јас ретко појадувам и обично е тоа прилично касно, а гранола со јогурт ми е омилен појадок. сега првпат ја направив чоколадна. рецептот е прилагоден од тука.

scroll down for the recipe in english

edit 14.10.2023:

деновиве направив неколку тури чоколадна гранола и помислив дека е добра идеја да го апдејтирам рецептот. веќе неколку години ја правам гранолата со помалку шеќер, повеќе јатки и семки, a додавам и суво овошје.

cokoladna granola

употребив мешавина од два вида овесни снегулки: едните исечени на тенки ливчиња, другите пресувани и погруби. обично ги користам тенките дека побрзо омекнуваат во млеко или јогурт. вам кои повеќе ви се допаѓаат?

500 g овесни снегулки (или мешавина од разни житарки)

150 g лешници и бадеми

70 g семки од тиква и сончоглед

50 g индиски ореви

2 лажици семчиња чиа

2 лажица мелено ленено семе

200 ml вода

140 g темно чоколадо (со 70-85% какао)

60-70 g темно кафеав шеќер

50-60 g таан

50 g суво грозје

50 g суви брусници

неколку исецкани суви сливи

исецкајте ги лешниците и бадемите крупно и помешајте ги со овесните снегулки, семките од тиква и сончоглед, индиските ореви, чиата и лененото семе. загрејте ја водата со чоколадото, шеќерот и таанот на средно и мешајте додека чоколадото не се стопи и сé не се измеша убаво.

истурете го чоколадниот сируп врз овесните снегулки и убаво измешајте ги, сите овесни снегулки да бидат прекриени со чоколадо. префрлете ја гранолата во големо тавче, малку натапкајте ја и ставете ја да се пече во загреана рерна на 175°C околу 20 – 30 минути. после првите 15 – 20 минути промешајте ја, а потоа често проверувајте ја и внимавајте грониот слој да не загори. кога ќе ја извадите од рерна додајте ги сувото грозје и брусниците и промешајте.

потоа оставете ја сосем да се олади, па префрлете ја во кутија или тегла која добро се затвара и уживајте во чоколадните појадоци. ние најмногу ја сакаме со јогурт и свежо овошје.

а за оние на кои им се допаѓаше стариот рецепт, еве го тука:

500 g овесни снегулки (или мешавина од разни житарки)

150 g лешници и бадеми

130 ml вода

140 g темно чоколадо

85 g кафеав шеќер

3 лажици таан

1 лажица семчиња чиа

1 лажица ленено семе

cokoladna granola-4

i usually skip breakfast, but when i don’t, my first choice is always granola with yogurt. this is the first time i made it with chocolate, adapted from this recipe.

cokoladna granola-10

500 g oat flakes (or mix of grains)

150 g hazelnuts and almonds

70 g  pepitas and sunflower seeds

50 g cashews

2 tablespoons chia seeds

2 tablespoons milled flax seeds

200 ml water

140 g dark chocolate (with 70-85% cocoa)

60-70 g dark brown sugar

50-60 g tahini

50 g raisins

50 g dried cranberries

a handful of chopped prunes

roughly chop the hazelnuts and almonds and mix with the oats, cashews, pepitas, sunflower seeds, chia and flax seeds. heat the water with the chocolate, sugar and tahini, on medium heat and stir until the chocolate is melted and everything is evenly mixed.

pour chocolate syrup over the oats and stir well with a big spoon, making sure all oats are covered with syrup. transfer to a large baking tray, pat down slightly and bake for 20 to 30 minutes in an oven preheated at 175°C. take out the tray after the first 15 to 20 minutes and stir the granola. check often after that, so the top layer doesn’t burn. once out of the oven, stir in the dried fruits.

leave the granola to cool completely, then transfer to an airtight container and enjoy your chocolate mornings.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Вегански сладолед / Vegan ice cream
next post: Колачи со ѓумбир / Ginger cookies

5 Comments

  1. This is beautiful granola… Thank you for the recipe. 🙂

  2. thank you, milkica 🙂

Trackbacks for this post

  1. Посно / Vegan - Sitno Seckano
  2. Ванила сладолед со печени вишни / Roasted sour cherry vanilla ice cream - Sitno Seckano
  3. Чоколадирани урми / Chocolate covered dates - Sitno Seckano

Leave a Reply