Chicken fajitas

фахити со пилешко е едно од нашите омилени јадења. на сите дома ни се допаѓа зачинетото пилешко, веќе и мартин сака да јаде луто, а ни тој ни даниел за ова јадење не негодуваат дека има кумин, иако за некои други јадења веднаш забележуваат и се противат на зачините кои нагалено ги нарековме 4К (кумин, коријандер, куркума и кардамом).

Chicken fajitas / Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

ни одговара концептот секој да си ја наполни својата тортиља со што сака, мартин е експерт во уметничко редење на зајрето во тортиљата. а мене ми е многу лесно да ги зготвам работите, па многу често го готвам ова и во работен ден. тортиљите се купечки, додека не се научам јас да ги правам.

прилагодете ги количините на зачините по ваш вкус, а лесно можете да ги направите фахитите вегетаријански, со додавање зеленчуци како тиквици и модри патлиџани наместо пилешкото.

за 4 лица

за пилешкото:

600 – 700 g пилешки гради

1 ½ – 2 лажички мелен кумин

1 лажичка црвен пипер (лут, ако јадете луто)

2 чешниња лукче, истолчени

½ лажиче сол

½ лажиче свежо мелен црн бибер

сок од половина лимон

2 – 3 лажици маслиново масло

исечете го пилешкото на ленти, помешајте го со другите состојки и оставете го да се маринира додека ги сецкате и подготвувате другите работи.

други работи:

масло

1 голем кромид

2 – 3 пиперки (жолти и црвени бабури или обични зелени пиперки)

1 лажиче кумин

сол

исецкајте ги кромидот и пиперките на тенки резанки.

загрејте малку масло, на јако, во грил тава и ставете ги лентите пилешко да се пржат, во еден слој. од време на време промешајте ги.

во друго тавче, исто загреано на јако, во малку масло ставете го да се пржи кромидот, со зачините, без да го мешате многу, а по 2 – 3 минути и пиперките. не ги мешајте пиперките и кромидот често, гответе ги кратко, само малку да омекнат и да се заруменат по ивиците. (јас овде ги зготвив кромидот и пиперките посебно, ама тоа воопшто не е неопходно).

Chicken fajitas / Sitno seckano

веднаш послужете ги тортиљите со пилешкото и пиперките и кромидот и со овие

додатоци:

варена пченка

гвакамоле (или авокадо на резанки)

кисела павлака

лут сос од халапењо пиперки

сос од пржени домати

(ние понекогаш додаваме и: црн грав, свежи домати, крaставица, рендан кашкавал)

Chicken fajitas / Sitno seckano

chicken fajitas are one of our favorite dishes. we all love the spiciness, even martin now likes spicy and hot. and neither he or daniel complain about the cumin, like they do with some other dishes with spices that we started calling 4C (cumin, coriander, curcuma and cardamom).

we like the concept of “fill your own tortilla”, martin is perfecting his art of arranging the filling. and i find cooking the chicken, onion and peppers so quick and easy, so i make this often in work days. the tortillas are store-bought, until i learn to make them at home.

you can adjust the spices to your taste or make vegetarian fajitas with zucchini and eggplant instead of chicken.

Chicken fajitas / Sitno seckano

serves 4

for the chicken:

600 – 700 g chicken breasts

1 ½ – 2 teaspoons ground cumin

1 teaspoon hot chilli powder

2 garlic cloves, minced

½ teaspoon salt

½ teaspoon freshly ground black pepper

juice from half a lemon

2 – 3 tablespoons olive oil

slice the chicken breasts in strips, mix with the other ingredients and leave to marinate while you prepare the onion and peppers.

for the onion and peppers:

sunflower oil

1 big onion

2 – 3 peppers

1 teaspoon ground cumin

salt

slice the onion and peppers in thin strips.

in a grill pan, heat some oil on high and add the chicken strips in one layer. cook until browned, but don’t stir very often.

in another pan, heat oil on high and add the onion with cumin and salt. spread evenly, but don’t stir very often. after 2 – 3 minutes add the peppers and cook shortly, until they soften a little and brown along the edges. here i cooked the onions and peppers separately, but really there’s no need for that).

Chicken fajitas / Sitno seckano

serve at once, with flour tortillas and these

toppings:

cooked corn

guacamole (or avocado slices)

sour cream

jalapeno hot sauce

salsa

(we sometimes also add: black beans, fresh tomatoes, cucumber, shredded cheese)

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Вртелешки со крем и овошје / Puff pastry pinwheels
next post: Торта од палачинки / Crepe cake

Leave a Reply