оваа чорба не е за секого. мене ми е многу вкусна. и вас ќе ви се допадне ако ги сакате овие вкусови: печен модар патлиџан, наут, зготвени домати… сето тоа зачинето со кари. многу вкусно. со парче лепче доволно е за ручек.

scroll down for the recipe in english

3 – 4 домати, исечени на пола

неколку моркови, исечени на крупни парчиња

неколку лукчиња, излупени

1 модар патлиџан, исечен на крупни парчиња

1 шоља наут, сварен или стоен во вода преку ноќ и исцеден

2 лажички кари

4 лажици маслиново масло

сол, бибер

доматите (со исечената страна надолу), морковите и лукчето наредете ги во тавче. посолете ги со сол и бибер и прелијте ги со околу 2 лажици маслиново масло.

во друго тавче наредете ги во еден слој парчињата модар патлиџан и наутот (може и врз хартија за печење). посипете ги со кари, сол и бибер и останатите 2 лажици маслиново масло.

ставете ги двете тавчиња во рерна да се печат на 200°C околу 45 минути, доматите во горниот дел, модрите патлиџани во долниот.

кога ќе ги извадите од рерна тавчињата, оставете ги малку да се оладат, колку да можете да ја извадите лушпата од доматите, а потоа доматите, морковите и лукчето и течноста од тавчето ставете ја во блендер и изблендирајте ги. префрлете ги изблендираните домати во тенџере заедно со модрите патлиџани и наутот, додајте вода ако е чорбата многу густа, сол и бибер ако треба, загрејте ја ако е оладена и послужете ја.

this is a great soup if you like tastes like baked eggplant, chickpeas, cooked tomatoes… all spiced with curry. to me, this is delicious. add a piece of crusty bread and you have a nice lunch.

3 – 4 tomatoes, halfed

a few carrots, cut in big chunks

a few cloves of garlic, peeled

1 eggplant, cut in big chunks

1 cup chickpeas, cooked or soak in water overnight and drained

2 teaspoons curry powder

4 tablespoons olive oil

salt, black pepper

arrange in one pan: tomatoes (cut side down), carrots and garlic. sprinkle with salt and black pepper and 2 tablespoons olive oil.

in another pan, arrange in one layer: eggplant and chickpeas. you can use baking paper here. sprinkle with curry, salt and black pepper and 2 tablespoons olive oil.

put the two pans in the oven, tomatoes in the upper third, eggplant in the lower and roast at 200°C about 45 minutes.

take the pans out of the oven, let cool a little so you can handle the tomatoes and peel them. blend the tomatoes, carrots and garlic and the juices from the pan in a blender. transfer to a pot, add the eggplant and chickpeas, add water if too thick, add more salt and pepper to taste and reheat if necessary. serve with crusty bread.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Миш-маш / Mish-mash
next post: Колачи со лаванда и ореви / Lavеnder walnut scones

Trackbacks for this post

  1. Печен зеленчук во тесто / Roasted vegetables in batter | sitnoseckano
  2. Двобојна супа / Two-tone soup | Sitno Seckano
  3. Шпагети со печени модри патлиџани / Roasted eggplant pasta - Sitno Seckano

Leave a Reply