chocolate zucchini muffins / sitno seckano

ми претставува особено задоволство да ви раскажам за преплет. ако не сте чуле за нив, веднаш разгледајте го нивниот сајт, ќе најдете многу интересни работи дизајнирани од викторија и магдалена. тие ни предложија соработка на нивниот последен каталог и јас бев пресреќна дека ќе можам да зготвам нешто за нив, а даниел сето тоа да го фотографира. и, еве ги рецептите за кишовите и мафините кои се најдоа на страниците на каталогот, покрај штосните предмети со откачени пораки.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

scroll down for the recipe in english

освен тоа, преплет на еден читател на ситно сецкано од македонија ќе му подари шоља со натпис, а за да учествувате во дарувањето треба да направите неколку работи: да оставите коментар на овој пост со довршување на реченицата: “готвам само кога …”, и да ги лајкнете фејсбук страниците на преплет и ситно сецкано.  добитникот ќе биде објавен во сабота (31 октомври), во преплет, каде што ќе има сервирање на новата колекција, награди и изненадувања, и тука, на блогов.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

КИШ СО ТИКВА И ПЕЧУРКИ

киш многу лесно се прави. ви треба тесто + нешто да го наполните + изматени јајца. јас го правам тестото како ова за галетата со тиквици. и јајцата изматени со павлака секогаш исто ги правам, како во рецептот за киш со младо кромитче и лукче. a помеѓу можете да ставите што сакате. знаете дека тиква и печурки добро одат, а имав една многу убава тиква хокаидо, па решив да ја искористам за кишовите.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

за тестото:

1 ¼ шоља брашно (од кои ⅓ шоља пченкарно брашно, другото сенаменско и интегрално грахам брашно)

¼ лажиче сол

110 g путер, ладен и исечен на коцки

¼ шоља павлака

¼ шоља ладна вода

помешајте ги брашната и солта, додајте го путерот на коцки и измешајте го со брашното со прсти или со блендер за тесто. најголемите парченца путер треба да бидат колку зрно грашок. додајте ја павлаката, измешајте ја со брашното со вилушка, па додајте онолку вода колку што е потребно сето тоа да се спои во тесто. ако е тестото многу влажно и лепливо, додајте брашно. покријте ја ванглата и ставете го тестото во фрижидер 1 час. за тоа време направете го филот.

за филот:

¼ тиква хокаидо (или друга сорта)

1 кромид, ситно исецкан

250 g печурки, исецкани

сол, бибер

свеж босилок и магдонос

 

4 јајца

1½ шоља кисела павлака

½ шоља млеко

сол

рендан кашкавал

од овие количини излегуваат 6 мали (со пречник oд 8 cm) и еден голем (со пречник од 20 cm) киш.

испечете ја тиквата во рерна на 200°C додека не омекне малку, ама не да се распаѓа. излупете ја и исечете ја на коцки. испржете ги кромидот и печурките со малку сол и бибер. изматете ги јајцата со павлаката и млекото и малку сол.

премачкајте ги тавчињата со путер. исукајте го тестото врз малку побрашнета површина, исечете го и притиснете го на дното и страните од тавчињата. врз тестото ставете ги кромидот и печурките, па тиквата и ливчиња свеж босилок и магдонос. врз сето тоа истурете ги изматените јајца и изрендајте кашкавал.

печете ги кишовите во рерна загреана на 175°C, малите околу 15 минути, големиот околу 25 – 30, или додека филот не е нараснат и заруменет по површината.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

it is my pleasure to introduce you to preplet, a creative studio that offers home goodies and accessories with drawings and quirky messages from magdalena and viktorija. they invited us to collaborate on their latest catalogue and i was thrilled to cook something for them, while daniel took the photographs. so, here are the recipes for the mini quiches and muffins that are featured in the catalogue.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

to one sitno seckano reader, preplet is giving away a cup with writting, and to participate in the giveaway you need to be from macedonia, to leave a comment on this post, finishing the sentence “i cook only when …” and to like preplet’s and sitno seckano’s facebook pages. the winner will be announced on saturday 31 october, at preplet, where the new products will be served, along gifts and surprises.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

PUMPKIN MUSHROOM QUICHES

making quiche couldn’t be easier, if you know the basic components, crust + filling + whisked eggs. lately i use the crust recipe from the zucchini galette. i usually make the egg/sour cream mixture like in the scallion quiche. and you can put anything you want in between. you know the pumpkin and mushrooms is a delicious combination, and i had a beautiful hokaido pumpkin, so i decided to use it for the quiches.

pumpkin mushroom quiche / sitno seckano

for the pastry:

1 ¼ cups flour (⅓ cup corn flour, the rest all-purpose flour and graham flour)

¼ teaspoon salt

110 g cold butter, cubed

¼ cup sour cream

¼ cup ice water

mix the flour and salt in a large bowl, add the butter and cut it in using a pastry blender or your fingers, until the biggest pieces of butter are the size of tiny peas. add the sour cream, mix with a fork, then add enough water to form the dough. cover the bowl and refrigerate for 1 hour. meanwhile make the filling.

for the filling:

¼ hokkaido pumpkin (or another variety)

1 onion, finely diced

250 g fresh mushrooms, diced

salt, black pepper

fresh parsley and basil

 

4 eggs

1½ cups sour cream

½ cup milk

salt

grated cheese

these quantities make 6 small (8 cm) and one big (20 cm) quiche.

roast the pumpkin at 200°C, until slightly softened, but not falling apart. peel and dice. saute the onion and mushrooms with some salt and freshly ground black pepper. whisk the eggs with sour cream, milk and salt.

butter the quiche pans. roll the dough on a floured surface, cut and press on the bottom and sides of the pans. divide the mushroom-onion mixture between the pans, add the pumpkin cubes, basil and parsley leaves. pour egg mixture and sprinkle some grated cheese.

bake in an oven preheated at 175°C. the small ones take around 15 minutes, the big one around 25 – 30 minutes, or until the filling is puffed, golden around the edges.

chocolate zucchini muffins / sitno seckano

ЧОКОЛАДНИ МАФИНИ СО ТИКВИЦА

прилично сочни и чоколадни, слични на колачот со тиквици. многу брзо и лесно се прават, не ви треба ни миксер.

¼ шоља масло

½ шоља кефир (или јогурт)

1 јајце

150 g шеќер

95 g сенаменско брашно

85 g интегрално грахам брашно

30 g какао во прав

1 кесичка прашок за пециво

340 g тиквица, изрендана

100 g темно чоколадо (со 60% какао), исецкано на коцкички

рачно изматете го маслото со кефирот, додајте ги јајцето и шеќерот и повторно изматете. додајте ги брашната, какаото и прашокот за пециво, матете додека сé не се измеша убаво, па ставете ја ренданата тиквица и коцките чоколадо.

обложете го тавчето за мафини со хартивчиња за печење и наполнете ги со смесата. печете ги мафините во рерна загреана на 175°C, околу 15 минути. проверете дали се испечени со боцкање со дрвена чепкалка.

chocolate zucchini muffins / sitno seckano

very moist and chocolaty, similar to the chocolate zucchini cake. very quick and easy to make, you don’t even need an electric mixer.

¼ cup sunflower oil

½ cup kefir (or yogurt)

1 egg

150 g sugar

95 g all-purpose flour

85 g whole-wheat graham flour

30 g cocoa powder

1 sachet baking powder (15 g)

340 g zucchini, grated

100 g dark chocolate (60% cocoa), diced

whisk the oil and kefir, add the egg and sugar, whisk again. add the flours, cocoa and baking powder, whisk until well combined, then add the grated zucchini and chocolate pieces.

line a muffin pan with paper liner and fill with batter. bake in an oven preheated at 175°C, around 15 minutes, or until a toothpick inserted in the middle comes out clean.

и не заборавајте да го посетите преплет во сабота:

Print

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Торта од палачинки / Crepe cake
next post: Печени јаболка / Baked apples

26 Comments

 1. Готвам само кога срцето ми/ти е гладно 🙂
  Готвам само кога сакам да те зачеша непцето
  (фб страните се лајкнати одамна)
  Поздрав!

 2. Ivona

  Од идеја до вода на уста <3

 3. aleksandra

  Sitno seckano i preplet …mmmm..vkusna kombi acija…;)

 4. Јана

  Готвам само кога сакам да споделам среќа.

 5. Marija

  Готвам само кога љубам

  Готвам дури и кога сонувам путер и моцарела на багет лепче,
  продолжувам да готвам одново дури и кога место шеќер ќе ставам сол,
  готвам додека ги замислувам во стомак мафините, а тие се во рерна,
  продолжувам да мачкам ново лепче, дури и кога претходното ќе ми се преврти и ќе ми падне на земја.
  готвам за пред да почнам да јадам си кажам “добар апетит” 🙂
  готвам зошто на крајот од јадењето љубам да кажам “на здравје” 🙂

 6. Ana

  Готвам само кога нема кој друг да зготви за мене 🙂

 7. Моника

  Готвам само кога сакам да споделам чинија задоволство.

 8. Veselinka

  Готвам само кога имам со кого да го споделам зготвеното. 🙂

 9. Milena

  Готвам само кога газдарицата (мајка ми) не е дома; тогаш одам до ѓубрето, внимателно ги вадам сите неискористени состојки и ги носам во сред дневна на тепихот!!! Тука ги распоредувам и мешам убаво, во најразни комбинации но никогаш не вклучувам рерна или рингла, секогаш готвам свежо (што би се рекло “raw”). Потоа ги отварам очите најшироко, ги залижувам ушите наназад, седнувам во ќошот и вежбам жална експресија… ја чекам мајка ми да дојде да ги “измие садовите”…
  -Вашиот сакан пес, вауу! :-))))

 10. Александра

  Готвам само кога… Да не се лажеме. Не готвам!

 11. Marija R.

  Готвам само кога е за нас.
  Готвам само кога е ситно сецкано!

 12. Маја

  Готвам само кога сакам да докажам дека волшепства се возможни!

 13. Готвам само кога сум среќна, значи Готвам секогаш ^_^

 14. Maja

  Готвам само кога..ќе видам слика на интернет со убаво зготвено јадење,кое ми отвора добар апетит! ????
  Liked Преплет √
  Liked Ситно сецкано √
  Благодарам! ????

 15. Natasha

  Готвам само кога има некој за да (не) ме критикува за зготвеното! 🙂

 16. Magi

  Gotvam koga sakam

 17. Zorica

  Готвам само кога ќе налетам на супер лесен,вкусен и брз рецепт или кога ќе ѕирнам по некоја ваква слика која предизвикува црево-кркорење. И секако секогаш-зготвено со мн <3 љубов! Њам њам..????

 18. Zaklina Mucheva

  Готвам само кога имам рецепт

 19. Katerina

  Готвам само кога сопругот ќе додаде од зачинот љубов. 🙂
  Готвам само кога ќе исецкам здравје, ќе додадам љубов и ќе добијам чинија среќа и задоволство.

 20. Hristina Kolova

  Готвам само кога се е Ситно Сецкано !

 21. Aleksandra

  Готвам само кога сме гладни 🙂

 22. Кате

  Готвам само кога тој ситно сецка, а јас создавам вкусна магија над шпоретот 🙂

 23. Марија Костовска

  Готвам само кога гладните стомаци се спремни за вкусни задоволства! 🙂

 24. Neda

  Готвам само кога ќе се најават гости

Trackbacks for this post

 1. Сабота настан каде повторно сервираме многу љубов и подароци: – Преплет
 2. Роденденска чоколадна торта / Birthday chocolate cake - Sitno Seckano

Leave a Reply