меки благи кифлички со необичен фил од кокос. во оригиналниот рецепт се користи свеж кокос. јас употребив кокосово брашно, ама сигурна сум дека со свеж би биле многу повкусни. мартин би сакал да беа со чоколадо, па следниот пат ќе пробам да ги направам со чоколадо, џем или можеби пире од тиква и цимет.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

излегуваат околу 10 – 12 кифлички.

kiflicki so kokos-6

за тестото:

250 g меко брашно

10 g сув квасец

55 g шеќер

ронка сол

15 g оризово млеко во прав (или обично млеко во прав)

1 јајце

105 ml ладна вода

45 g путер, на собна температура

 

за филот:

100 g кокосово брашно

1 кесичка ванилин шеќер

1 лажица шеќер

kiflicki so kokos-17

помешајте ги брашното, квасецот, шеќерот, солта и оризовото млеко во прав. додајте ги јајцето и водата и изматете го сето тоа со миксер, со додатоците за тесто. додајте го путерот и матете додека не се измеша убаво во тестото, а потоа измесете го тестото рачно или со миксер уште неколку минути, додека не се оформи убаво во топка. покријте го со проѕирна фолија и оставете го да стои десетина минути.

поделете го тестото на 10 – 12 дела. оформете ги во форма на топка и оставете ги повторно десетина минути. секоја топка исукајте ја во форма на триаголник, ставете по една лажица од филот на широкиот дел, замотајте го тестото во кифличка и свиткајте ја малку како месечинка. наредете ги кифличките во тавче обложено со хартија за печење и оставете ги да нараснат час и половина.

печете ги кифличките 8 – 10 минути во рерна загреана на 200°C, додека малку не се заруменат. послужете ги топли, ама и следниот ден се убави, а можат и да се замрзнат.

kiflicki so kokos-21

these are soft sweet buns with an unusual filling. i didn’t use fresh coconut, but i’m sure the buns would be more tasty with fresh. my son martin prefers a chocolate filling, so next time i’ll try making them with chocolate, or jam or even pumpkin puree and cinnamon.

the recipe is from here. it yields 10 – 12 buns.

kiflicki so kokos-26

dough:

250 g bread flour

10 g instant yeast

55 g sugar

pinch of salt

15 g powdered rice milk (or regular powdered milk)

1 egg

105 ml cold water

45 g butter, at room temperature

 

filling:

100 g grated coconut

1 sachet vanilla sugar (or 1 teaspoon vanilla extract)

1 tablespoon sugar

kiflicki so kokos-25

Combine flour, yeast, sugar, salt and powdered rice milk in a mixing bowl. add the egg and the water and beat with an electric mixer with dough hooks. add the butter and beat until it incorporates into the dough. then knead the dough by hand or with the mixer a few more minutes until it forms a ball. cover the ball with cling film and leave for ten minutes.

divide the dough into 10 – 12 pieces. roll into balls and leave to rest for 10 more minutes. roll each piece into a triangle, put a tablespoon of filling at the wider side and roll it into a crescent. arrange the buns in a baking paper lined pan and leave to rest for an hour and a half.

bake in a preheated oven at 200°C for 8-10 minutes, until the buns are golden brown. serve warm, but they are great the next day, too. the buns can also be freezed.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Лепчиња со суво грозје и чоколадо / Raisin chocolate scones
next post: Новогодишни подароци / Homemade holiday gifts

Leave a Reply