ќе си помислите “ах, уште еден чоколаден тарт”, по оној со тесто од бадеми и оној со сируп од калинка, ама не, не сме завршиле со чоколадните тартови. овој е со таан и можам да ви потврдам дека чоколадо и таан е одлична комбинација. тестото е малку поразлично, има и јајце, а количината е доволна за два тарта, па половина може да замрзнете за другпат, бидејќи со наведените состојки за филот се добива доволно фил за еден тарт.

chocolate tahini tart-18

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

chocolate tahini tart-7

за тестото:

90 g шеќер во прав

235 g сенаменско брашно

115 g ладен путер, исечен на коцки

1 јајце

1 жолчка

помешајте ги брашното и шеќерот во вангла. додајте ги коцките путер и притиснете ги со брашното со прсти или со блендер за тесто додека не добиете мешавина која изгледа како презла.

изматете ги заедно јајцето и жолчката, додајте ги кај брашното и промешајте прво со вилушка, а потоа со раце спојте го сето тоа во тесто. поделете го тестото на два еднакви дела и, ако правите само еден тарт, едното замрзнете го, а другото завиткајте го во прозирна фолија и ставете го во фрижидер на 2 часа или до следниот ден.

chocolate tahini tart-13

за филот:

250 ml млеко

120 g темно чоколадо

1 јајце

2 лажици шеќер

1 лажица нишесте

1 лажица таан

загрејте ги млекото и чоколадото на средно, со мешање, додека чоколадото целосно не се стопи.

изматете го јајцето со шеќерот и нишестето. додајте го таанот (тука јас помислувам дека една лажица е малку, па или ја преполнувам или додавам уште малку).

претурете го млекото со чоколадо кај јајцето, промешјте па ставете го сето тоа повторно на рингла на тивко. мешајте постојано со дрвена лажица додека смесата не почне да се згуснува, околу 5 минути. тргнете го филот од шпорет и оставете го малку да се олади.

тавчето со дијаметар од отприлика 22 cm премачкајте го со путер. исукајте го тестото врз фолијата во која беше завиткано за полесно префрлување или директно на малку побрашнета маса. префрлете го во тавчето, притиснете го на дното и на страните и избодете го дното со вилушка на неколку места.

сипете го филот во тестото и порамнете ја површината. печете го тартот во загреана рерна на 180ºC околу 30 минути. потоа оставете го целосно да се олади пред да го послужите.

chocolate tahini tart-16

you might think now “not another chocolate tart”, after the one with almond crust and the one with pomegranate syrup in the filling, but no, we are not done with chocolate tarts. this one is with tahini, and i asure you that chocolte and tahini are a perfect match. the crust is a little different, with egg, and the quantities are enough for two tarts, so you can freeze half of it for another time, since the filling is enough for one tart.

the recipe is from here.

chocolate tahini tart-8

for the crust:

90 g powdered sugar

235 g all-purpose flour

115 g cold butter, cut into small pieces

1 egg

1 egg yolk

whisk together sugar and flour in a bowl. add the butter and rub with your fingers or a pastry blender until the mixture resembles coarse crumbs.

whisk together the egg and the egg yolk, pour them into the flour and stir with a fork. then use your hands to knead lightly just until the dough comes together into a ball. divide the dough in two equal parts and, if you are making only one tart, freeze one part, and refrigerate the other wrapped in plastic wrap for at least two hours or overnight.

chocolate tahini tart-11

for the filling:

250 ml milk

120 g dark chocolate

1 egg

2 tablespoons sugar

1 tablespoon cornstarch

1 tablespoon tahini

heat the milk and chocolate on medium heat, stirring frequently, until the chocolate is completely melted.

whip the egg with sugar and cornstarch. add tahini (here i usually start thinking that one tablespoon is not enough so i add a little more).

pour the hot milk and chocolate into the egg mixture, stir and bring back over low heat. stir constantly with a wooden spoon until the mixture starts thickening, about 5 minutes. remove from the heat and let cool a little.

chocolate tahini tart-14

butter a 22 cm tart pan. roll the dough over the plastic wrap that you had it wrapped in (for easier transfer to the pan) or on a lightly floured table. flip the dough into the pan, press it on the bottom and sides of the pan and prick the bottom with a fork in several places.

pour the filling in the crust and spread evenly. bake the tart in a oven preheated at 180ºC for 30 minutes. let the tart to cool completely before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сладолед од кафе / Coffee ice cream
next post: Мафини со цреши / Cherry muffins

2 Comments

  1. izgleda fantasticno! =)

  2. fala, jovanka, ima i fantasticen vkus.

Leave a Reply