престојот во холандија кај маја и џипу секогаш е поврзан со јадење интересни јадења и пробување нови состојки. овој пат тоа се ендивија и келераба, и двете многу вкусни и многу здрави.

scroll down for the recipe in english

имам некое бледо сеќавање дека мајка ми многу одамна правеше салата од келараба, ама мислам дека во таа салата келерабата беше обарена. јас сакав да ја употребам келерабата свежа па го најдов овој рецепт од олга од sassy radish за салата од свежа келераба со тајландски и индонезиски зачини.

салата од келераба

1 келераба

1 кисело зелено јаболко

2 лажици оцет од ориз (или алкохолен оцет)

1 лажица сусамово масло

½ лажиче самбал (или лут буковец)

¼ лажиче кумин

½ лажиче сос од риба

свеж коријандер

сол и свежо мелен бибер

излупете ги келерабата и јаболкото и изрендајте ги крупно или исецкајте ги на тенки стапчиња. јас ги изрендав затоа што мислев дека тоа е побрзо, ама следниот пат ќе ги исецкам на стапчиња. келерабата е многу свежа и сочна и крцкава. ако немате сос од риба, може и да го изоставите.

додајте ги другите состојки, промешајте и послужете ја салатата веднаш или разладена.

печени ендивии

идеја за готвење на ендивиите добив од списанието aller hande. пред некое време видов слични рецепти на блоговите eating from the ground up и the wednesday chef, па ова што го зготвив е некоја комбинација.

за 4 – 5 лица:

5 ендивии

2 лажици путер

2 лажици брашно

1 ½ шоља млеко

сол, свежо мелен бибер

10 ленти сланина

½ – 1 шоља рендан кашкавал

измијте ги ендивиите и исечете им го грубиот долен дел, ама оставете ги листовите споени. зовријте вода со малку сол, а потоа намалете ја температурата на средно и ставете ги ендивиите да се варат 5 минути. извадете ги ендивиите, истурете ја водата, а во тенџерето стопете го путерот, додајте го брашното, промешајте, па сипувајте по малку од млекото и цело време мешајте да не се направат грутки. кога ќе го ставите целото млеко, гответе го бешамелот уште малку, да се згусне, па додадете сол и бибер.

загрејте ја рерната на 200°C. исечете ги ендивиите на пола по должина.

земете тавче доволно големо да ги собере ендивиите во еден слој и намачкајте го со путер. замотајте ја секоја половинка ендивија во сланина, наредете ги во тавчето, истурете го бешамелот врз нив и посипете ги со рендан кашкавал. печете ги околу 15 минути, додека кашкавалот не се стопи и не се зарумени. послужете ги ендивиите топли.

every time we go to the netherlands to visit maja and gipu is an opportunity to try new and interesting foods. this time it’s endives and kohlrabi, both very tasty and very healthy.

i have a dim memory that my mother made kohlrabi salad a long time ago, but i think the kohlrabi in that salad was cooked. i wanted to use it raw, so i found this recipe from olga from sassy radish for a kohlrabi salad with indonesian and thai flair.

kohlrabi salad

1 head kohlrabi

1 small green apple

2 tablespoons rice vinegar

2 tablespoons sesame oil

½ teaspoon sambal oelek (or crushed hot red pepper flakes)

¼ teaspoon cumin

½ teaspoon fish sauce

3 tablespoons chopped fresh coriander

salt and freshly ground pepper to taste

peel the kohlrabi and the apple and cut them into matchsticks or grate them. i grated them, thinking it would be quicker, but next time i’m going to cut them in matchsticks. the kohlrabi is so fresh and juicy and crunchy.

add the remaining ingredients, stir and serve immediately or chilled.

baked endives

the idea for the endives came from the magazine aller hande. recently i came across similar recipes on two cooking blogs that i like to read, eating from the ground up and the wednesday chef, so i combined all the recipes.

for 4 – 5 persons:

5 endives

2 tablespoons butter

2 tablespoons flour

1 ½ cups milk

salt, freshly ground black pepper

10 slices bacon

½ – 1 cup grated cheese

wash the endives and trim the bottoms, but leave the leaves intact. boil water in a pan with a little salt, then lower the heat and cook the endives for 5 minutes. take them out, discard the water, and melt the butter in the pot. add the flour and stir. add the milk very slowly, stirring constantly, over low heat. cook until the bechamel sauce is thick and smooth. season with salt and pepper.

heat the oven to 200°C. cut the endives in half lengthwise.

butter a baking dish big enough to hold the endives in a single layer. wrap each endive half in a slice of bacon and place in the baking dish. pour the bechamel over the endives and sprinkle the cheese. bake the endives for 15, until the cheese has melted and become golden brown. serve hot.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Лепче со џем од суви домати / Bread with sun-dried tomato jam
next post: Пилешка супа / Chicken soup

4 Comments

  1. Anica

    Se e OK, ama kade da najdeme endivi?

  2. Аница, сум ги видела во Рамстор. Се вика и цикорија, не знам кое е точното македонско име. Можеби има и на некој пазар.

  3. Anica

    Da, se vikaat i cikorija vo istocniot del na Evropa, a vo Francija i zapadniot del, se vikaat endive(andiv). Jas mnogu gi sakam svezi, kako salata, ama ovde navistina ne sum nasla. Uste utre ke idam vo Ramstor.

  4. Greet

    И јас слушнав дека во рамстор се продаваат ама не сум сигурна дали ги има секогаш. Инаку, јадењето со ендивите во бел сос и шунка е типично белгиско јадење (неодамно беше прогласен за едно од најпопуларните белгиски јадења). Баш сум среќна дека понекогаш дури во Македонија има влијание од нашата кујна 😉

Leave a Reply