All posts in “almonds”

vanilla ice cream with almond hazelnut chocolate chips | Sitno seckano

Ванила сладолед / Vanilla ice cream

решив оваа година често да правам сладоледи. ова е првиот, го снема за еден ден. рецептот е на мајка ми и од него се добива најмазниот и најкремаст сладолед, а може да послужи како основа за многу вкусови. јас овде додадов семчиња од стапче ванила, за поизразен ванила вкус, и искршено темно чоколадо со бадеми и лешници.

Continue Reading…

Raw buckwheat porridge with kefir, almonds, apples and blackberries | Sitno seckano

Каша од сурова хељда / Raw buckwheat porridge

за каша од сурова хељда не ви треба строг рецепт. откако ќе отстои во вода, изблендирајте ја со некоја течност (млеко, јогурт, кефир, растително млеко, сок…), зрна, семки, јаткасти плодови, свежо и/или замрзнато овошје, зачини (ванила, цимет…), нешто за заблажување (мед, суви овошја…). испробајте разни комбинации и видете што најмногу ви се допаѓа, а еве како ние ја јадевме за појадок пред некој ден.

Continue Reading…

Fruit & Nut Bread Crackers | Sitno seckano

Овошни крекери / Fruit bread crackers

знам дека за повеќето рецепти викам дека лесно се прават. тоа е една од работите што ми е мене важна, сакам да правам лесни рецепти, ретко се нафаќам на нешто комплицирано. а понекогаш не толку лесниот рецепт го менувам да биде лесен.

Continue Reading…

fruit and nuts energy bites / sitno seckano

Енергетски бомбици / Energy bites

пред некое време почнав да ги правам овие топчиња за секое качување на планина и секогаш се добро примени. ги правам колку залче, и таман се, ме живнуваат, ама не само на планина или после трчање, туку и после работа или во било кое друго време кога ми фали малку енергија.

Continue Reading…

Макаронс / Macarons

овие слатки мали лапни-голтни колачиња важат за тешки за правење. и точно е, може да не излезат мазни и подигнати, ама тоа не е причина да не пробате да ги направите. а и да распукаат по површината, секако ќе бидат вкусни.

Continue Reading…

Колачи со киноа / Quinoa cookies

веќе некое време и кај нас може да се најде киноа. ако не сте ја пробале до сега, направете го тоа. киноата многу лесно и брзо се готви, а може да се употреби наместо ориз, кус-кус, булгур или друга житарка. добро оди со печен зеленчук, месо и риба, може да се стави во супи и чорби или во салати, вкусна е и долго ќе ве држи сити. а овде ви ја предлагаме киноата како дел од вкусни колачи, кои се супер со ладно кафе или ладен чај.

Continue Reading…

Чоколадна гранола / Chocolate granola

јас ретко појадувам и обично е тоа прилично касно, а гранола со јогурт ми е омилен појадок. сега првпат ја направив чоколадна. рецептот е прилагоден од тука.

Continue Reading…

Коблер со јаболки и капини / Apple blackberry cobbler

коблер обично се прави како овој со праски на маја. таа многу убаво го прави, еднаш дури донесе рабарбара од холандија за да ни направи коблер со рабарбара.

Continue Reading…

Колаче со свежи брусници / Fresh cranberry cake

не знам дали негде во скопје можат да се најдат свежи брусници. јас ова колаче го направив кога бевме на гости кај маја и џипу во холандија, ама мислам дека ќе биде исто толку убаво и со вишни… или сливи. само ставете помалку шеќер ако се благи.

Continue Reading…

Ликер од кафе / Coffee liqueur

направив ликер. од кафе. тука има умешани и други работи, не е само кафето, ама ликерчето е баш супер. може да се пие, а може да се става и во колачи (или во сладолед).

Continue Reading…

Ромеско сос …… Romesco Sauce

Некои рецепти и јадења душата ќе ви ја извадат… ќе се изнамачите со саати, јадењето за никаде ќе биде, во меѓувреме цела кујна ќе ја извалкате и на крај ќе немате ништо да покажете за сето тоа готвење, сецкање, мешање, мерење…

Веднаш да ви кажам дека овој рецепт не е таков. Рецептов е лесен, брз, и изненадувачки вкусен!

Continue Reading…

Guest Post from Diethood: Chocolate Pie with Almond Paste Crust

Today we have the great honour to introduce you to Kate, a delightful Macedonian from the US, our dear blog-friend and the author of the wonderful delicious blog diethood. Kate is our guest today, with a recipe for a fabulous chocolate pie with almond paste crust (this sounds like a fantastic dessert for Easter lunch and we’ll be making it in no time!). In the food blog world, Kate is our first blog-friend, whom we learn and are inspired from. We are so happy that she is our first guest poster. Since discovering diethood, we’ve been in awe of her blog and the skills and recipes she shares, and we are excited to be able to tell our readers about Kate and her blog. We hope you like it as much as we do ! Visit her blog and discover all the amazing recipes and creations there ! Welcome Kate and thank you for being our guest !
Денеска имаме голема чест да ви ја претставиме Кате, Македонка од Америка, наша блог-пријателка и авторка на прекрасниот вкусен блог diethood. Таа денес ни е гостинка на блогот, со рецепт за фантастична пита со чоколадо со тесто од мелени бадеми (одличен рецепт за десерт за Велигденски ручек – ние обавезно ќе ја пробабме !). Во светотот на блоговите за рецепти и храна, Кате ни е првата пријателка, од која учиме и постојано се инспирираме. Затоа сме многу среќни што таа ни е и прва гостинка на блогот. Од кога го откирвме diethood и завидуваме на неверојатниот блог и вештините и рецептите кои ги споделува и многу ни е мило што сега можеме за неа и нејзиниот блог да им кажеме на нашите читатели. На нејзиниот блог ќе откриете многу фантастични рецепти и јадења! Се надеваме ќе ви се допадне колку и нам ! Добредојде Кате и благодариме за гостувањето !

I am so thrilled to be a guest here at Sitno Seckano because from the moment that I opened up their blog, I fell in LOVE! All my favorite, authentic Macedonian food in one place – I was ecstatic! As I searched through their wonderful site, I found American classics, Italian treats, and other delicious gems from all over the world. Needless to say, I was very impressed. What was more impressive is that they are so down to earth. When I invited the team of Sitno Seckano to guest post for me at Diethood, they jumped at the opportunity, and that just made me incredibly happy. And now, here I am guest posting for them – it truly is an honor. Thank you, Maja, Bojana, and Daniel, for allowing me to guest post on your fantastic blog.

I have prepared for you an incredible Chocolate Pie that will probably become a staple at your house once you give it a try. It is incredibly easy, amazingly delicious, and it will be gone in one sitting.

!Warning! Make sure you have some people over to share this with because you might end up eating the entire thing all by yourself.

Chocolate Pie with Almond Paste Crust
(inspired by Two Fat Ladies)

You will need:

For the Crust:
6 ounces ground almonds (170 gr)
1 egg white, room temperature
2 ounces sugar (56 gr)

For the Pie Filling:
8 ounces semi-sweet chocolate, finely chopped (230 gr)
1 cup heavy cream

For the Top:
handful of toasted almonds

Directions:

For the Crust
Mix ground almonds,egg white and sugar into a thick paste and knead it into a ball. Roll out into a round on a surface lightly dusted with icing sugar. Let it stand for at least half an hour, uncovered.

Preheat the oven to 350 degrees F, or 180 C. In the meantime prepare the chocolate filling, which is actually chocolate ganache. In a small saucepan, bring cream to a boil. Remove from heat and add chocolate. Stir the chocolate until melted. Cover and let stand 10 minutes. Stir chocolate mixture gently with a whisk until completely smooth. Let chocolate mixture stand at room temperature, stirring occasionally. This will make a pourable glaze. Place the rested pastry in a pie plate and cover with foil; bake for 20 to 25 minutes.

Check on it once in a while to avoid scorching. Take it out and leave to cool. Once it has completely cooled, pour in the chocolate filling. Leave in the refrigerator to set.


When firm, decorate with toasted almonds. Keep refrigerated.