All posts in “боранија”

Yellow beans stew | Sitno seckano

Боранија / Yellow beans stew

едно од оние јадења кои мајка ми толку добро ги прави, па јас забушавам и многу ретко ги правам. конечно решив да го запишам нејзиниот рецепт, иако е онаков, сé е отприлика и со насоки “ќе видиш колку треба” и сл. а и да го пренесам тука. еден од почесто посетуваните рецепти на блогов е манџа од зелка, па се надевам и рецептов за боранија на многумина ќе им се најде.

Continue Reading…

Ориз со зеленчук на пареа / Rice with steamed vegetables

знам дека ги цените брзите рецепти, а денешниов е еден таков: ориз и зеленчуци на пареа. одлучив да ги зачинам само со сол и црн бибер за да може да дојде до израз вистинскиот, чист вкус на зеленчукот, кој вака зготвен е ем омекнат ем крцкав.

Continue Reading…

Салата со боранија и пченкарецепт земен и прилагоден од списанието Woman’s Day, август 1999

1/2 kg боранија, исчистена и исечена на половинки или третинки
2 пченки или 2 шољи замрзната пченка
сол, бибер
балсамик оцет
сенф
свеж магдонос, исецкан

боранијата ставете ја во вода што врие во која сте ставиле малку сол. варете ја 15тина минути или додека не омекне малку, ама не скроз да се свари.
јас ја направив салатата со свежа пченка, дека ја има сега на пазар, ама само се измачив да ја исчистам и да ги одвојам зрната, па потоа варењето траеше долго и на крајот мислам дека и вкусот на салатата би бил подобар ако се стави замрзната. на замрзнатата пченка и е потребно само неколку минути да се свари во зовриена вода со малку сол.
исцедете ги боранијата и пченката, помешајте ги во сад за салата, додадете им го магдоносот и преливот кој најлесно се прави ако во мала тегличка со капак ги ставите солта, биберот, оцетот и сенфот и силно ја протресете тегличката додека сè не се измеша убаво.

Gipu’s Sierra Leonean Groundnut stew


6 full tbs groundnut or peanut paste (or peanut butter) mix with water and stir to liquid
2 tbs tomato paste
2 maggi cubes
1 kg chicken diced
seasoning for the chicken: black pepper, garlic minced, cayen pepper, crushed red pepper flakes, salt
green beans
carrots
zucchini
1 big onion

season the chicken and boil it in water, then put the onion to boil for a few minutes, then salt, maggi cubes, stir and leave it to boil for 2-3 minutes, then put the groundnut and tomato paste to boil 5 minutes, then the vegetables. stir and leave to boil until the vegetables are cooked.
serve with steamed rice.