веќе имаме рецепт за ќофтиња од цвекло, направени со пулпата што останува кога правите сок. овие ќофтиња се различни. во нив цвеклото е печено, а се исто така вкусни како другите.

kjoftinja so cveklo (2)

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од овде.

1 кромид

1 чешне лукче, истолчено

1 шоља сварен јачмен, исцеден

2 средни цвекла

1/2 лута пиперка

1/2 шоља овесни снегулки

1 лажиче сумак

1 лажиче црвен пипер

1 лажиче оригано

1/2 лажиче турмерик

сол, бибер

1 лажица презла (по потреба)

kjoftinja so cveklo (3)

цвеклото можете да го испечете и ден-два порано. измијте го и завиткајте го секое цвекло посебно во алуминиумска фолија. ставете ги да се печат во рерна загреана на 200°C околу 1 саат, или додека не омекнат.
извадете ги од фолијата, оставете ги малку да се оладат за да можете да ги држите и излупете ги. лушпата лесно ќе склизне од нив.

сé почесто го користам моето “сецко”, па така и ќофтињава ги направив во него. ако имате таков уред, прво исецкајте го кромидот во него, потоа додајте ги сите други состојки, освен презлата. или ситно исецкајте сé рачно, и помешајте.

оставете ја смесата во фрижидер 15 – 30 минути, а потоа додајте ја презлата (1 лажица или повеќе ако треба) и обликувајте ги плескавиците. наредете ги во тавче врз хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 200°C околу 20 минути.

kjoftinja so cveklo (6)

we already have a recipe for beet burgers, made with beet juice pulp, but these are completely different, containing roasted beets, no less delicious.

recipe adapted from here.

1 onion

1 clove garlic, minced

1 cup cooked barley, drained

2 medium beets

1/2 chopped hot pepper

1/2 cup rolled oats

1 teaspoon sumac

1 teaspoon paprika

1 teaspoon oregano

1/2 teaspoon turmeric

salt + pepper

1 tablespoon breadcrumbs (or as needed)

kjoftinja so cveklo (5)

you can roast the beets a day or two ahead. wash the beets and wrap each beet in tin foil. bake them in a preheated oven at 200°C for an hour, or until they soften.
take the beets out of the foil, leave to cool a bit so you can handle them, then slide them right out of their skins.

if you have a food processor, it comes handy for this. chop the onion, then add the other ingredients, except the breadcrumbs. or chop everything finely by hand and mix.

leave the mixture in the fridge for 15 – 30 minutes, then add the breadcrumbs (1 tablespoon or more if needed) and form the patties. arrange them on a parchment lined baking sheet and bake in an oven preheated at 200°C around 20 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Крекери со тиква / Pumpkin crackers
next post: Чај од какао / Cocoa tea

Trackbacks for this post

  1. Веге-бургери од леќа и сладок компир / Lentil sweet potato veggie burgers - Sitno Seckano

Leave a Reply