можеби лаванда во јадење звучи чудно, ама ако не ставите премногу, лавандата додава многу интересен мирис и вкус. јас лавандата ја собрав од еден двор. собрав 3 – 4 гранчиња, ги ставив во тегла и ги оставив непоклопени околу 2 недели да се исушат. во колачиве потрошив само пола, па можно е наскоро да направам некој сладолед со лаванда, или некоја пита. ако наидете негде на расцветана лаванда, соберете неколку гранчиња и пробајте еден нов вкус.

scroll down for the recipe in english

а овие scones ги нареков колачи, во недостиг на подобар збор на македонски, инаку се земички или лепчиња кои најчесто се јадат за појадок, можат да бидат со разни други додатоци или дури и солени, и многу се убави и меки кога се топли.

рецептот е од тука. јас во тестото користам павлака за кафе затоа што тоа го имав дома (ја начекав на попуст и ја купив без план што ќе правам со неа, ама скоро иста е како слатка павлака, само можеби малку потечна). во оригиналниот рецепт се користи сурутка, наместо сурутка може да употребите јогурт, или како мене, павлака за кафе).

1 лажица суви цветчиња лаванда

½ шоља ореви, крупно исецкани

1 ½ шоља брашно (+ 3 – 4 полни лажици, по потреба)

1 ½ лажица шеќер

2 лажички прашок за пециво

¾ путер, ладен, исечен на коцки

1 јајце

¾ шоља павлака за кафе

прелив (за 2-3 колачи):

1 лажица шеќер во прав

1-2 лажички павлака за кафе

загрејте ја рерната на 200°C.

сомелете ги или истолчете ги цветчињата лаванда на крупно.

во вангла измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и лавандата. додајте ги коцките путер и со прсти измешајте ги со брашното. додајте ги оревите и промешајте.

изматете го јајцето со павлаката, истурете го во брашното и мешајте со вилушка додека целото брашно не се натопи. ако е многу течно, додајте брашно, лажица по лажица додека не се добие меко тесто кое може да се префрли на маса (посипана со брашно) и да се оформи во правоаголник со дебелина од 2 – 3 cm.

исечете го тестото на 6 или 8 еднакви парчиња, или на повеќе од 8. јас го исеков на 6 правоаголника, ама мислам дека така се добиваат преголеми колачи. ако ги јадете за појадок, не се големи, ама ако ги правите како десерт, големи се.

ставете ги парчињата во тавче врз хартија за печење, премачкајте ги со млеко (или со павлака за кафе) и печете ги 12 – 15 минути, или додека не се само малку заруменети. оставете ги малку да се оладат пред да ги прелиете со глазурата.

глазурата направете ја непосредно пред да ги прелиете колачите. само измешајте го шеќерот во прав со млеко или павлака за кафе додека не добиете мазна глазура. прелијте ги колачите и посипете ги со неколку цветчиња лаванда. јас направив доволно глазура само за оние колачи кои веднаш ги јадевме.

топли се најубави, а следниот ден ние ги јадевме искршени во зделичка и прелиени со малку од павлаката за кафе и со малку џем од сливи.

maybe you are not used to seeing lavender in food, but these scones are really delicious. this is my first time cooking with lavender and i really loved these scones so i’ll sure try making something else with it, a tart, or an ice cream.

the recipe is from here.

1 tablespoon dried lavender

½ cup walnut pieces

1 ½ cups all-purpose flour (+ 3 – 4 tablespoons, if needed)

1 ½ tablespoon granulated sugar

2 teaspoons baking powder

¾ cup (1 ½ sticks) unsalted butter, cold, cut into cubes

1 egg

¾ cup buttermilk, cold

 

for the glaze (for 2-3 scones):

1 tablespoon powdered sugar

1 – 2 teaspoons milk

preheat the oven to 200°C.

using a spice grinder, a mortar and pestle, or a clean cutting board and the back of a knife, grind or press the dried lavender, break it up into slightly smaller pieces.

in a medium bowl, whisk together flour, sugar, baking powder, and lavender.  add cold butter and, using your fingers, work the butter into the flour mixture. toss the walnuts into the flour mixture.

whisk together egg and buttermilk, pour into the flour mixture and use a fork to incorporate the ingredients. make sure that all of the flour bits are moistened by the egg and buttermilk. if it’s too thin, add flour a tablespoon at a time until the dough can be transferred onto a lightly floured work surface.  bring together, kneading lightly, until the dough forms a 1-inch thick rectangle.

use a knife to cut the dough into 6 – 8 equal pieces. place on a baking paper lined baking sheet. brush biscuit tops with buttermilk and bake for 12 to 15 minutes, until lightly browned on top.  let cool a little before topping with glaze.

to make the glaze, whisk together powdered sugar and milk, until smooth.  drizzle scones with glaze and sprinkle with a bit more lavender.

scones are best served the day they’re made, thought they’re still delicious the second day.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Супа од печен зеленчук / Roasted vegetables soup
next post: Полнети листови блитва / Swiss chard wraps

Trackbacks for this post

  1. Лепчиња со суво грозје и чоколадо / Raisin chocolate scones | sitnoseckano

Leave a Reply