baked apples / sitno seckano

нема полесен есенски десерт од печени јаболка.

сите колачи со јаболка се супер, ама некогаш е убаво јаболкото да биде главно. особено што за ова не ви треба посебен рецепт. само издлабете ги јаболката и извадете им ги семките. наредете ги во тавче намачкано со путер. средината наполнете ја со суво грозје и јатки. јас најчесто ставам ореви, ама овој пат имав ф’стаци. врз нив ставете по една мала коцка путер и малку шеќер или мед.

baked apples-14

печете ги на 200°C околу 30 – 40 минути, или додека не омекнат. времето зависи од типот јаболка и од тоа колку омекнати сакате да бидат.

послужете ги сами, прелиени со течноста што ја испуштиле или со сладолед, а вкусни се и во јогурт со гранола.

а сега е време да го објавиме добитникот на подарокот од преплет. random.org ја избра:

Marija R.

Готвам само кога е за нас.
Готвам само кога е ситно сецкано!

марија, ти честитаме, а подарокот – шоља можеш да си го подигнеш од преплет.

baked apples-3

there is no easier autumn dessert than baked apples.

all the apple cakes are great, but sometimes i want the apple to be the only star. and you don’t need a strict recipe for this. just cut out the core of each apple and take out the seeds. arrange in a buttered pan. fill the holes with raisins and nuts. i usually put walnuts, but this time i had pistachios, so that’s what i used. put a small square of butter and some sugar or honey.

bake at 200°C around 30 – 40 minutes, or until the apples are softened. the time depends on the type of apple and how much softened you like them.

serve still warm, on their own, drizzled with the juices they released, with a scoop of ice cream. i like them in yogurt with granola.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Киш и мафини за Преплет / Quiche and muffins for Preplet
next post: Енергетски бомбици / Energy bites

Trackbacks for this post

  1. Сервиравме нова колекција: – Преплет

Leave a Reply