во овие колачи има четири различни типови ѓумбир: изрендан свеж, мелен сув, ушеќерен и сируп од ѓумбир, ама сепак тој не е пренагласен. колачиве се ем доволно ѓумбирести, ем слатки.

scroll down for the recipe in english

kolacinja so gjumbir-3

употребете друго интегрално брашно или само сенаменско, ако немате брашно тип 950.

рецептот е прилагоден од тука. излегуваат околу 45 колачи.

1 шоља црно брашно тип 950

1 шоља сенаменско брашно (+ ако треба уште 2 полни лажици)

1 лажиче сода бикарбона

1 лажиче цимет (или измешано цимет, каранфилче, пимент…)

2 лажички мелен ѓумбир

115 g путер

¼ шоља гроздов шеќер, маџун

⅔ шоља шеќер

1 ½ лажица рендан свеж ѓумбир

1 јајце

¾ – 1 шоља домашен ушеќерен ѓумбир – нуспродукт од домашниот сируп од ѓумбир (или купечки, само ситно исецкајте го)

1 лажица сируп од ѓумбир

½ шоља бел шеќер, за валкање

помешајте ги брашната, сода бикарбоната, мелениот ѓумбир и циметот. стопете го путерот на тивко и додајте му ги маџунот, шеќерот и свежиот ѓумбир. промешајте и оставете го малку да се олади, па додајте го јајцето и сето изматете го. помешајте го путерот со брашното и додајте ги ушеќерениот ѓумбир и сирупот од ѓумбир. ако е потребно додајте лажица – две брашно, смесата треба да биде доволно густа за да може од неа да се прават топчиња.

земајте од смесата со лажиче и обликувајте топчиња. извалкајте го секое топче во шеќер и наредете ги во големо тавче, обложено со хартија за печење, ама оставете по 2 – 3 cm растојание помеѓу колачите. јас ги печев по 7 минути во две тури, во рерна загреана на 180°C, ама ако имате две големи тавчиња, можат да се печат и одеднаш, само на половина од печењето сменете им ги местата и можеби ќе им треба минута-две подолго да останат во рерна. готови се кога ќе нараснат и ќе се распукаат. извадете ги од рерната иако се меки, со ладењето малку се стврднуваат.

kolacinja so gjumbir-8

these cookies contain four different kinds of ginger: grated fresh ginger, ground dry, candied and ginger syrup. still, the ginger taste is not overwhelming. they are just enough gingery and sweet.

use different kind of whole-meal flour if you can’t find type 950 flour. or just use all-purpose flour.

the recipe is adapted from here. yields around 45 cookies.

1 cup whole wheat flour, type 950

1 cup all-purpose flour (+ 2 tablespoons if needed)

1 teaspoons baking soda

1 teaspoon cinnamon or pumpkin pie mix

2 teaspoons ground ginger

115 g butter

¼ cup grape molasses

⅔ cup sugar

1 ½ tablespoons fresh ginger, peeled and grated

1 egg

¾ – 1 cup homemade crystallized ginger, byproduct from the ginger syrup (or, if store-bought, finely minced

1 tablespoon ginger syrup

½ cup sugar, in a small bowl, for rolling

mix the flours with the baking soda, grated ginger and cinnamon. melt butter at low heat, add molasses, sugar and fresh ginger. mix everything and leave to cool a bit, then add the egg and mix well. add the butter mixture to the flour mixture along with the candied ginger and ginger syrup. mix everything and add more flour if needed to achieve dough that can be formed into little balls.

take teaspoonfuls of the dough and roll into balls, then roll in the sugar. arrange them on a baking paper lined cookie sheet, 2 – 3 cm apart and bake in an oven preheated at 180°C. i baked them 7 minutes, in two rounds, but you can put two cookie sheets in the oven at the same time and rotate them half-way through, maybe leaving them a few minutes longer in the oven.

the cookies are done when they puff up and crack. take them out while still soft, they will harden a little when cooled.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чоколадна гранола / Chocolate granola
next post: Мигас / Migas

Trackbacks for this post

  1. Колачи од ореви и аквафаба / Walnut aquafaba cookies - Sitno Seckano

Leave a Reply