Search Results for “тарт”

Strawberry Mascarpone Tart | Sitno Seckano

Тарт со маскарпоне и јагоди / Strawberry mascarpone tart

маскарпоне и јагоди се така добри заедно, и навистина ми е жал што додека јас го напишам рецептов, јагоди скоро и да нема веќе на пазар. сепак можете да го пробате тартов, маскарпоне иде добро и со сливи, а и со смокви и малини.

Continue Reading…
Mini filo dough tarts with cheese | Sitno seckano

Тартчиња од кори / Filo dough tarts

можеби изгледа комплицирано и долготрајно, ама овие корпи од кори многу лесно и брзо се прават. можат да се испечат и празни и да се наполнат со некоја салата, пинџур, сос или хумус, или со маскарпоне и свежо овошје. а многу се вкусни и вака, испечени со фил од јајце, јогурт и биено сирење.

Continue Reading…

Quail egg crostini | Sitno seckano

Тартчиња и кростини со јајца од препелица / Quail egg tarts and crostini

сигурно знаете дека јајцата од препелица се многу здрави. за сите нивни здрави состојки прочитајте повеќе на страницата на “наша фарма“, од каде што се овие мали шарени, а моќни јајца. а ние имаме идеја како да ги подготвите.

Continue Reading…

Citrus tarts | Sitno seckano

Цитрусни тартчиња / Citrus tarts

некако, како се стопли времето, веќе не посегнуваме по мандарини или портокали. а ги имавме, па иако цитрусни тартови не ми се нешто што на прва би избрала, во слаткарница или да го направам, сепак решив да ги искористам мандарините за нив.

Continue Reading…

Pumpkin tart | Sitno seckano

Тарт со тиква / Pumpkin tart

сакав да ја искористам уште малку сезоната на тикви, па го направив овој брз тарт, во кој тиквата е тенко исечена за лесно да се испече, и само малку зачинета и со малку шеќер, за да се осети нејзиниот карактеристичен вкус.

Continue Reading…

Тартови со маскарпоне и јагоди / Mascarpone strawberry tarts

нa нашето неодамнешно гостување на саемот за современи уметности “паратисима” во МКЦ, донесовме неколку јадења и, според одѕивот од посетителите, сите беа вкусни и ништо не остана неизедено. сепак, мислам дека десертот беше ѕвезда на вечерта, па еве го рецептот.

Continue Reading…

Тарт со бри и јаболко / Brie apple tart

лесно можете да направите тарт само од тесто и јаболка и несомнено ќе биде многу вкусен, без оглед дали ќе го зачините со цимет, каранфилче или ѓумбир (или сите три) и ќе го засладите со бел или кафеав шеќер или мед. таквиот тарт си е во ред. ама кога под редот јаболка ќе наредите кришки сирење бри, е тогаш ќе добиете нешто друго. јас овој тарт со јаболка и бри би го јадела и за доручек.

Continue Reading…

Тарт со синап и домати / Tomato mustard seed tart

сте ги пробале ли сосовите на мирана? кој е вашиот омилен? мене на прво место ми е синап. го ставам во сендвичи, помешан со мед, врз пилешко, пред да го печам, во преливи за салата, во ќофтиња… а еве уште една вкусна идеја како да го употребите.

Чоколаден тарт со таан / Chocolate tahini tart

ќе си помислите “ах, уште еден чоколаден тарт”, по оној со тесто од бадеми и оној со сируп од калинка, ама не, не сме завршиле со чоколадните тартови. овој е со таан и можам да ви потврдам дека чоколадо и таан е одлична комбинација. тестото е малку поразлично, има и јајце, а количината е доволна за два тарта, па половина може да замрзнете за другпат, бидејќи со наведените состојки за филот се добива доволно фил за еден тарт.

Continue Reading…

Чоколаден тарт со калинка / Chocolate pomegranate tart

ако до сега не решивте каква торта да направите за нова година, еве една чоколадна пита која во комбинација со калинките добива свеж вкус и свечен изглед.

Continue Reading…

Тарт со сливи и франџипани фил / Plum frangipane tart

scroll down for the recipe in english

рецепт прилагоден од овде.

за тестото:
2 шољи брашно
5 лажици шеќер
1/4 лажиче сол
170 gr маргарин
1 јајце
1 жолчка

за филот:
110 gr путер, на собна температура
1/2 шоља шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
2 јајца
1/2 шоља брашно
60 gr мелени бадеми
8 сливи (или кајсии, праски, јаболки, крушки…), исечени на кришки

прво направете го тестото. измешајте го брашното со шеќерот и солта, додадете го маргаринот и измешајте го со брашното, прво со вилушка, па со прсти, да се добијат трошки. ставете ги јајцето и жолчката и измешајте, прво со вилушка, па со раце, да добиете тесто. оформете го тестото во топка и ставете го во фрижидер додека го правите филот.

за франџипани филот изматете го путерот со шеќерот и ванилата, додадете ги јајцата, изматете, па брашното и бадемите, изматете.

топката тесто исечете ја на кришки, па натапкајте го тестото на дното и страните од тавче со пречник од 28 cm (јас искористив тавче од 24 cm и тестото излезе малку подебело отколку што треба). истурете го филот врз тестото и порамнете го, па наредете ги сливите.

печете го тартот во загреана рерна на 180°C околу 40 минути, или додека филот не стане испечен и стврднат.

recipe from here.

for the crust:
2 cups flour
5 tablespoons sugar
1/4 teaspoon salt
170 gr butter
1 egg
1 egg yolk

for the filling:
110 gr butter, at room temperature
1/2 cup sugar
1 sachet vanilla sugar
2 eggs
1/2 cup all-purpose flour
60 gr finely ground almonds
8 plums, or other fruit (apples, pears, peaches…), cut in thin slices

first, prepare the crust. mix the flour, sugar and salt and add the butter until the butter is starting to get well incorporated. add the egg and egg yolk and mix until a dough is formed. chill the dough while you make the filling.

to make the frangipane filling, beat the butter, sugar and vanilla together with an electric mixer until light. beat in the eggs, followed by the flour and almonds. beat until light.

cut the dougn in 1 cm thick slices and press them on the bottom and sides of a 28 cm tart pan (i used a 24 cm tart pan and the crust was a little thick). spread the filling. arrange the plum slices.

bake at 180°C for 40 minutes or so, until the filling in the middle of the tart is fully cooked.

Пита со виолетов сладок компир / Purple sweet potato pie

слатките компири ги планирав за бургери. често правам веге-бургери од некој зеленчук, а со сладок компир се многу вкусни. ама бојата на овие слатки компири, додека ги пасирав, ме предомисли и веднаш ги пренаменив за пита.

Continue Reading…