сé уште не знам како се викаат на македонски. кога ги направив со лаванда ги нареков колачи, беа поблаги. сега ќе ги наречам лепчиња. иако имаат парченца чоколадо, не се многу благи и супер се за доручек.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од тука.

Raisin chocolate scones-13

1 шоља сенаменско брашно

1 шоља интегрално пченично брашно

1 шоља пченични трици

2 лажици кафеав шеќер

1 лажица прашок за пециво

ронка сол

⅓ шоља суво грозје (или друго суво овошје)

⅓ шоља парченца црно чоколадо

2 лажици маџун (или меласа)

1 шоља + 2 лажици кисело млеко

Raisin chocolate scones

помешајте ги брашната, триците, шеќерот, прашокот за пециво, солта, сувото грозје и парченцата чоколадо. додајте ги маџунот и киселото млеко и мешајте додека не се спои сé во топка тесто. поделете го тестото на два дела и секој исукајте го во круг со дебелина од околу 15 mm. исечете ги круговите на 6 дела, наредете ги лепчињата во големо тавче обложено со хартија за печење, посипете ги со малку шеќер и печете ги околу 15 – 20 минути во рерна загреана на 165°C.

Raisin chocolate scones-10

these are some lovely scones, not as sweet as the lavander ones, but equally delicious and perfect for breakfast.

recipe from here.

Raisin chocolate scones-3

1 cup all purpose flour

1 cup whole-wheat flour

1 cup wheat bran

2 tablespoons brown sugar

1 tablespoon baking powder

a pinch of salt

⅓ cup raisins (or other dried fruit)

⅓ cup dark chocolate chips

2  tablespoons molasses

1 cup + 2 tablespoons thick yogurt

Raisin chocolate scones-7

combine flours, wheat bran, sugar, baking powder, salt, raisins and chocolate chunks. add the molasses and yogurt and stir until a dough is formed. divide the dough in half and roll each half into a circle about 15 mm thick. cut each circle into 6 wedges, transfer the wedges to a baking sheet lined with parchment paper, sprinkle the scones with a little sugar and bake around 15 – 20 minutes in an oven preheated at 165°C.

Raisin chocolate scones-5

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сирења / Cheese platter
next post: Кифлички со кокос / Coconut buns

Leave a Reply