ова можеби не е автентичен мексикански рецепт за гвакамоле, ама е вкусен и едноставен за правење.

1 зрело авокадо
2-3 лукчиња
1 полна лажица павлака
малку сок од лимон
сол

лукчето истолчете го со солта. излупете го авокадото, извадете ја семката и згмечете го во садот со лукчето. потоа додајте ја павлаката и сокот од лимон, промешајте и готово.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Беќар паприкаш
next post: Индиски грашок

Trackbacks for this post

  1. Крекери со тиква / Pumpkin crackers - Sitno Seckano
  2. Пилешки фахити / Chicken fajitas - Sitno Seckano

Leave a Reply