крем супите се вкусни од кој зеленчук и да ги направите. брокули, карфиол, зелка, спанаќ, домати, тиквици, модри патлиџани, моркови, пашканат, праз, компири, целер, кромид… сите комбинации се можни. а ако сакате да направите нешто уште поинтересно, направете две крем супи, од различни состојки и послужете ги одеднаш, со разни додатоци. јас овој пат направив една од тиквици и една од моркови.

zucchini carrot soup-14

scroll down for the recipe in english

за супата од моркови:
1 кромид
½ лута пиперка
500 g моркови
½ l вода
1 лажичка сол
½ лажичка меленa куркума
½ лажичка мелен кумин
1 младо лукче

исецкајте ги крупно кромидот и пиперката и ставете ги да се пржат на средно во малку масло. јас употребив ладно цедено сончогледово. кога малку ќе омекнат, ставете ги и морковите, исечени на подебели кругчиња (или поголеми парчиња, и онака сето тоа на крај ќе се блендира) и лукчето. додајте вода и зачините и варете ги морковите на тивко, покриени со капак, околу 20 минути или додека не омекнат. потоа изблендирајте ја супата и додајте сол ако треба.

supa od morkov i tikvici-26

за супата од тиквици:

1 кромид

1 младо лукче

½ лута пиперка

1 тиквичка

1 шоља вода

½ шоља јогурт

1 лажичка сол

свежо мелен црн бибер

исто како за супата од моркови, прво малку испржете го кромидот. потоа додајте го лукчето и тиквицата, исечена на половинки или четвртинки кругче со дебелина од 10-15 mm. ставете сол и бибер по вкус, намалете ја јачината на ринглата, поклопете го тавчето и гответе ги тиквичките додека не омекнат малку, ама не да се скроз да се распаѓаат, неколку минути. префрлете ги во блендер, заедно со водата и јогуртот и изблендирајте ги, па додајте сол и бибер ако треба.
супата е уште повкусна со разни додатоци:
дука
варена пченка
сирење
јогурт / кефир / павлака
крекери
семки од тиква и сончоглед
свеж магдонос, босилек, нане
 zucchini carrot soup
 a bowl of rich vegetable cream soup is bound to be satisfying no matter which vegetables you use. broccoli, cauliflower, cabbage, spinach, tomatoes, zucchini, eggplant, carrots, parsnips, leeks, potatoes, celeriac, onion… make many delicious combinations.

but if you want something even more interesting, make two cream soups with different ingredients and serve them together, with assortment of toppings. here, i made zucchini soup and carrot soup.

 supa od morkov i tikvici-23
carrot soup:
1 onion
½ hot pepper
500 g carrots
½ l water
1 teaspoon salt
½ teaspoon grown turmeric
½ teaspoon grown cumin
1 green garlic

dice the onion and pepper and saute in a little oil over medium heat, until softened. i used cold-pressed sunflower oil. add carrots, cut in big chunks, and garlic. add water and spices and cook on low heat, covered, for about 20 minutes, or until the carrots are softened. blend and season according to taste.

zucchini soup:
1 onion
1 green garlic
½ hot pepper
1 zucchini
1 cup water
½ cup yogurt
1 teaspoon salt
freshly ground black pepper

mince the onion and saute in a little oil. wash the zucchini, cut in half lenghtwise, and then in 10-15 mm thick pieces and add to the onion together with the garlic. season with salt and pepper, lower the heat, cover and cook until the zucchini softens. add water and yogurt and blend. season again if necessary.

the soup is even more delicious with different toppings:
dukkha
cooked corn kernels
white cheese
yogurt / kefir / sour cream
crackers
sunflower and pumpkin seeds
fresh parsley, mint, basil
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита со младо кромитче / Scallion pie
next post: Браунис со виолетов сладок компир / Purple sweet potato brownies

Leave a Reply