Mini apple pies | Sitno seckano

питите со овошје ми се едни од омилените десерти. тестото многу брзо и лесно се прави, филот се прилагодува според овошјето кое е во моментот зрело и го има најмногу по пазарите, а може да се употреби и замрзнато овошје. и формата е прилагодлива, може да биде висока пита, преполна со јаболка или капини, прекриена со слој тесто, плитка пита со крцкав крамбл врз овошјето или тарт или галета со јагоди, праски или смокви во еден слој.

Mini apple pies | Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

затоа и ги почнав работилниците за вакви пити. сакам да ви пренесам колку се едноставни и вкусни. па, бидејќи правам пауза со работилниците, еве рецепт за мини пити со јаболка, прекриени со крамбл. се прават во тавче за мини мафини и се прекрасни мали лапни-голни десерти.

Mini apple pies | Sitno seckanoза 24 мини пити:

тесто

1 шоља брашно (од кои 1 лажица пченкарно, а останатото бело и интегрално грахам брашно)

½ лажица шеќер

60 g путер, ладен, исечен на коцки

2 лажици павлака

2 лажици ладна вода (или колку е потребно)

измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. додавајте ја павлаката и една по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто.

тестото може да се направи и неколку дена однапред и да стои во фрижидер додека не ви притреба, или да се замрзне на подолго време. засега оставете го во фрижидер, завиткано во кеса или поклопено во вангла, додека ги подготвувате филот и крамблот.

крамбл

½ шоља кафеав шеќер

1 лажиче ванилин шеќер

½ шоља брашно

½ шоља овесни снегулки (или сецкани ореви, или мешавина од двете)

¼ шоља путер (стопен)

прелијте го стопениот путер врз другите состојки и промешајте. нека отстои во замрзивач. може и да се замрзне на подолго време, и потоа се употребува без одмрзнување.

фил

2 јаболка, излупени и исецкани на ситни коцки (2 полни шољи)

1 – 2 лажици сок од лимон

½ шоља шеќер

1 лажиче цимет

малку мелени каранфилче и пимент

1 лажиче нишесте

исецкајте ги јаболката ситно, бидејќи се за мини пити. прелијте ги со лимонов сок, ама и не мора. помешајте ги со шеќерот, зачините и малку нишесте.

развлечете го тестото со сукало, врз малку побрашнета површина, исечете го на кругови малку поголеми од чашките на тавчето за мини мафини. јас користам чаша за ова. премачкајте ги чашките од тавчето со путер и притиснете ги тестата на дното и страните. добро е тестата да бидат малку повисоки од чашките, за да можат лесно да се извадат. распределете го филот во тестата, убаво наполнете ги, па со прсти изренете го крамблот врз филот.

печете ги мини питите во рерна загреана на 175°C. во мојата рерна се печат околу 15 минути. готови се кога крамблот е убаво заруменет, а филот како да врие. оставете ги малку да се оладат, па извадете ги внимателно од тавчето. прво пробајте да ги завртите малку лево-десно, за да се одлепи тестото од тавчето, па извадете ги.

Mini apple pies | Sitno seckano

fruit pies are my favorite dessert year round. the dough is so easy to assemble, the filling adaptable to the seasonal fruit, also frozen fruit can be used. the size and form also adaptable, it can be a high pie filled with lots of apples or blackberries, covered with thin crust, a shallow crumble pie, or a tart or a gallete with strawberries, peaches or figs in one layer.

that’s why i started the pie workshops. but, until the next workshop, here is a recipe for mini apple pies, covered with crispy crumble. made in a mini muffin tin, they are perfect two-bite desserts.

Mini apple pies | Sitno seckano

for 24 mini pies:

dough

1 cup flour (i use 1 tablespoon corn flour, and the rest is all-purpose and graham flour)

½ tablespoon sugar

60 g butter, cold, cubed

2 tablespoons sour cream

2 tablespoons cold water (or as needed)

mix the flour and sugar, cut in the butter cubes with your fingers or with a pastry blender, until the butter is pea-sized. add the sour cream and one by one tablespoon water and stir until you can form a ball of dough.

the dough can be made in advance and kept in the fridge for 3 – 5 days, or frozen for longer. for now put it in the fridge while you prepare the filling and crumble.

crumble

½ cup brown sugar

1 teaspoon vanilla

½ cup flour

½ cup oat flakes (or chopped walnuts, or a mixture of both)

¼ cup butter (melted)

pour the melted butter over the other ingredients and stir. leave the crumble in the freezer until needed. the crumble can be kept frozen for a few months and used without defrosting.

filling

2 apples, peeled and cubed (2 packed cups)

1 – 2 tablespoons lemon juice

½ cup sugar

1 teaspoon cinnamon

a pinch of ground cloves and allspice

1 teaspoon cornstarch

cut the apples in small dice, since we are filling mini pies. stir with lemon juice, but omit if you don’t have it. add the sugar, spices and cornstarch.

roll the dough on a floured surface. cut circles a little bigger than the muffin tin cups. i use a glass for this. butter the mini muffin tin cups and press a circle of dough in each. try to make the dough higher than the cups, so the pies can be easily removed. divide the filling among the cups, pack them well, then use your fingers to sprinkle the crumble over the filling.

bake in an oven preheated at 175°C. in my oven these mini pies and baked in about 15 minutes. they are ready when the crumble is golden brown and the filling is bubbling. leave them to cool a bit, then remove them from the tin. it’s easier if you first rotate the pie a little in it’s cup, to release the crust and then lift it.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ќофтиња од модри патлиџани / Eggplant “meat”balls
next post: Пица со спанаќ / Spinach pizza

1 Comment

  1. Cveta

    Kolku izleguvaat? Moite kalapi za mafini se silikonski, i se dosta golemi. Super izgleda receptov 🙂

Leave a Reply