All posts in “oranges”

Orange walnut slices | Sitno seckano

Колач со портокал и ореви / Orange walnut slices

беше роденден на блогот пред една недела и, иако слабо се вртам тука во последно време, го направив колачево за да го одбележиме. ова е едно од оние колачи кои мајка ми често ги правеше порано, а и сега сé уште, за посебни прилики. лесно се прави, а е многу вкусно и убаво изгледа, па сакам да го имам запишано тука.

Continue Reading…

Вртелешки со крем и овошје / Puff pastry pinwheels

ни се расипа рерната. добро е што овие вртелешки ги направив пред тоа да се случи. инспирацијата дојде од кремот од павлака и портокал и свежите капини и боровинки кои ги имавме дома.

Continue Reading…

Колач со пулпа од сок / Juice pulp bread

се надевам не сум досадна повторно со рецепт во кој се искористува пулпата останата од правење сок во соковник. ако често правите сокови, сигурно ќе ви се најде еден ваков рецепт. ако не правите, можеби е време да почнете :-). а секако можете да ги замените двете шољи пулпа со рендани јаболка и тиквици, како во оригиналниот рецепт.

Continue Reading…

Сок од сладок компир и цвекло / Sweet potato beet juice

ако имате соковник, сигурно знаете колку е убаво да се пијат свежо исцедени сокови од овошје и зеленчук. ние поретко цедиме зеленчук, најчесто пиеме сокови од грејпфрут, јаболки, портокали, мандарини, ананас, лимон, крушки, праски, јагоди… од зеленчуците во скоро секоја тура ставаме моркови и цвекло, понекогаш парче свеж ѓумбир, ама во последно време почнавме да додаваме и сладок компир. сокот со сладок компир е многу вкусен и несомнено многу здрав. пробајте. измешајте го со други зеленчуци и овошја и кажете ни која е вашата омилена комбинација.

Continue Reading…

Чоколадно-портокалова торта / Chocolate-orange cake

оваа торта не е обична чоколадна торта. во неа нема ни млеко, ни јајца, ни масло, ни шеќер, а нема ни глутен бидејќи е направена со брашно од наут и овес. многу е вкусна и слатка и супер оди со резанчиња портокал.

Continue Reading…

Гранола / Granola

за гранола веќе имаме зборувано, ама мислам дека не е на одмет да се спомне пак. во последно време често ја правам, во разни варијанти и комбинации, па еве една од нив, многу вкусна ако ја потопите во кефир или јогурт. можете да ѝ додадете сецкано јаболко, банана, крушка, или малку џем или некое слатко.

Continue Reading…

Сладолед од портокал / Orange ice cream

ќе се согласите дека е време да почнеме со сладоледите. првиот сладолед што избрав да го направам годинава е многу вкусен, ама малце комплицирано се прави. не многу страшно комплицирано, ама вклучува употреба на повеќе садови и мешање покрај шпоретот. а сето тоа за да се добие интензивен вкус на портокал во кремаст сладолед.

Continue Reading…

Смути / Smoothie

ова смути од последните зимски овошја ќе ве освежи после работа или после школо и ќе ви даде енергија додека ручекот не биде готов.

Continue Reading…

Ушеќерени кори од портокал / Candied orange peel

кора од 4 портокала
2 шољи шеќер
1 шоља вода
100 gr чоколадо, млечно или црно

портокалите можете да ги изедете или да ги исцедите за лимонада. потоа со лажиче изгребете го остатокот од месото, ако сте ги цеделе, па исечете ја кората на ленти. ставете ги во тенџере со доволно вода колку да бидат поклопени и сварете ги. кога ќе зоврие водата истурете ја, повторно сипете доволно да ги потопи сите кори и варете ги додека водата не зоврие, па истурете ја. варењето ќе ги омекне и ќе им ја намали горчливоста. потоа сипете во тенџерето 2 шољи шеќер и една шоља вода, доведете го шербетот до вриење па намалете ја температурата и гответе ги корите додека не станат стакласти, околу 45 минути.
извадете ги корите од шербетот, наредете ги на мрсна хартија, по можност без да се допираат, и оставете ги да се исушат 4-5 саати, или најдобро до следниот ден. потоа можете да ги јадете така или да ги брцнете во стопено чоколадо. со чоколадо, секако, се повкусни.

peel of 4 oranges
2 cups sugar
1 cup water
100 gr chocolate for dipping

juice the oranges or eat them and then scrape the leftover pulp with a spoon. cut them in strips, put them in a saucepan with enough water to cover them and bring to boil. pour off the water. repeat once more. combine 2 cups sugar and 1 cup water in the saucepan and bring to boil over high heat. reduce heat and simmer until peels are translucent, around 45 minutes.
remove peels from syrup and set on rack to dry for 4-5 hours, or till the next day. once the peel is dry, you can eat it like that or dip it in tempered chocolate. i like them better with chocolate.

Слатко од портокали / Orange preserve

 

ок, не го правев јас слатково, туку баба ми. многу е вкусно врз препечено лепче намачкано со путер или во палачинки.

за 2ипол големи тегли:
1 kg помаранџи со дебела кора
2 лимона со потенка кора
2 кг шеќер

изрендајте ја кората на портокалите и лимоните и ставете ги да се варат во вода која се менува 6 пати. кога ќе зоврие, истурете ја таа вода, додадете ладна, почекајте да зоврие па пак заменете ја со ладна, и така 6 пати.
потоа извадете ги портокалите и лимоните и исецкајте ги ситно, па ставете ги пак да се варат со шеќерот и 2 шољи вода, додека не се згусне, околу пола саат.
кога е готово, тенџерето покријте го со влажна крпа, додека слаткото не се олади, па сипете го во чисти тегли.

this orange preserve was made by my grandmother. it’s really delicious spread on a piece of toast and butter or in a crepe.

for 2 and a half large (800gr) jars:
1 kg thick-skinned oranges
2 thin-skinned lemons
2 кг sugar

grate the rind of the oranges and lemons and put them in a saucepan with cold water. bring the water to boil, then discard it, and put cold water again, bring to boil, discard…. and do this 6 times.
take the oranges and lemons out of the water and cut them in small chunks. put them in a saucepan again with the sugar and 2 cups water, and cook until it thickens, around 30 minutes.
then cover the saucepan with dump cloth until it cools and pour the orange conserve in clean jars.

Колачи со портокал / Orange cakes

scroll down for recipe in english


рецепт од списанието redbook од јануари 2000 г.

1 шоља брашно
1 прашок за пециво
1/3 шоља шеќер
1/2 шоља јогурт
1 јајце
1 лажица зејтин
рендана кора од еден портокал

глазура
1 шоља шеќер во прав
3 лажици сок од портокал

изматете го сето ова и сипете го во подмачкано тавче за мафини. рецептот вика дека излегуваат 6 големи мафини, и јас тестото го сипав во 6 чашки, ама беа преполни, па тестото сакаше да побегне кога почна да се пече. премногу нараснаа и дури и се споија. можев да добијам 7 или 8 убави мафини, да не го преполнев тавчето. ако имате тавче со 12 чашки, во празните сипете вода до висина од 1/3.
печете ги на 180°C околу 15-20 минути. потоа без да ги вадите од тавчето избодете ги со вилушка, па помешајте ги шеќерот во прав и сокот од портокал, истурете го врз колачите и оставете ги пола саат да го упијат.

recipe from redbook magazine from january 2000.

1 cup flour
1 sachet bakind powder
1/3 cup sugar
1/2 cup yoghurt or buttermilk
1 egg
1 tablespoon oil
grated zest from 1 orange

glaze
1 cup confectioners sugar
3 tablespoons orange juice

mix everything for the cakes and pour in buttered muffin tin. the recipe says you should put it into 6 cups, but when i did that the cups were too full. put the dough in 7 or 8 cups filling them to 2/3 of the height and fill the rest with water to 1/3 of the height.
bake at 180°C for 15-20 minutes. then poke the cakes with a fork, mix the confectioners sugar with the orange juice, pour pover the cakes and leave to absorb for half an hour.