веќе некое време и кај нас може да се најде киноа. ако не сте ја пробале до сега, направете го тоа. киноата многу лесно и брзо се готви, а може да се употреби наместо ориз, кус-кус, булгур или друга житарка. добро оди со печен зеленчук, месо и риба, може да се стави во супи и чорби или во салати, вкусна е и долго ќе ве држи сити. а овде ви ја предлагаме киноата како дел од вкусни колачи, кои се супер со ладно кафе или ладен чај.

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од овде.

kolaci so kinoa-9

прво, како да ја зготвите киноата

киноата се вари во вода во однос 1:2. од 1 шоља несварена киноа, се добиваат околу 3 шољи сварена. многу е важно прво да ја измиете убаво за да се отстрани горчливиот вкус. ставете ја во голема цедалка и мешајте ја со рака под млаз ладна вода.

ставете ја киноата да се вари во тенџере со вода (на една шоља киноа – 2 шољи вода), а кога ќе зоврие, намалете ја температурата на најниско, покријте го тенџерето со капак и оставете го да се готви 15 минути. потоа тргнете го тенџерето од шпорет, оставете го да стои покриено 5 минути, па измешајте ја киноата со вилушка да се раздвојат грутките и толку, можете да ја послужите или почекајте да се олади за да ја употребите во колачите.

1 ½ шољи интегрално брашно

½ лажиче прашок за пециво

½ лажиче сода бикарбона

115 g путер, на собна температура

¼ шоља шеќер

¼ шоља кафеав шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

¼ шоља мед

2 јајца

1 шоља сварена киноа

1 шоља овесни снегулки

1 шоља суво грозје

½ шоља исецкани бадеми

1 лажица семе чиа

изматете го убаво путерот со шеќерот, ванилата и медот, со миксер. додајте ги јајцата, изматете повторно убаво па ставете го брашното, прашокот за пециво и содата и повторно изматете. додајте ги киноата, овесните снегулки, сувото грозје, бадемите и чиата и измешајте го сето тоа со лажица.

обложете големо тавче со хартија за печење, земајте од смесата по лажица-две и редете ги колачите на 2 cm едно од друго. печете ги околу 12 – 15 минути во рерна загреана на 180°C. излегуваат околу 20 – 25 колачи, во зависност од големината.

kolaci so kinoa-5

if you haven’t tried quinoa yet, give it a go, it is very easy to cook, and can be used instead of rice, cous-cous, bulgur or any grain. it is delicious with roasted vegetables or as a side for fish and meat, can be added to soups and stews or salads. it is very tasty and filling. here we suggest you use it in healthy cookies that pair well with iced coffee or tea.

the recipe is adapted from here.

kolaci so kinoa-16

first, how to cook the quinoa

use 2:1 liquid to quinoa ratio when cooking quinoa. 1 cup dry quinoa yields about 3 cups cooked quinoa. it is important to rinse the quinoa vigorously before cooking, to remove the bitter outer coating. put it in a mesh strainer and rinse well under running cold water.

drain and put the quinoa in a saucepan along with water (for every cup quinoa, put 2 cups water), on high heat. bring to a rolling boil, turn heat down to the lowest setting, cover and cook for 15 minutes. then remove the pot from the heat and let stand for 5 minutes, covered. then fluff the quinoa gently with a fork, and serve, or leave to cool and use in these delicious cookies.

1 ½ cups whole wheat flour

½ teaspoon baking powder

½ teaspoon baking soda

115 g butter, at room temperature

¼ cup sugar

¼ cup brown sugar

¼ cup honey

2 eggs

1 teaspoon vanilla extract

1 cup cooked quinoa

1 cup oats flakes

1 cup raisins (or dried cranberries)

½ cup slivered almonds

1 tablespoon chia seeds

beat butter, sugars, honey and vanilla in a large bowl until light and fluffy. add eggs and beat well again, add flour, baking powder, baking soda and beat again. stir in quinoa, oats, raisins, almonds and chia seeds.

preheat the oven to 180°C. spoon dough in 2-tablespoon portions onto parchment-paper lined sheets, spacing 2 cm apart, and bake until golden, 12–15 minutes. this recipe yealds around 20 – 25 cookies, depending on the size.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Мигас / Migas
next post: Печени пастрмки / Roasted trout

Trackbacks for this post

  1. Запечена киноа / Quinoa bake - Sitno Seckano

Leave a Reply