднаш разгледајте го нивниот сајт, ќе најдете многу интересни работи дизајнирани од викторија и магдалена. тие ни предложија соработка на нивниот последен каталог и јас бев пресреќна дека ќе можам да зготвам нешто за нив, а даниел сето тоа да го фотографира. и, еве ги рецептите за кишовите и мафините кои се најдоа на страниците на каталогот, покрај штосните предмети со откачени пораки.

Continue Reading…

Мафини со јагоди / Strawberry muffins

Викендов начекав многу убави благи јагоди на пазар, едни од последните, и купив поголема количина. дел од нив употребив во овие мафини. инаку мафиниве се вкусни со било кое пролетно/летно овошје. сме ги пробале и со боровинки, вишни, капини, малини, рибизли, праски, сливи и смокви, или некое замрзнато овошје. некогаш со интегрално брашно и кафеав шеќер. секогаш меки и вкусни.

Continue Reading…

Банана мафини со кафе / Banana coffee muffins

ако ви се допаѓа вкусот на банана во колачи и малку арома на кафе во благи работи, овие мафини сигурно ќе ви се допаднат.

Continue Reading…

Мафини со цреши / Cherry muffins

мислам дека нема многу што да се објаснува тука, меки ровки мафини полнети со цреши и посипани со шеќер и ореви. син ми мартин изјави дека овие се неговите втори омилени мафини (први се брауни мафините).

Continue Reading…

Солени мафини со младо кромитче / Savory muffins with scallions

деновиве младото кромитче е сé поприсутно на пазарите, па еве ви идеја (освен онака да си го грицкате) како да се насладувате со него. јас измешав обично брашно со интегрално брашно од спелт (спелта, пир) и со пченични никулци, ама ако сакате можете да употребите и само обично брашно или да направите некоја друга комбинација.

Continue Reading…

Брауни мафини полнети со кокос / Brownie muffins filled with coconut

брауните си се супер и без никаков фил, ама сепак е убаво понекогаш да се пробаат и вакви, а чоколадо и кокос дефинитивно добро одат.

Continue Reading…

Интегрални р’жани мафини со овошје / Whole rye fruit muffins

пред некое време си купивме соковник. не верував, ама многу добра справа е. секој ден смислуваме некоја нова комбинација од овошје и зеленчук. мојата омилена е јаболко, портокал, јагоди, морков и цвекло + некоја искршена коцка лед… нема подобро освежување.

само некако тешко ми паѓа да ја фрлам пулпата што останува од овошјето. еднаш остатокот од морковите го ставив во супа, еднаш направив колаче со пулпа од јаболко, портокал и лимон, а во овие мафини, наместо сецкани јагоди или некое друго сецкано овошје, ставив остатоци од јагодите од соковникот.

Continue Reading…

Мафини со џем / Jam muffins

се прават многу брзо, а супер се дека средината им е полна со мармалад и не се суви. ставете било каков мармалад. јас ставив од сливи.

Солени пченкарни мафини / Corn muffins

scroll down for the recipe in english

за 12 мафини:
1 шоља сенаменско брашно
3/4 шоља пченкарно брашно
1 лажиче сода бикарбона
1/2 лажиче прашок за пециво
1/2 лажиче сол
2 јајца
1-2 лажици мед
1 шоља млеко
1 шоља издробено сирење или рендан кашкавал

изматете ги сите состојки освен сирењето со миксер. додадете го сирењето, измешајте со лажица, па сипете го тестото во калапи за мафини и печете ги мафините на 200°C околу 15 минути.

медот може воопшто да не го ставате, бидејќи со него се по малку благи и на некого може тоа да не му допаѓа. ама мене ми се поубави со мед. ги имам правено и без мед и тогаш како нешто да недостасува во вкусот.

for 12 muffins:

1 cup all-purpose flour
3/4 cup corn flour
1 teaspoon baking soda
1/2 teaspoon baking powder
1/2 teaspoon salt
2 eggs
1-2 tablespoons honey
1 cup milk
1 cup crumbled feta cheese or grated cheddar cheese

whisk all the ingredients, exept the cheese, with an electric mixer. add the cheese and stir with a spoon. pour in muffin cups and bake at 200°C around 15 minutes.

you can skip the honey and make the muffins without it, becauce it adds a little sweetness to the taste and some people don’t like that. i have tried the muffins without the honey and for me something is missing in the taste without it, so i prefer them with the honey.

Мафини со урда / Ricotta muffins

ако сте купиле урда за некој друг рецепт (на пример за овој) и ви останало многу, еве добар начин да ја искористите: мафини. со урда. благи. невероватно вкусни. и покрај тоа што наполно заборавив да го ставам зејтинот во тестото. на пола правење на мафиниве дојде комшиката од станот под мене и изјави дека во нејзиното купатило тече од моето. во целата таа гужва некако успеав да ги завршам мафините. и многу беа вкусни. урдата некако… и анасонот… многу интересно.

рецепт од тука.

за 14 мафини

тесто:
2 лажички анасон тостирани 2-3 минути на слаба рингла, со постојано мешање и после истолчени
3 шољи брашно
3/4 шоља шеќер
1 кесичка прашок за пециво
3/4 лажичка сода бикарбона
1 шоља павлака + пола шоља млеко (или малку повеќе)
3/4 шоља зејтин (ама јас скроз го заборавив)

ова сé се меша со жица за матење или со 2 вилушки.

фил
1 шоља урда + 6 преполни лажички павлака + 1 кесичка ванилин шеќер

тавчето за мафини, подмачкано со маргарин или наредено со хартиени чашки, наполнете го со тесто до 1/3 од висината на чашките, во средината ставете по една полна лажица од филот, па останатото тесто и посипете ги мафините со сецкани ореви.

печете ги околу 25 минути во загреана рерна на 180°C.

recipe from here.

batter:
2 teaspoons fennel seeds
3 cups all-purpose flour
3/4 cup granulated sugar
12 gr baking powder
3/4 teaspoon baking soda
1 cup sour cream + 1/2 cup milk
3/4 cup vegetable oil (i complitely forgot to put the oil)

mix all this with a whisk or two forks.

filling:
1 cup ricotta cheese + 6 full teaspoons sour cream + 1 sachet vanilla sugar

butter the muffin tin, or use paper cups and fill them with batter 1/3 of the height. put one full tablespoon of filling in the middle, then the rest of the batter. top with chopped walnuts.

bake the muffins around 25 minutes in an oven preheated at 180°C.

Посни (+ диетални) тропски мафини ……. Vegan Tropical Muffins

 

scroll down for the recipe in english

Ако постите или сте перманентно на диета, имам фантастичен рецепт за вас денеска. Овие мафини се супер вкусни, а сите состојки се здрави и имаат малку калории. Во нив нема ни зејтин, ни путер ни јајца. Дури нема ни шеќер!

Најпрактично од се, во овој рецепт ќе најдете едноставна (и посна) замена за јајца која може да ја користите и за други рецепти за печени колачи и мафини, па дури и за палачинки.

Посната замена за јајца се прави едноставно: со мелено ленено семе и вода. Најдобро е лененото семе да го смелете во мелница за кафе. Денес немав таква, ама тој начин е најдобар. Поради тоа, јас го смелев во мојот мал блендер и резултатот беше одличен. 1 јајце = 2 лажици мелено ленено семе + 3 лажици вода. Измешајте ги двете состојки и оставете ги да стојат околу 5 – 10 минути. “Јајцето” за тоа време ќе се згусне. Зголемете ги количините на состојки во зависност од бројот на јајца кои ви се потребни.

смеленото ленено семе и како изгледа измешано со вода, после 5 мин.

Во рецептов исто така се користи и брашно од овес. Ова јас го направив сама: во истиот блендер смелев овесни снегулки додека не станаа како брашно. И за овесното брашно идеално е ако имате мелница за кафе – ќе го смелете побргу и подобро.

Ленено семе и овесни снегулки има во скоро сите супермаркети, во делот за здрава храна.

Рецептот за мафините е адаптиран од тука. За мерење на состојките користете чаша од 250 мл.
Се добиваат 11 мафини

сувиот дел од брашното, течниот дел од тестото, и тестото измешано


за сувиот дел од тестото
3/4 чаша овесно брашно
2/3 чаша интегрално или обично брашно
1 лажиче прашок за печење
1 лажиче сода бикарбона
1 ронка сол
1 чаша кокос

за влажниот дел од тестото
2 лажици мелено ленено семе + 3 лажици вода
1 банана, испасирана
пола чаша мед (или јаворов сируп)
1/4 чаша сок од лимон (1 лимон)

1/4 чаша соино млеко (или оризово млеко, ако имате оризово во прав, измешајте го со вода според инструкциите на пакувањето)
Измешајте ги сите суви состојки во една голема посуда. Во помала посуда измешајте го течниот дел. Додајте го течниот дел во сувото тесто и измешајте ги убаво со лажица (миксер не е потребен). Во тавчето за мафини ставете хартиени чашки за мафини (без нив ќе мора да го измачкате тавчето со масло за да не ви се лепат). Јас користев силиконски чашки. Ако немате тавче за мафини, можете да го печете тестото како колач, во широко тавче, за да не биде премногу високо колачето. За да не се лепи покријте го тавчето со хартија за печење. Печете ги на 180 степени, околу 25 минути. Уживајте!
These muffins taste fantastic and are vegan and low in calories. Instead of eggs, the recipe uses ground flax seeds mixed with water. I couldn’t believe how moist and delicious they were and I can’t wait to experiment with other additions, like shredded carrots instead of coconut. I adapted the recipe from here.
dry ingredients
3/4 cup oat flour (I ground oats in my blender for this)
2/3 cup spelt or whole wheat flour (or all purpose)
1 tsp. baking powder
1 tsp. baking soda
pinch of salt
1 cup coconut
wet ingredients
2 tbsp. ground flax + 3 tablespoons water (mix separately and leave for 5 min. to thicken; this is equivalent to 1 egg)
1 mashed banana
1/2 cup honey or maple syrup
1/4 fresh lemon juice
1/4 cup soy milk or any other milk substitute

Mix all the dry ingredients in a large bowl. Mix the wet ingredients separately, then add to the dry. Line your muffin tin with paper cups. I used silicone muffins molds. Bake in a preheated oven, 180 C degrees (350 F degrees) for about 25 min. This recipe yielded 11 muffins. They were delicious even 2 days after I baked them. Enjoy!