по бургерите од грав и наут, ја продолжуваме серијата вегетаријански бургери со овие од леќа, моркови и цвекло. ова е уште еден вкусен начин да се искористи пулпата која останува по цедењето сок, ама ако немате соковник, во бургерите ставете рендани цвекло и морков.

scroll down for the recipe in english

kjoftinja so cveklo-4

1 – 1 ¼ шоља моркови и цвекло од соковник

1 шоља сварена леќа, исецедена од течноста

⅓ шоља сончоглед

⅓ шоља ситно сецкан кромид

1 – 2 лукчиња, истолчени или ситно исецкани

20-тина мали ливчиња рукола

свеж босилок

свеж магдонос

сол, бибер

½ лажиче црвен пипер

1 лажиче куркума

½ лажиче мелен коријандер

1 лажица масло од сусам

испасирајте ја малку леќата. јас користев кафена леќа чии зрна остануваат цели по варењето. проверете да не има парчиња моркови или цвекло во она што останува кога ќе ги исцедите за сок и крупните отстранете ги. помешајте ги сите состојки со вилушка или со рака. обликувајте ја смесата во плескавици, наредете ги на голема чинија и ставете ги во фрижидер барем половина час.

загрејте ја рерната на 200°C и печете ги плескавиците околу 20-30 минути. одлично одат со лут чили сос срирача и сирење.

kjoftinja so cveklo-5

continuing the series of vegetarian burger, after the chickpea and the bean burgers, these are made of lentils, carrots and beets. it’s another great way to use up juice pulp. i used carrot and beet juice pulp, but you can just grate the beets and carrots if you don’t have a juicer.

1 – 1 ¼ cups carrot and beet juice pulp

1 cup cooked lentils, drained

⅓ cup sunflower seeds

⅓ cup finely diced onion

1 – 2 garlic cloves, minced

20 young arugula leaves

fresh basil

fresh parsley

salt, black pepper

½ teaspoon paprika

1 teaspoon ground turmeric

½ teaspoon ground coriander

1 tablespoon sesame oil

mash the lentils a little. i used brown berg lentils, which stay whole after cooking. check the juice pulp and remove bigger carrot or beet pieces. mix all the ingredients with a fork or with hands, shape into burgers and put them in the fridge for half an hour.

heat the oven to 200°C and bake the burgers around 20-30 minutes. they are great with sriracha and white cheese.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Две салати / Two salads
next post: Сладолед од лешници / Hazelnut ice cream

Trackbacks for this post

  1. Ќофтиња од цвекло и јачмен / Beet barley burgers - Sitno Seckano
  2. Juice pulp bread - Sitno Seckano
  3. Пита со виолетов сладок компир / Purple sweet potato pie - Sitno Seckano

Leave a Reply