All posts in “мафини”

Посни (+ диетални) тропски мафини ……. Vegan Tropical Muffins

 

scroll down for the recipe in english

Ако постите или сте перманентно на диета, имам фантастичен рецепт за вас денеска. Овие мафини се супер вкусни, а сите состојки се здрави и имаат малку калории. Во нив нема ни зејтин, ни путер ни јајца. Дури нема ни шеќер!

Најпрактично од се, во овој рецепт ќе најдете едноставна (и посна) замена за јајца која може да ја користите и за други рецепти за печени колачи и мафини, па дури и за палачинки.

Посната замена за јајца се прави едноставно: со мелено ленено семе и вода. Најдобро е лененото семе да го смелете во мелница за кафе. Денес немав таква, ама тој начин е најдобар. Поради тоа, јас го смелев во мојот мал блендер и резултатот беше одличен. 1 јајце = 2 лажици мелено ленено семе + 3 лажици вода. Измешајте ги двете состојки и оставете ги да стојат околу 5 – 10 минути. “Јајцето” за тоа време ќе се згусне. Зголемете ги количините на состојки во зависност од бројот на јајца кои ви се потребни.

смеленото ленено семе и како изгледа измешано со вода, после 5 мин.

Во рецептов исто така се користи и брашно од овес. Ова јас го направив сама: во истиот блендер смелев овесни снегулки додека не станаа како брашно. И за овесното брашно идеално е ако имате мелница за кафе – ќе го смелете побргу и подобро.

Ленено семе и овесни снегулки има во скоро сите супермаркети, во делот за здрава храна.

Рецептот за мафините е адаптиран од тука. За мерење на состојките користете чаша од 250 мл.
Се добиваат 11 мафини

сувиот дел од брашното, течниот дел од тестото, и тестото измешано


за сувиот дел од тестото
3/4 чаша овесно брашно
2/3 чаша интегрално или обично брашно
1 лажиче прашок за печење
1 лажиче сода бикарбона
1 ронка сол
1 чаша кокос

за влажниот дел од тестото
2 лажици мелено ленено семе + 3 лажици вода
1 банана, испасирана
пола чаша мед (или јаворов сируп)
1/4 чаша сок од лимон (1 лимон)

1/4 чаша соино млеко (или оризово млеко, ако имате оризово во прав, измешајте го со вода според инструкциите на пакувањето)
Измешајте ги сите суви состојки во една голема посуда. Во помала посуда измешајте го течниот дел. Додајте го течниот дел во сувото тесто и измешајте ги убаво со лажица (миксер не е потребен). Во тавчето за мафини ставете хартиени чашки за мафини (без нив ќе мора да го измачкате тавчето со масло за да не ви се лепат). Јас користев силиконски чашки. Ако немате тавче за мафини, можете да го печете тестото како колач, во широко тавче, за да не биде премногу високо колачето. За да не се лепи покријте го тавчето со хартија за печење. Печете ги на 180 степени, околу 25 минути. Уживајте!
These muffins taste fantastic and are vegan and low in calories. Instead of eggs, the recipe uses ground flax seeds mixed with water. I couldn’t believe how moist and delicious they were and I can’t wait to experiment with other additions, like shredded carrots instead of coconut. I adapted the recipe from here.
dry ingredients
3/4 cup oat flour (I ground oats in my blender for this)
2/3 cup spelt or whole wheat flour (or all purpose)
1 tsp. baking powder
1 tsp. baking soda
pinch of salt
1 cup coconut
wet ingredients
2 tbsp. ground flax + 3 tablespoons water (mix separately and leave for 5 min. to thicken; this is equivalent to 1 egg)
1 mashed banana
1/2 cup honey or maple syrup
1/4 fresh lemon juice
1/4 cup soy milk or any other milk substitute

Mix all the dry ingredients in a large bowl. Mix the wet ingredients separately, then add to the dry. Line your muffin tin with paper cups. I used silicone muffins molds. Bake in a preheated oven, 180 C degrees (350 F degrees) for about 25 min. This recipe yielded 11 muffins. They were delicious even 2 days after I baked them. Enjoy!

Колачи со портокал / Orange cakes

scroll down for recipe in english


рецепт од списанието redbook од јануари 2000 г.

1 шоља брашно
1 прашок за пециво
1/3 шоља шеќер
1/2 шоља јогурт
1 јајце
1 лажица зејтин
рендана кора од еден портокал

глазура
1 шоља шеќер во прав
3 лажици сок од портокал

изматете го сето ова и сипете го во подмачкано тавче за мафини. рецептот вика дека излегуваат 6 големи мафини, и јас тестото го сипав во 6 чашки, ама беа преполни, па тестото сакаше да побегне кога почна да се пече. премногу нараснаа и дури и се споија. можев да добијам 7 или 8 убави мафини, да не го преполнев тавчето. ако имате тавче со 12 чашки, во празните сипете вода до висина од 1/3.
печете ги на 180°C околу 15-20 минути. потоа без да ги вадите од тавчето избодете ги со вилушка, па помешајте ги шеќерот во прав и сокот од портокал, истурете го врз колачите и оставете ги пола саат да го упијат.

recipe from redbook magazine from january 2000.

1 cup flour
1 sachet bakind powder
1/3 cup sugar
1/2 cup yoghurt or buttermilk
1 egg
1 tablespoon oil
grated zest from 1 orange

glaze
1 cup confectioners sugar
3 tablespoons orange juice

mix everything for the cakes and pour in buttered muffin tin. the recipe says you should put it into 6 cups, but when i did that the cups were too full. put the dough in 7 or 8 cups filling them to 2/3 of the height and fill the rest with water to 1/3 of the height.
bake at 180°C for 15-20 minutes. then poke the cakes with a fork, mix the confectioners sugar with the orange juice, pour pover the cakes and leave to absorb for half an hour.

Чоколадни мафини 2 / Chocolate muffins 2

за разлика од првите чоколадни мафини, овие, како што гледате, прилично нараснуваат. и имаат прилично повеќе чоколадо.

за 12 мафини:
150 gr чоколадо за готвење, јас го сакам оноа од кам маркет
250 ml млеко
75 gr путер, омекнат
250 gr брашно
1 прашок за пециво
4 лажици какао
1/2 лажиче сода бикарбона
100 gr кафеав шеќер
1 јајце
1 ванилин шеќер

пола од чоколадото и млекото ставете ги во помало тенџерче, па врз друго тенџере со вода што врие. кога чоколадото ќе се стопи, тргнете го од водата и оставете го да се олади. останатото чоколадо исецкајте го на мали коцки. помешајте ги сите останати состојки заедно со оладеното млеко и чоколадо и со исецканите чоколатца и смесата сипете ја во тавче за мафини кое сте го подмачкале или сте ставиле хартиени корпички за мафини. печете ги мафините на 200°C околу 15-20 минути.

unlike the first chocolate muffins, these, as you can see, rise a lot more. and they have more chocolate in them.

for 12 muffins:
150 gr dark chocolate chips
250 ml milk
75 gr butter at room temperature

250 gr flour
1 sachet baking powder
4 tbs cocoa
1/2 ts baking soda
100 gr brown sugar
1 egg
1 sachet vanilla sugar

put half the chocolate chips and the milk in a little pot over boiling water. when the chocolate is melted remove and let cool. combine all the other ingredients with the cooled milk and the rest of the chocolate chips and pour the dough in a greased muffin tin. bake the muffins at 200°C around 15-20 minutes.

Тиква / Pumpkin

scroll down for english recipe

КОЛАЧЕ СО ТИКВА

Ова колаче уствари баба ми го вика Шарен колач и оригиналниот рецепт е без тиква. Јас му додавам тиква и зачини и се добива поголема количина тесто, па и подолго се пече, а може да се пече и во 2 помали тавчиња или дел да се испече во мали ватростални зделички како што направив јас овојпат. Понекогаш целата количина ја печам во правоаголно тавче 30 x 18 cm и дел од тестото во средината останува неиспечен, ама мене така ми се свиѓа. Ако не сакате недоиспечено тесто, не го преполнувајте тавчето.

Тиквата измијте ја, исечете ја на поголеми парчиња, ставете ја во големо тенџере со многу малку вода и динстајте ја 10тина минути со ставен капак, или додека не омекне. Потоа нека се олади и со лажица одвојте го месото од лушпата.

3 јајца
2 шољи шеќер
1 шоља зејтин (јас обично ставам помалку)
3 шољи брашно
1 шоља млеко (или помалку)
1 прашок за пециво
1 ванилин шеќер
месо од 2-3 парчиња динстана тиква
1 лажиче цимет
1 лажиче ѓумбир
малку мелено каранфилче, пимент, морско оревче

сето ова измешајте го, сипете го во подмачкано тавче (или тавчиња) со маргарин и печете го во загреана рерна на 200°C околу 20 мин., а потоа уште 15тина мин. на 150°C, или додека не се испече.

PUMPKIN BREAD

3 eggs
2 cups sugar
1 cup (or less) vegetable oil
3 cups all-purpose flour
1 cup (or less) milk
1 sachet baking powder
1 satchet vanilla sugar
1-2 cups pumpkin puree
1 ts cinnamon
1 ts ground ginger
ground cloves, allspice, nutmeg (optional)

mix all this, put in a buttered pan (or two pans) and bake at 200°C around 20 min., then 15 min. more on 150°C.

МАФИНИ СО ТИКВА

(за 12 мафини)

1,5 шоља брашно
пола шоља шеќер или мед
1 прашок за пециво
1 лажичка цимет + ако сакате и ѓумбир, каранфилче, пимент, морско оревче
1 јајце
пола шоља млеко или јогурт
1 шоља динстана тиква
1/4 шоља зејтин

измешајте сé и сипете во подмачкано тавче за мафини или во тавчето ставете хартиени чашки за мафини и печете ги мафините околу 20 мин. на 250°C.

PUMPKIN MUFFINS

(for 12 muffins)

1,5 cups all-purpose flour
1/2 cup sugar or honey
1 satchet baking powder
1 ts cinnamon + ground ginger, ground cloves, allspice, nutmeg
1 egg
1/2 cup milk or yogurt
1cup pumpkin puree
1/4 cup vegetable oil

combine everything and pour into buttered muffin tin оr papper cups and bake around 20 min. on 250°C.

Чоколадни мафини

Неизвесно е дали се ова мафини или капкејкс, ама вкусни се и, што е најважно, чоколадни. а можеби и диетални: нема ни масло ни јајца во нив.

1ипол шоља брашно
3/4 шоља шеќер
1/4 шоља какао (јас додадов и 2 лажици несквик)
1 кесичка прашок за пециво (таканаречен баким прашак)
1 лажиче сода бикарбона
2/3 шоља јогурт
2/3 шоља млеко
1 кесичка ванилин шеќер

прво промешајте ги сувите состојки, па додадете ги течните и промешајте кратко. смесата истурете ја во тавче за мафини намачкано со маргарин или користете хартиени чашки. печете ги мафините на 200°C околу 15-20 минути.
не се надигаат многу, па се згодни за украсување. овие мартин ги украси со мрвици во боја и чоколадни топчиња, врз слатка павлака помешана со несквик.