All posts in “боровинки”

Вртелешки со крем и овошје / Puff pastry pinwheels

ни се расипа рерната. добро е што овие вртелешки ги направив пред тоа да се случи. инспирацијата дојде од кремот од павлака и портокал и свежите капини и боровинки кои ги имавме дома.

Continue Reading…

Колаче со свежо овошје / Fresh fruit cake

 

еве едно лесно колаче со овошје. рецептот го начекав на design sponge, а е од една дизајнерка на текстил и илустраторка чија работа ми се допаѓа, лена корвин.

колачево ептен лесно се прави, а може да се стави и друго овошје, како јаболки, сливи, боровинки, што ќе ви се најде при рака. јас имав праски и капини.

1/4 путер
рендана кора од еден лимон
1 шоља брашно
2 јајца
3/4 шоља шеќер
1 лажица кафеав шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
1 кесичка прашок за пециво
2 шољи сецкано овошје
1/4 лажичка цимет

изматете ги путерот и шеќерот, додадете ги кората од лимон, јајцата и ванилата, па брашното и прашокот за пециво. јас сите работи ги мешав со 2 вилушки. сипете го тестото во подмачкано тавче со пречник од околу 20 cm, наредете го овошјето врз тестото и посипете го овошјето со кафеавиот шеќер и циметот. печете го колачето на 180°C околу пола саат или додека тестото не се испече.
this is an easy fresh fruit cake i found on design sponge. it’s from  lena corwin, a textile designer and illustrator, whose work i admire.it’a a very easy cake to make and you can use different fruits, like peaches, nectarines, plums, and berries. i used peaches and blackberries.1/4 cup (1/2 stick) butter
grated zest of one lemon
1 cup flour
2 eggs
3/4 cup sugar
1 tablespoon brown sugar
1 teaspoon vanilla
1 1/2 teaspoon baking powder
2 cups diced fruit
1/4 teaspoon cinnamon

cream the butter and the sugar (i do this by hand using two forks). add the grated lemon zest. add the eggs, and vanilla, stirring each to combine. then add the flour and baking powder. pour the batter into a greased 8″ pan. top with the fruit. combine the brown sugar and cinnamon, and sprinkle the mixture on top of the fruit. bake for 30 minutes 180°C, or until the top is browned.

Light Buttermilk Pancakes
1 шоља брашно
2 лажици шеќер
1 лажиче прашок за печиво
пола лажиче сода бикарбона
малку сол
1 шоља buttermilk (тоа е нешто како јогурт, можете да ставите јогурт)
1 лажиче зејтин
1 јајце

прво измешајте ги сувите состојки, потоа додадете ги останатите и мешајте додека смесата не се изедначи.
сипувајте по четвртина шоља од смесата на загреано тавче со малку зејтин. откако ќе се испржи од едната страна, превртете ја палачинката да се испржи од другата страна.
можат да се додадат разни интересни ствари. маја на некои палачинки им стави боровинки, на некои цимет, а на некои парченца чоколадо.
палачинките се јадат со јаворов сируп.

Колаче со боровинки

Ова колаче всушност се вика Мамка за момчиња со боровинки (Blueberry Boy Bait). Маја го направи завчера и многу беше убаво, одма го изедовме. Рецептот е овде: smittenkichen.com. Само Маја стави дупло повеќе боровинки. И цел путер е многу, доволно би било да се стави пола. Мислам дека тогаш и боровинките нема да пропаднат до дното.