ок, не го правев јас слатково, туку баба ми. многу е вкусно врз препечено лепче намачкано со путер или во палачинки.

за 2ипол големи тегли:
1 kg помаранџи со дебела кора
2 лимона со потенка кора
2 кг шеќер

изрендајте ја кората на портокалите и лимоните и ставете ги да се варат во вода која се менува 6 пати. кога ќе зоврие, истурете ја таа вода, додадете ладна, почекајте да зоврие па пак заменете ја со ладна, и така 6 пати.
потоа извадете ги портокалите и лимоните и исецкајте ги ситно, па ставете ги пак да се варат со шеќерот и 2 шољи вода, додека не се згусне, околу пола саат.
кога е готово, тенџерето покријте го со влажна крпа, додека слаткото не се олади, па сипете го во чисти тегли.

this orange preserve was made by my grandmother. it’s really delicious spread on a piece of toast and butter or in a crepe.

for 2 and a half large (800gr) jars:
1 kg thick-skinned oranges
2 thin-skinned lemons
2 кг sugar

grate the rind of the oranges and lemons and put them in a saucepan with cold water. bring the water to boil, then discard it, and put cold water again, bring to boil, discard…. and do this 6 times.
take the oranges and lemons out of the water and cut them in small chunks. put them in a saucepan again with the sugar and 2 cups water, and cook until it thickens, around 30 minutes.
then cover the saucepan with dump cloth until it cools and pour the orange conserve in clean jars.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Кинески кнедли на пареа / Chinese steamed dumplings
next post: Фрапе од тиква …… Pumpkin Smoothie

Trackbacks for this post

  1. Колаче со мармалад / Jam cake | sitnoseckano
  2. Шарен колач / Marble cake - Sitno Seckano

Leave a Reply