ни се расипа рерната. добро е што овие вртелешки ги направив пред тоа да се случи. инспирацијата дојде од кремот од павлака и портокал и свежите капини и боровинки кои ги имавме дома.

кремот толку лесно и брзо се прави, а е употреблив на разни начини. ставете помалку или повеќе мед и шеќер по вкус, а со менување на количината на сок од портокал, можете да ја прилагодите густината за тоа што ви треба: погуст фил или поредок прелив.

sour cream blueberry pastry-3

за кремот:

20 g путер, на собна температура
3/4 шоља кисела павлака (полномасна)
1 лажица мед
1 лажица шеќер во прав
2 лажици сок од портокал

изматете ги путерот и медот, додајте ги павлаката и сокот од портокал, а потоа и шеќерот во прав.

рецептот е од тука.

за вртелешките:

500 g замрзнато лиснато тесто

свежи или замрзнати малини, капини, цреши, вишни, боровинки, рибизли

жолчка изматена со малку млеко или вода

оставете го лиснатото тесто да се одмрзне, а потоа исукајте го малку, на побрашнета подлога, и исечете го на квадрати. засечете го тестото од ќошињата накај средината. ставете малку од кремот и од овошјето во средината. превиткајте го секое второ ќоше кон средината и притиснете ги малку каде што се спојуваат. премачкајте го тестото со изматената жолчка и ставете ги вртелешките да се печат според упатството на пакувањето на лиснатот тесто (обично тоа околу 20 – 25 минути на 200 – 220°C).

или направете една плетенка наполнета со крем и овошје, исплетена како оваа со јагоди.

sour cream blueberry pastry-24

our oven broke. good thing i made these pinwheels before that. the inspiration came from this sour cream orange cream and from the fresh blackberries and blueberries i brought from the green market.

the cream is so easy to make, and is so versatile. adjust the amount of honey and sugar to taste, and vary the amount of orange juice to get make it thicker like a cream, or thinner like a sauce.

sour cream blueberry pastry-4

for the cream:

20 g butter, at room temperature
3/4 full-fat sour cream or thick yogurt
1 tablespoon honey
1 tablespoon confectioners sugar
2 tablespoons orange juice

whisk butter and honey, add sour cream and orange juice, stir until smooth, then add sugar.

the recipe is from here.

for the pinwheels:

500 g frozen puff pastry

fresh or frozen raspberries, blackberries, cherries and sour cherries, blueberries, red currants

an egg yolk mixed with a little milk or water

thaw the puff pastry, then roll a little on a floured surface and cut into squares. cut through the edges towards the center, stopping before you reach the center. put a little cream in the center, then fruit and fold every other corner into the middle and press together. brush with the egg yolk and bake according to the puff pastry package (usually that’s 20 – 25 minutes at 200 – 220°C).

or, make one big braid like this one with strawberries.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Крисп со кајсии, сливи и црни рибизли / Apricot plum black currant crisp
next post: Пилешки фахити / Chicken fajitas

Leave a Reply