да ја почнеме годината на ситно сецкано со вкусен и лесен рецепт за крекери со тиква, посипани со разни крцкави додатоци. вкусни се со гвакамоле, хумус, сос од грав или пинџур, а и сами.

рецептот е прилагоден од half baked harvest.

scroll down for the recipe in english

1 ½ шоља рендан кашкавал

4 лажици путер, ладен

½ шоља пире од тиква

½ шоља интегрално пченично брашно

¼ шоља интегрално ‘ржано брашно

2 лажички кафеав шеќер

2 лажички заатр

1 лажиче црвен пипер

2 – 3 суви лути чили пиперки, издробени

½ лажиче сол

1 лажица кефир (или јогурт, павлака, млеко)

за посипување:

сончоглед, измешан со малку маџун и малку соја сос

крупна сол, чиа, ленено семе, сусам, афион и црвен бибер

krekeri-14

ставете ги сите состојки, освен кефирот, во сецко и измешајте ги. додајте го кефирот и повторно измешајте ги додека не се спојат. сето ова може да се направи и со рака, ама во сецко е многу побрзо.

на побрашнета површина исукајте го тестото на дебелина отприлика 3 mm и исечете го на квадрати од 2 – 3 cm. префрлете ги квадратчињата во големо тавче врз хартија за печење и на секое ставете му нешто крцкаво: сусам, ленено семе, сончоглед, чиа, црвен бибер, афион или сол.

печете ги крекерите во рерна загреана на 175°C околу 12 – 15 минути.

krekeri-3

let’s start the year at sitno seckano with these easy to make and tasty crackers with pumpkin, sprinkled with different crunchy toppings. they are delicious with guacamole, hummus, white bean dip or pindzhur, but they are also delicious on their own.

recipe adapted from half baked harvest.

1 ½ cups shredded cheddar cheese

4 tablespoons butter, cold

½ cup pumpkin puree

½ cup whole wheat flour

¼ cup whole rye flour

2 teaspoons brown sugar

2 teaspoons za’atar

1 teaspoon paprika

2 – 3 dried hot chilli peppers, crushed

½ teaspoon salt

1 tablespoon kefir (or yogurt, sour cream, milk)

toppings:

sunflower seeds, stirred with a little molasses and soya sauce

coarse sea salt, chia, flax seeds, sesame, poppy seeds and red pepper

put all ingredients, except kefir in a food processor and pulse until combined. add the kefir and pulse until dough forms. this can be made by hand, but it’s quicker with a food processor.

roll the dough on a floured surface to 3 mm thickness and cut in 2 – 3 cm squares. transfer the squares on a parchment lined baking sheet and sprinkle with the toppings.

bake in an oven preheated at 175°C for 12 – 15 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сенф, хариса и распукани колачи / Homemade mustard, harissa and crinkle cookies
next post: Ќофтиња од цвекло и јачмен / Beet barley burgers

Trackbacks for this post

  1. Крекери од семки / Seed crackers - Sitno Seckano

Leave a Reply