во последно време сé што ми се јаде е печен зеленчук. печено цвекло со праз или во салата, печени моркови и компири, печен зеленчук со тестенини, печен зеленчук во супа… или, печен зеленчук во тесто.

 

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

1 модар патлиџан, измиен и исечен на 4 или на 6 по должина, па на парчиња дебели околу 2 cm

1 кромид, исечен на кришки

2 пиперки, исечени крупно

1 јајце

1 шоља брашно

1 ¼ шољa млеко

4 лажици маслиново масло

сол и бибер

свеж магдонос

загрејте ја рерната на 200°C.

ставете ги зеленчуците во тавче со димензии околу 33 cm x 25 cm. може да додадете некој друг зеленчук или да изоставите некој од наведените, според вашиот вкус или она што имате во фрижидер. јас немав тиквица кога го правев ова, инаку добро ќе дојдеше. прелијте ги зеленчуците со масло, измешајте ги и ставете ги да се печат околу 20 минути.

за тоа време во вангла изматете ги јајцето, брашното, млекото, магдоносот и сол и бибер по вкус, додека не се добие мазна смеса без грутчиња.

по 20тина минути печење извадете го тавчето со зеленчуците, истурете го во него тестото и вратете го тавчето да се пече уште 30-35 минути, или додека тестото не се зарумени и ивиците не се убаво испечени.

оставете го малку да се олади и може веднаш да го послужите. убаво е и ладно, следниот ден. го понесов на излет и го јадевме со печени домати и лукче.

lately all i want to eat is roasted vegetables. beets with leeks or in a salad, roasted carrots and potatoes, roasted vegetables with pasta, roasted vegetables in soup… or, roasted vegetables in batter.

the recipe is from here.

1 aubergine, washed and cut in 4 or 6 lenghtwise, then in 2 cm slices

1 onion, in wedges

2 peppers, cut in chunks

1 egg

1 cup flour

1 ¼ cups milk

4 tablespoons olive oil

salt and black pepper

parsley

heat the oven to 200°C.

place all the vegetables in a 13 x 10-inch  (33 cm x 25 cm) baking pan. you can add another vegetable or omit any of the listed, according to your taste or the contents of your fridge. i didn’t have courgettes when i made this, but i think it would have been a nice addition. pour the olive oil and toss to coat the vegetables. roast for 20 minutes.

while the vegetables are roasting, whisk together the egg, flour, milk, parsley and salt and pepper to taste, until you obtain smooth batter with no lumps.

after 20 minutis roasting, remove the pan from the oven. pour the batter over the vegetables and return to the oven for 30-35 minutes, or until the batter is slightly puffed up and golden and the edges are crisp.

remove from the oven. allow to cool slightly and serve warm. it’s also nice cold, the next day. i took it to a picnic and we had it with roasted tomatoes and garlic.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Зачинети бамји / Spicy okra
next post: Салата од тиквици / Zucchini salad

2 Comments

  1. Марио

    ја направив питичкава денес и одлична беше :). Бидејќи неможев да издржам да ја пробам (а беше топла) ја полеав со ептен тенок слој од јогурт со бибер и беше исто одлична.

    Како и да е, супер рецепт, фала 🙂

  2. 🙂 добра идеја, марио, ова ептен оди со јогурт.

Leave a Reply