Roasted eggplant pasta | Sitno seckano

ова не е вистинска паста ала норма, дека модриот патлиџан е печен, ама мене вака повеќе ми се допаѓа. повкусен ми е печен, полесно се прави, не мора да се меша да не се залепи во тавчето како кога се пржи. потребно е многу помалку масло за печење, и обично правам поголема количина, па дел употребувам во други рецепти, како овие салати со наут или со кус-кус, во тесто заедно со други зеленчуци или во супа. а и секој си става онолку коцки модар на своите шпагети колку што сака, бидејќи не се сите кај нас дома воодушевени од модри патлиџани.

Roasted eggplant pasta | Sitno seckanoповеќе како идеја, а не строг рецепт:

еден модар патлиџан, исечете го на коцки и во големо тавче (ако сакате врз хартија за печење) помешајте го со малку маслиново масло, сол, бибер и заатр, и печете го на 200°C, околу 15 минути или додека не омекне.

во тавче на малку масло ставете да се пржи еден кромид, средно исецкан, а потоа и една лута пиперка.

во тенџере, 2 или 3 домати прелијте ги со зовриена вода и оставете ги 30тина секунди во водата. потоа извадете ги, излупете ги и исецкани додајте ги кај кромидот и пиперката. гответе го сосот на средно 10тина минути, додека малку не се згусне, а потоа додајте едно лукче, смачкано, сол, бибер и свеж босилок.

Roasted eggplant pasta | Sitno seckanonot really authentic pasta alla norma, since the eggplant is roasted, but i like it better this way. it’s tastier when roasted, it’s easier to roast than to fry it, it needs less oil for roasting and i can make a lot of it and then use it in different recipes, like these salads with chickpeas or cous-cous, in batter with other vegetables or in soup. and everybody can serve themselves as many eggplant cubes as they want, since not everybody is excited about eggpant.

more an idea, than a recipe:

dice 1 eggplant, toss with olive oil, salt, pepper and za’atar, and roast in one layer at 200°C, around 15 minutes or until softened.

in a medium sauce pan, heat a little oil and add 1 onion, diced, and after a couple of minutes 1 hot green pepper.

in a pot, put 2 or 3 tomatoes and cover with boiling water. let stand about 30 seconds, then drain, peel, chop and add to the pan with onion and pepper. cook the sauce on medium heat about 10 minutes, until it thickens a little, then add a smashed garlic clove, salt, pepper and fresh basil.

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колач со сливи / Plum cake
next post: Леб со моркови, ореви и суво грозје / Carrot juice bread with walnuts and raisins

2 Comments

  1. Ana

    preubavo ! ! !

  2. фала, ана 🙂

Leave a Reply