fruit and nuts energy bites / sitno seckano

пред некое време почнав да ги правам овие топчиња за секое качување на планина и секогаш се добро примени. ги правам колку залче, и таман се, ме живнуваат, ама не само на планина или после трчање, туку и после работа или во било кое друго време кога ми фали малку енергија.

fruit and nuts energy bites / sitno seckano

scroll down for the recipe in english

овде ќе го напишам рецептот за овие на сликите, најчесто се држам до овие количини, ама ги менувам состојките според она што го имам дома во моментот. путер од кикирики наместо таан, лешници, какао во прав, суви брусници, суви сливи, ореви, сончоглед, овесни снегулки… важно смесата да може да се обликува.

½ шоља семки од тиква

½ шоља бадеми

1 лажица искршени зрнца какао

1 лажица ленено семе

1 лажица сусам

1 шоља меки урми*

5 – 6 суви кајсии

1 лажица семчиња од чиа

парче свеж ѓумбир

1 лажица мед

1 лажица таан

прво сомелете ги бадемите, семките од тиква и зрнцата какао во сецко. потоа додајте ги урмите и кајсиите, повторно сомелете, па додајте ги останатите состојки и убаво измешајте сé. ѓумбирот изрендајте го и додајте го заедно со сокот што ќе го испушти.

обликувајте мали топчиња од смесата или притиснете ја во некој сад и исечете ја на мали коцки. чувајте ги во фрижидер, можат да стојат цела недела.

* aко урмите кои ги имате не се меки, ставете ги да отстојат во топла вода, сок од портокал или чај.

fruit and nuts energy bites / sitno seckano

i started making these energy bites to take with me whenever i go hiking, and everyone who tried them, loved them. i prefer them small, and they turned out to be really good energy boost not only while hiking or after running, but also after work and whenever i’m in need of a little pick-me-up.

here is the recipe for the ones on the photos, i usually stick to these quantities, but i change ingredients to use what i have on hand. peanut butter instead of tahini, hazelnuts, cocoa powder, dried cranberries, prunes, walnuts, sunflower seeds, oat flakes… the only important thing is that the mixture can be easily shaped.

½ cup pumpkin seeds

½ cup almonds

1 tablespoon raw cocoa nibs

1 tablespoon flax seeds

1 tablespoon sesame seeds

1 cup soft dates*

5 – 6 dries apricots

1 tablespoon chia seeds

a piece of fresh ginger

1 tablespoon honey

1 tablespoon tahini paste

chop the almonds, pumpkin seeds and cocoa nibs in a food processor. add the dates and apricots, pulse again. then add everything else and mix well. grate the ginger and add along the juice it released.

make small balls or press the mixture in a container and cut in small squares. they will keep in the fridge for a week.

* if your dates are not soft, soak them in a little warm water, orange juice or tea.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печени јаболка / Baked apples
next post: Лондонски штангли / Damen kapric

2 Comments

  1. Го позајмив рецептот и малку го изменив. Навистина се фантастични и хит. Кој ги пробал ги бендисал.

  2. супер, марија, рецептот е баш прилагодлив по сечиј вкус.

Leave a Reply