се надевам не сум досадна повторно со рецепт во кој се искористува пулпата останата од правење сок во соковник. ако често правите сокови, сигурно ќе ви се најде еден ваков рецепт. ако не правите, можеби е време да почнете :-). а секако можете да ги замените двете шољи пулпа со рендани јаболка и тиквици, како во оригиналниот рецепт.

kolace so pulpa-3

scroll down for the recipe in english

1 ¾ шоља брашно
1 ½ шоља шеќер
1 кесичка прашок за пециво
½ лажиче мелено мускатно оревче (или каранфилче, ѓумбир, пимент…)
½ лажиче мелен цимет
2 јајца
½ шоља масло
2 шољи пулпа од правење сок од јаболка, портокали, грејпфрут, цвекло и моркови
½ шоља исецкани ореви (по желба)

kolace so pulpa-23

прво проверете ja пулпата да не има семки, лушпи или големи парчиња и извадете ги. парчињата можете да ги исецкате поситно и да ги вратите.

помешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и зачините. додајте ги јајцата и маслото, изматете го сето тоа, па додадете ја пулпата од овошје и зеленчук и оревите.

ставете ја смесата во тавче со димензии отприлика 9x22x8 cm, премачкано со путер и ставете го колачот да се пече во рерна загреана на 175°C околу 40 – 50 минути. проверувајте го од време-навреме, ако е површината прерано испечена, а внатрешноста сé уште жива, покријте го колачот лабаво со алуминиумска фолија или хартија за печење.

рецептот е прилагоден од овде.

kolace so pulpa-5

i hope i’m not becoming boring with yet another juice pulp recipe. if you use your juicer often, you’ll find this recipe useful. if you don’t juice, maybe it’s time to start :-). and you can always substitute the two cups of juice pulp with grated apple and zucchini, like in the original recipe.

kolace so pulpa-20

1 ¾ cups flour
1 ½ cups sugar
1 sachet baking powder (12 g)
½ teaspoon grated nutmeg (or cloves, ginger, allspice…)
½ teaspoon cinnamon
2 eggs
½ cup milk
2 cups juice pulp (apple, orange, grapefruit, beet and carrot)
½ cup chopped walnuts (optional)

 

kolace so pulpa-6

check the juice pulp and remove or chop bigger fruit or vegetable pieces.

mix the flour, sugar, baking powder and spices. add eggs and oil, whisk, then add juice pulp and walnuts.

pour batter in a loaf pan (9x22x8 cm) brushed with butter and bake in a oven preheated at 175°C around 40 – 50 minutes. check often, if the top starts browning before it is done in the middle, cover loosely with parchment paper or aluminum foil.

adapted from here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печен карфиол и мисиркини гради / Roasted cauliflower with turkey breasts
next post: Посно / Vegan

Leave a Reply