оваа торта не е обична чоколадна торта. во неа нема ни млеко, ни јајца, ни масло, ни шеќер, а нема ни глутен бидејќи е направена со брашно од наут и овес. многу е вкусна и слатка и супер оди со резанчиња портокал.

gluten free vegan cake-15

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде, само јас го променив малку да биде без шеќер и масло.

gluten free vegan cake-4

тесто:

2 лажици мелено ленено семе + 6 лажици вода

1 шоља брашно од наут

1 шоља брашно од (безглутенски) овес

½ шоља какао

1 лажиче сода бикарбона

1 лажиче прашок за пециво

1 шоља пасирани урми*

1 шоља сок од портокал

1 – 2 лажици џем од кајсии или праски (а уште поубаво, мармалад од портокали)

прелив:

1 шоља пасирани урми*

2 полни лажици какао

4 – 5 лажици сок од портокал

 

* за 2 шољи пасирани урми доволна е една кутија меки урми од 800 gr. исчистете ги урмите од семки и изблендирајте ги во сецко со 6 лажици вода (додадете повеќе вода ако е смесата сува и многу се лепи).

gluten free vegan cake-chocolate

помешајте го меленото ленено семе со водата и оставете го на страна.

во вангла измешајте ги сувите состојки за тестото: брашната, какаото, сода бикарбоната и прашокот за пециво. јас немав брашно овес, па го направив така што сомлев овесни снегулки во сецко.

додадете ги во ванглата другите состојки: лененото семе со вода, пасираните урми, сокот од портокал и џемот од праски. изматете сé убаво, да нема грутки, па истурете го тестото во подмачкано тавче со пречник од 22 cm. јас го подмачкав тавчето со кокосово масло.

ставете ја тортата да се пече во загреана рерна на 180°C, околу 10 минути, а потоа намалете ја температурата на 150°C и печете ја уште 15 – 25 минути. проверете со боцкање со чепкалка во средината, и дури и ако чепкалката не излезе целосно сува, извадете ја тортата, подобро е да биде малку недопечена, отколку препечена и сува. оставете ја тортата целосно да се олади пред да ја премачкате.

gluten free vegan cake-2

за преливот само измешајте ги пасираните урми со какао и додајте сок од портокал додека не добиете добра густина за мачкање, па премачкајте ја тортата.

gluten free vegan cake-25

this is not an ordinary chocolate cake. this cake has no milk, no eggs, no oil, no sugar and no gluten, but still, it’s so good and sweet and it’s delicious with orange wedges.

the recipe is from here, but i tweaked it to make it oil-free and sugar-free.

gluten free vegan cake-7

cake:

2 tablespoons flax seed meal + 6 tablespoons water

1 cup chickpea flour

1 cup GF oat flour

½ cup cocoa powder

1 teaspoon baking soda

1 teaspoon baking powder

1 cup date puree*

1 cup orange juice

1 – 2 tablespoon apricot or peach jam, or, even better, orange marmalade

frosting:

1 cup date puree

2 full tablespoons cocoa powder

4 – 5 tablespoons orange juice

 

* for 2 cups date puree i used a 800 gr box of medjool dates. deseed the dates and puree in a food processor with 6 tablespoons water (add more water if the paste is dry and too sticky).

gluten free vegan cake-21

stir the flax seed meal in the water and keep it aside.

combine all the dry ingredients: flours, cocoa, baking soda and baking powder. i didn’t have oat flour, but i made it by grinding oat flakes in a food processor.

add the wet ingredients: the flax seed mixture, date puree, orange juice and peach jam and mix till there are not lumps left. pour the batter into a greased 22 cm tin. i greased the tin with coconut oil.

bake the cake in an oven preheated at 180°C, around 10 minutes, then continue to bake at 150°C for 15 – 25 minutes. check if cooked by inserting a toothpick in the center, but take the cake out of the oven even if the toothpick doesn’t come out completely clean. it’s better to not over bake as it’ll result in a dry cake. let the cake come to room temperate before frosting.

gluten free vegan cake-13

for the frosting combine the date puree and cocoa and stir well. add orange juice to attain the desired frosting consistency and spread the frosting to cover the cake completely.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Булгур со спанаќ / Spinach with bulgur
next post: Млади компирчиња / New potatoes

4 Comments

  1. Nancy

    I bet you cannot stop at one slice! This cake looks moist and tasty. I love orange chocolate, so I guess I would love this cake.
    Wow Bojana! I like the sound of the date puree frosting. Great work! I cannot wait to make this on the weekend.
    🙂

  2. thank you, nancy, glad you like it. yes, it is rather delicious, but dense and intense, a small slice goes a long way.

Trackbacks for this post

  1. Блог избор [Април, 2013] | Кригла Пиво
  2. Посно / Lent | sitnoseckano

Leave a Reply