Лондонски штангли / Damen kapric / Sitno seckano

во тефтерот со рецепти на баба ми ова колаче е запишано под лондонски штангли, ама не сум сигурна дека тоа е неговото вистинско име. мислам дека се вика дамен каприц. во секој случај е вкусно, многу лесно се прави и се надевам ќе ви врати сеќавања на некоја ваша баба или тетка.

Лондонски штангли / Damen kapric / Sitno seckano

scroll down for the recipe in english

за мерење користете шоља од 200 ml.
4 јајца
1 шоља шеќер
250 g oмекнат путер
3 шољи брашно
1 прашок за пециво
џем од сливи
4 белки
6 лажици шеќер
прво изматете ги јајцата со путерот и шеќерот, па додајте го брашното и прашокот за пециво. истурете го тестото во тавче со димензии отприлика 18 x 30 cm, подмачкано со путер и ставете го да се пече во рерна загреана на 180°C, околу 20 минути, или додека малку не се зарумени.

белките изматете ги густо со шеќерот. извадете го колачот од рерната, премачкајте го со џемот, па со изматените белки и ставете го да се допече на 150°C уште десетина минути, или додека белките не се заруменат по површината.

оставете го сосем да се олади пред да го исечете, ако можете, затоа што тогаш полесно и порамно се сече. јас не го дочекав.

ако го чувате во фрижидер следните денови, ќе забележите дека тестото прилично се стврднува. тоа е поради големото количество путер. оставете го малку на собна температура и тестото повторно ќе омекне.

Лондонски штангли / Damen kapric / Sitno seckano

in my grandmother’s recipe notebook, this cake is called london bars. i’m not sure it is the right name, as i have heard that it is called damen kapric. regardless the name, this cake is so delicious, easy to assemble and i hope it will bring back memories, as it does for me.

Лондонски штангли / Damen kapric / Sitno seckano

use a 200 ml cup for measuring.
4 eggs
1 cup sugar
250 g softened butter
3 cups all purpose flour
1 sachet baking powder
plum jam
4 egg whites
6 tablespoons sugar
whisk the eggs with sugar and butter, add the flour and baking powder and mix well. pour the batter in a buttered 18 x 30 cm pan and bake in an oven preheated at 180°C, around 20 minutes.

whip the egg whites until stiff, add the sugar and mix. take the cake out of the oven, spread the plum jam in an even layer, then spread the meringue and put back in the oven at 150°C for 10 more minutes, or until the meringue is a little golden brown on the top.

let the cake cool completely, if you can, before cutting. it’s easier and neater that way. i couldn’t wait, as you can tell.

if you keep the cake in the fridge, you’ll notice the dough becomes hard. that’s because of all that butter. leave at room temperature to soften before serving.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Енергетски бомбици / Energy bites
next post: Брзи новогодишни подароци / Last-minute holliday gifts

Leave a Reply