All posts in “raisins”

Chocolate salami | Sitno seckano

Чоколадна салама / Chocolate salami

еве ме скоро во последен момент со рецепт за нешто што може да се направи брзо и да се подари некому за празниците.

Continue Reading…
Oatmeal three ways | Sitno seckano

Овесни снегулки / Oat flakes

толку многу ги сакам овесните снегулки, што никако да ги објавам рецептиве. почнувам да пишувам, па се предомислувам, никако да ги најдам вистинските зборови да ги опишам и постојано одложувам. а поважно е да ви кажам дека овесните снегулки се многу вкусни, ептен лесно се подготвуваат и се комбинираат со сé и сешто, па сигурно ќе најдете нешто што ќе ви биде по мерка.

Continue Reading…

Carrot walnut raisin bread | Sitno seckano

Леб со моркови, ореви и суво грозје / Carrot juice bread with walnuts and raisins

машината за леб ја купивме пред точно една година. прво се противев, мислев ќе зафаќа место, а нема да ја користиме. мислев дека можат да се прават само два – три различни рецепти за леб и тоа ми изгледаше досадно. слушав дека мора строго да се придржуваш до рецептите кои доаѓаат со неа, ама прилично брзо почнав да не се придржувам до нив. менувам разни брашна, додавам разни семиња и зрна. сол помалку, шеќер воопшто не ставам, а ни млеко во прав. некогаш додавам некој зачин, лут буковец или суво нане, оригано. наместо вода, ставам кефир, или течноста што останува кога ќе се процеди кефирот. или сварена пченица, пире од цвекло…

Continue Reading…

Fruit & Nut Bread Crackers | Sitno seckano

Овошни крекери / Fruit bread crackers

знам дека за повеќето рецепти викам дека лесно се прават. тоа е една од работите што ми е мене важна, сакам да правам лесни рецепти, ретко се нафаќам на нешто комплицирано. а понекогаш не толку лесниот рецепт го менувам да биде лесен.

Continue Reading…

fruit and nuts energy bites / sitno seckano

Енергетски бомбици / Energy bites

пред некое време почнав да ги правам овие топчиња за секое качување на планина и секогаш се добро примени. ги правам колку залче, и таман се, ме живнуваат, ама не само на планина или после трчање, туку и после работа или во било кое друго време кога ми фали малку енергија.

Continue Reading…

Колачи со киноа / Quinoa cookies

веќе некое време и кај нас може да се најде киноа. ако не сте ја пробале до сега, направете го тоа. киноата многу лесно и брзо се готви, а може да се употреби наместо ориз, кус-кус, булгур или друга житарка. добро оди со печен зеленчук, месо и риба, може да се стави во супи и чорби или во салати, вкусна е и долго ќе ве држи сити. а овде ви ја предлагаме киноата како дел од вкусни колачи, кои се супер со ладно кафе или ладен чај.

Continue Reading…

Лепчиња со суво грозје и чоколадо / Raisin chocolate scones

сé уште не знам како се викаат на македонски. кога ги направив со лаванда ги нареков колачи, беа поблаги. сега ќе ги наречам лепчиња. иако имаат парченца чоколадо, не се многу благи и супер се за доручек.

Continue Reading…

Колачиња од овес и суво грозје ….. Oatmeal raisin cookies


scroll down for the recipe in English.

Не го читајте насловов на рецептов. Звучи досадно, суво, некако бла… Само одете веднаш во кујна и направете ги колачињава. И покрај досадното име, овие прекрасни колачиња сосема ќе ве изненадат и наскоро ќе се најдете на работа … или на гости … неспособни да се фокусирате и сосема опседнати со колачињава и со желбата да имате барем уште едно.

Рецептов е лесен и се прави за 5 мин. ама многу е важно да го следите чекорот со ставање на тестото во фрижидер за да добиете убави, дебели колачиња. Рецептот е адаптиран од Smitten Kitchen.

За ~ 15 колачиња:
пола пакување путер (125 гр.)
2/3 чаша светло кафеав шеќер (користете чаша од 250 мл. или измерете 130 гр./ светло кафеав шеќер има од Виталиа)
1 јајце
1 ванила шеќер
3/4 чаша брашно (95 гр.)
пола лажиче прашак за пециво
пола лажиче цимет
една ронка сол
1 и пол чаша овесни снегулки (135 гр., ги има во сите супермаркети)
3/4 чаша суво грозје
Во длабока посуда измешајте ги омекнатиот путер, шеќерот, јајцето и ванилата. Јас не користев миксер и ги измешав со маталка. Додајте ги брашното, пецивото, циметот и солта и измешајте. Додајте ги овесните снегулки и сувото грозје. Ставете ја целата посуда во фрижидер околу 10 минути. Загрејте ја рерната на 180 Ц степени. Покријте го тавчето во кое ќе ги печете колачите со хартија за печење (јас немав па употребив фолија премачкана со зејтин). Намокрете ги рацете за да не ви се лепи тестото и со раце обликувајте го во форма на топчиња, големина како орев или малку поголеми и ставете ги на тавчето со 3-4 сантиметри помеѓу нив. Колачињата ќе се стопат и рашират и затоа е многу важно да оставите доволно простор помеѓу нив. Ставете ги да се печат во загреана рерна но внимателно пазете ги. Ќе им треба само околу 10 – 12 минути да се изпечат. Извадете ги од рерната веднаш штом ќе почнат да стануваат заруменети иако сеуште ќе изгледаат меки и непечени. Оставете ги на тавчето околу 5 – 10 минути да се стврднат и потоа со шпатула префрлете ги на чинија. Од овој рецепт јас добив 15 колачиња. Нема да верувате колку се вкусни !


The recipe for these insanely delicious cookies was adapted from Smitten Kitchen.
For ~ 15 cookies:
1 stick butter (125 gr)
2/3 cup light brown sugar
1 egg
1 teaspoon vanilla extract (or 1 packet vanilla sugar)
3/4 cup flour
half teaspoon cinnamon
half teaspoon baking powder
pinch of salt
1 1/2 cup rolled oats
3/4 cup raisins
Cream the sugar, the softened butter, egg and vanilla. (I used a whisk and not a mixer). Add the flour, cinnamon, baking powder, salt and mix. Add the oats and raisins and put the entire bowl in the fridge for 5 – 10 min. Line your baking tray with parchment paper or greased foil wet your hands with water and shape the dough in balls the size of walnuts. Space the dough balls about 3-4 centimeters apart on the baking tray and bake in a preheated oven at 180 C degrees for about 10 – 12 minutes. Keep a close eye on them since they will bake quickly and take them out as soon as they start getting golden brown, even though they will still look soft and a bit unbaked. Leave them on the baking tray for 5 – 10 min and then move them to a plate once they have become more solid and cooled down. You won’t believe how tasty they are !