All posts in “rum”

Колачи со суви смокви / Fig cookies

scroll down for the recipe in english.

рецептот е од овде. првите колачи кои ги направив од таму беа многу вкусни, па решив да ги пробам и овие. излегоа супер. има месење и филување ама пак лесно се прават и супер се со кафе.

за тестото:
1 1/4 шољи брашно
1/4 шоља шеќер
1 1/4 лажичка мелен ѓумбир
1 1/4 лажичка прашок за пециво
1/4 маргарин или путер, ладен
1 jajце, малце изматено
3 – 4 лажици млеко

за филот:
30 gr лешници, бадеми и ореви (или само едно од овие или било која комбинација)
50 gr суви смокви
рендана кора од еден портокал
2 лажици мед
1 лажица рум
1/4 лажиче цимет

во голема вангла измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и ѓумбирот. додадете го маргаринот на коцки и помешајте го со брашното со блендер за тесто или со прсти, додека не заличи на трошки. додадете ги млекото и јајцето и измесете го тестото. покријте го со фолија или крпа и оставете го во фрижидер пола саат.

ситно исецкајте ги бадемите, оревите, лешниците и смоквите. додадете им ја кората од портокал, медот, румот и циметот и убаво измешајте.

поделете го тестото на 3 дела и оставете два во фрижидер додека работите со едното. исукајте го парчето тесто на добро побрашнета површина со побрашнето сукало на дебелина од 2 mm и исечете го со чаша на кругови со дијаметар од 60-65 mm. ставете по 1/2 – 1 лажиче фил на секој круг, па преклопете ја едната страна од тестото и залепете ја со другата. можете да ја намачкате ивицата со вода за подобро да се лепи. со вилушка брцната во брашно притиснете ја ивицата.

наредете ги колачите на големо тавче со хартија за печење и печете ги 8 – 10 минути во загреана рерна на 200°C.

излегуваат околу 40 колачи.

the recipe is from this site. the first cookies that i made from there were delicious, so i decided to give these a try. they turned out great. there is a little work, but it’s worth it. they are great with coffie.

for the dough:
1 1/4 cups all-purpose flour
1/4 cup sugar
1 1/4 teaspoon baking powder
1/4 teaspoon ground ginger
1/4 cup cold butter or margarine
1 egg, slightly beaten
3 – 4 tablespoons milk

for the filling:
30 gr mixed nuts (i used hazelnuts, almonds and walnuts)
50 gr dried figs
grated rind from 1 orange
2 tablespoons honey
1 tablespoon rum
1/4 teaspoon ground cinnamon

in a large bowl stir together flour, sugar, baking powder and ginger. cut in butter with a pastry blender until mixture resembles coarse cornmeal. in a small bowl combine egg and milk. stir milk mixture into dry ingredients. turn mixture onto a lightly floured surface and knead lightly with hands until dough forms a ball. cover and chill for 30 minutes.

meanwhile, in a food processor process nuts and figs until finely chopped or chop them by hand. add orange peel. in a small bowl whisk together honey, rum and cinnamon until smooth. with food processor running, add honey mixture in a continuous stream to fig mixture, processing until mixture is combined.

divide the chilled dough into thirds. refrigerate remaining dough while working with 1 portion. dough will be soft and a bit sticky. roll dough on a well-floured work surface to about 1/16-inch thickness. cut dough with a 2 1/2-inch round cookie cutter. place about 1/2 – 1 teaspoon fig filling in the center of each dough round. fold each round over and press edges of dough around the filling; press with a fork to seal edges, dipping the fork in flour frequently to prevent sticking. place the cookies on greased or parchment paper-lined baking sheets.

bake in a 400°F oven about 8 – 10 minutes or until cookies are light brown around edges.

Makes about 40 cookies.