за гранола веќе имаме зборувано, ама мислам дека не е на одмет да се спомне пак. во последно време често ја правам, во разни варијанти и комбинации, па еве една од нив, многу вкусна ако ја потопите во кефир или јогурт. можете да ѝ додадете сецкано јаболко, банана, крушка, или малку џем или некое слатко.

granola-10

scroll down for the recipe in english

granola-13

3 шољи овесни снегулки

3 лажици интегрален сусам

3 лажици ленено семе

¾ шоља кокосово брашно

½ шоља сончоглед

½ шоља ореви

2 лажици ф’стаци

1 лажица мелен цимет

1 лажиче мелен кардамом

сето ова измешајте го во една вангла. додајте изматени:

сок од 1 портокал

2 лажици мед

2 лажици кокосово масло

granola-15

повторно сé измешајте, ставете ја мешавината во големо тавче во тенок слој и ставете ја во рерна да се пече на 150°C околу 25 минути. повремено промешајте и пазете да не загори, последните 10 минути ѕиркајте ја гранолата често.

после печењето, додајте 2 – 3 шољи суви овошја: брусници, урми, кајсии, ѓумбир…

кога ќе се олади целосно, префрлете ја гранолата во тегла(и) и ако ја чувате во фрижидер или во замрзивач може да трае долго, неколку месеци.

granola-4

we already talked about granola, but i think you wouldn’t mind hearing about it again. it’s so good to have it at hand and to top it with kefir or yogurt for breakfast. you can add apple slices, banana or pear, or some jam or marmalade. this is my last favourite combination.

granola-19

3 cup oat flakes

3 tablespoons whole sesame seeds

3 tablespoons flax seeds

¾ cups grated coconut

½ cup sunflower seeds

½ cup walnuts

2 tablespoons pistachio nuts

1 tablespoon ground cinnamon

1 teaspoon ground cardamom

mix all this in a big bowl. add a mixture of:

juice from 1 orange

2 tablespoons honey

2 tablespoons coconut oil

granola-2

stir again, put in a large baking pan or cookie sheet in a thin layer and bake at 150°C around 25 minutes. stir occasionally and keep an eye on it, it can burn easily. the last 10 minutes, check on it often.

after that, add 2 – 3 cups dried fruits: cranberries, dates, apricots, candied ginger…

let cool completely, then transfer to a jar (or jars). it will keep longer if you keep it in the fridge or in the freezer.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Брауни мафини полнети со кокос / Brownie muffins filled with coconut
next post: Зеленчукова супа / Rich vegetable soup

Trackbacks for this post

  1. Посни рецепти / Lenten recipes | sitnoseckano
  2. Ладен зелен чај со ѓумбир и лимон / Green tea elixir with ginger and lemon | sitnoseckano
  3. Печени јаболка / Baked apples - Sitno Seckano
  4. Крушки во црвено вино / Pears in red wine - Sitno Seckano

Leave a Reply