мигас е име за различни јадења во шпанската, португалската и мексиканската кујна, ама рецептот што го гледате е повеќе текс-мекс јадење (јадења со мексикански шмек, популарни во тексас).

scroll down for the recipe in english

migas-3

мене ми е многу слично на миш-маш, моето омилено јадење во лето. се разбира, позачинето e и луто, а обично се прави со пржени пченкарни тортиљи, ама јас одам на полесната варијанта, го прескокнувам пржењето и употребувам пченкарен тортиља чипс.

migas-16

за тројца:

3 чешниња лукче, исецкани

1 лута пиперка, на тенки резанки

1 лажиче мелен кумин

3 домати

6 јајца

10-тина тортиља чипса

свеж магдонос

во тавче, на средно загреано масло, ставете ги лукчето и пиперката и пржете ги неколку минути додека не омекнат, ама не да добијат кафена боја. додајте го куминот, промешајте, па ставете ги и доматите, исецкани и пржете го сето тоа уште 4 – 5 минути, со често мешање.

изматете ги јајцата со малку сол во посебен сад и истурете ги врз зеленчукот. продолжете со пржењето, со постојано мешање, додека јајцата не се скоро зготвени. тогаш додајте ги тортиља чипсовите и промешајте нежно уште неколку пати.

послужете ги јајцата со свеж магдонос (или уште подобро, свеж коријандер) и кисела павлака.

migas-30

migas refers to different dishes in the spanish, portugese and mexican quisine, but what we have here is tex-mex migas. it is very close to my favorite summer dish, mish-mash, but spicer.

migas is usually made with fried corn tortillas. i go for the easier method, skipping the frying and using corn tortilla chips.

migas-33

(serves 3)

3 garlic cloves, finely chopped

1 fresh green chilli (or hot banana pepper), diced

1 teaspoon ground cumin

3 tomatoes

6 eggs

around 10 corn tortilla chips

fresh coriander or parsley

heat oil in a frying pan on medium heat and cook the garlic and pepper until softened, but not browned. add the cumin, stir, then add the chopped tomatoes and cook for 4 – 5 minutes, stirring.

lightly beat the eggs with a little salt and pour in the pan with the vegetables. cook, stirring, until the eggs are almost done, then add the tortilla chips and stir gently until the eggs are cooked.

serve the migas with fresh coriander or parsley and a dollop of sour cream.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колачи со ѓумбир / Ginger cookies
next post: Колачи со киноа / Quinoa cookies

Leave a Reply