уште една салата. иако денеска времето залади, сепак мене ми се јаде нешто лесно. оваа салата може да биде доволна за ручек, особено ако се стави и варената пченица, која јас ја изоставив, или некоја друга житарица, јачмен, на пример. може да се додаде краставица, пиперка, пржени печурки… јас сакам салати со варен наут, тој одлично оди и со цвекло и со рукола… ама оваа салата е посебна заради мешавината од зачини, заатр.

scroll down for the recipe in english

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

заатр (или захтар) е име и за вид див тимијан и за средноисточната мешавина од мелен сумак, оригано, тимијан, тостиран сусам и сол. мешавината заатр се користи во салати, за зачинување месо, зеленчук, јогурт, може да се послужи во мало тањирче покрај маслиново масло и многу е вкусно кога ќе потопите парче леб во маслиновото, па во заатр. заатр и маслиново може да се намачка на лепче и пред печењето и тогаш ќе добиете либански man’oushe, јас направив такво лепче со тесто како за наанот, и го печев во рерна загреана на 200°C околу 8 – 9 минути.

една од состојките на заатр е мелен сумак (или рус), зачин добиен со мелење на сувиот плод на сумакот. има интересен киселкаст вкус, јас го ставам на печени компири, а кај нас го има на зелено пазарче.

а еве еден интересен текст за заатр.

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

Заатр

4 лажици сусам

4 лажици мелен сумак

2 лажици сув тимијан

1 лажица суво оригано

1/2 лажиче мелен кумин (по желба)

1/2 лажиче сол

ставете го сусамот во суво тавче и истостирајте го неколку минути на слаба температура. кога ќе се олади помешајте го со другите состојки. мешавината може да стои со месеци во тегла која добро се затвара.

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

салата за двајца:
(рецептот е од овде)

2 – 3 лажици ладно цедено маслиново масло

1/2 – 2/3 шоља наут

1 модар патлиџан

1 лажиче семе од коријандер

1 лажиче мелен сумак

1 голем патлиџан

сок од половина лимон

1 – 2 лажици заатр

сирење, издробено

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

потопете го наутот во вода и оставете го да стои неколку часа на собна температура, или преку ноќ во фрижидер. потоа сменете ја водата и варете го околу половина час, додека не омекне.

модриот патлиџан исечете го на коцки, прелијте го со 1 – 2 лажици маслиново масло, додајте сумак и коријандер, промешајте и печете го на 200°C околу 15 – 20 минути.

исечете го патлиџанот на парчиња колку залак и помешајте го со останатите состојки.

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

another salad, but that’s all i want to eat, even though the weather today is colder. this salad can be enough for lunch, especially if you add cooked wheat berries or barley. you can add cucumber, peppers, fried mushrooms… i like salads with chickpeas, they go well with beets and arugula… but this salad is special because of the spice blend, za’atar.

za’atar is the name of a variety of wild thyme and the name of the spice blend made of ground sumac, oregano, thyme, toasted sesame seeds and salt. the spice blend is used for salads, meats, vegetables and yoghurt. it is delicious served in a tiny bowl along olive oil for dipping bread. a mixture of za’atar and olive oil is spread on bread before baking to make the lebanese man’oushe. i made it with the naan dough, baked at 200°C around 8 – 9 minutes.

one of the za’atar ingredients is sumac (or rhus), spice made from ground dry sumac berries. it adds a little sourness to dishes.

and here is an interesting reading about za’atar.

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

Za’atar spice blend

4 tablespoons sesame seeds

4 tablespoons ground sumac

2 tablespoons dried thyme

1 tablespoon dried oregano

1/2 teaspoon ground cumin (optional)

1/2 teaspoon salt

lightly toast the sesame seeds over low heat. let cool then mix with the rest of the ingredients and transfer to an airtight glass jar. it can be stored for months.

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

salad for 2:
(recipe adapted from here)

2 – 3 tablespoons cold-pressed olive oil

1/2 – 2/3 cup chickpeas

1 eggplant

1 teaspoon coriander seeds

1 teaspoon ground sumac

1 large tomato

juice from 1/2 lemon

1 – 2 tablespoons za’atar spice blend

white cheese, crumbled

Eggplant tomato chickpea za'atar salad | Sitno seckano

soak the chickpeas in water at room temperature for a few hours, or overnight in the fridge. change the water and cook the chickpeas untill soft.

cut the aubergine into squares, stir with 1 – 2 tablespoons olive oil, sumac and coriander seeds and bake at 200°C around 15 – 20 minutes.

cut the tomato in bite-sized pieces, mix with the rest of the ingredients and serve.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Панзанела / Panzanella
next post: Колаче со круши и коњак / Pear brandy cake

Trackbacks for this post

  1. Печен бел модар патлиџан / Roasted white eggplant | sitnoseckano

Leave a Reply