All posts in “radishes”

Две салати / Two salads

од едно патување во истанбул, еднo од јадењата кои најмногу ми останаа во сеќавање е ручекот последниот ден пред да си одиме, во едно мало преполно кафанче во близина на египетскиот пазар во кое прво седнавме само да јадеме благо од кадаиф, сирење и шербет (кунефе), ама набрзо ја сменивме нарачката и јадевме цел ручек.

првото нешто што ни го донесоа беше салатата езме заедно со округли лепчиња и црвен булгур. беше неверојатно освежителна и вкусна, па пробав да ја направам и дома. најдов повеќе рецепти за неа, ама ја направив најмногу според овој. салатата е многу вкусна поради сите состојки, ама мислам дека сирупот од калинка и сумакот придонесуваат да биде освежителна и киселкаста.

Continue Reading…

Салата од просо / Millet salad

scroll down for the recipe in english.

ова е лесна пролетна салата, не само вкусна, туку и здрава. рецептот е од овде.

1/2 – 3/4 шоља просо
2 1/2 шољи вода
1 1/2 лажиче сол
2 лажици маслиново масло
2 лажици вински оцет
1 лажица сок од портокал
свежо мелен црн бибер
4 ротквици, тенко исецкани
неколку гранчиња свеж магдонос
2-3 млади кромитчиња
1/4 шоља крупно исецкани црни маслинки
1/2 голема краставица, или 1 мала, исецкана на четвртинки кругчиња

загрејте едно тавче или тенџере на средно, па во него ставете го просото да се тостира околу 7 минути, со мешање скоро цело време, додека малку не се зарумени. сипете ја водата и 1/2 лажиче сол, почекајте водата да зоврие, па намалете ја температурата, поклопете го тенџерето и варете го просото околу 20 минути, додека не омекне. тргнете го од шпорет и оставете го поклопено околу 5 минути, а потоа тргнете го капакот и оставете го да се олади.

измешајте ги маслиновото масло, оцетот, сокот од портокал, биберот и останатата 1 лажичка сол во садот во кој ќе ја послужите салатата. додадете ги ротквиците, кромитчето, краставицата, маслинките и магдоносот, промешајте, па додадете го просото и повторно промешајте. оставете ја салатата да отстои 5-10 минути пред да ја послужите.

this is a light spring salad, that is not only tasty but healthy, too. the recipe is from here.

1/2 – 3/4 cup millet
2 1/2 cups water
1 1/2 teaspoons salt
2 tablespoons olive oil
2 tablespoons red wine vinegar
1 tablespoon freshly squeezed orange juice
1/4 teaspoon freshly ground black pepper
1/2 cup halved and thinly sliced radishes
1/3 cup finely chopped fresh parsley
1/3 cup thinly sliced scallions
1/4 cup loosely packed, coarsely chopped black olives
1 cup small-dice cucumber

heat a medium frying pan over medium heat. add millet and toast, stirring frequently, until lightly browned and aromatic, about 7 minutes. stir in water and 1/2 teaspoon of the salt and bring to a vigorous simmer. cover, reduce heat to low, and cook until millet is tender, about 20 minutes. remove from heat and let sit covered for 5 minutes, then let it cool uncovered.
meanwhile, place olive oil, vinegar, orange juice, orange zest, pepper, and remaining 1 teaspoon salt in a large bowl and whisk to combine. add remaining ingredients and stir to coat. add cooled millet and stir to thoroughly combine. let sit at least 5 – 10 minutes before serving.

Mexican street salad ….. Мексиканска салата

This is the crunchiest, most refreshing salad I’ve had in a long time. You know what’t it’s like…. tomatoes taste like plastic to me in winter and hence I’ve turned to the humble cabbage, and a recipe from Jamie Oliver for a mexican street salad. (but I’ve never been to Mexico, so am taking his word for it).
Don’t be alarmed at the pointy weird green cabbage. I found this oddity at my local dutch supermarket and gave it a try. It tasted just like a round one. And in a couple of days I will give you the recipe for the thing we ate the salad with …….. shhhh…… it involves beer.
half green cabbage
half red cabbage
half an onion
about 10 radishes
2 carrots
1 bunch fresh coriander (cilantro)
1 chilli pepper (the original recipe called for jalapeno, but they don’t have those over here. They do have pointy cabbage though)
juice from 2 limes or lemons
olive oil & salt
Shred your cabbages & slice the onion, carrots & radishes thinly and chop the coriander and chilli pepper. Now the photo below shows a very coarsely chopped cabbage. It works better if you shred them finely. Mix the vegetables, adding only half of the chilli and onion, dress the salad with olive oil and lime juice, and salt it well. Take a taste and see if it needs more onion and heat from the chilli, and add accordingly. Serve !
Оваа салата е свежа и крцкава и одлична во зима, кога доматите имаат вкус на пластика. Рецептот е од Џејми Оливер. Не се чудете на чудната конусна зелена зелка. Ја најдов во нашиот локален супермаркет и имаше ист вкус како нормална округла зелка. Најдобро е зелката да се изренда или исече на тенки парчиња, иако како што гледате од фотографијата, нашите парчиња беа покрупни.
пола зелена зелка
пола црвена зелка
пола кромид
2 моркови
околу 10 ротквици
1 љута пиперка
1 китка свеж кориандер
сок од 2 зелени или обични лимони
маслиново масло & сол

Ситно изрендајте ја зелката, и на тенки листови исечете ги морковите, ротквиците и кромидот. Ситно исецкајте ги кориандерот и љутата пиперка. Измешајте ги сите состојки, ставајќи само половина од количината кромид и пиперка. Измешајте ја салатата со малку маслиново масло, сокот од лимоните и посолете ја. Пробајте и ако е потребно додајте ги остатокот кромид и љута пиперка, и уживајте ! А за неколку дена ќе ви кажам со што ја јадевме салатава ………….. нешто интересно за јадење …….. со пиво.