за оние кои периодов постат, ги собравме на едно место посните рецепти / we collected all the lenten recipes in one place:

vrzopi-od-blitva-4

полнети листови блитва / swiss chard wraps

салата со просо / millet salad

ќуфтиња од палента / croste di polenta

полнети компири / jacket potatoes

лимонада со краставица и ѓумбир / cucumber ginger lemonade

ромеско сос / romesco sauce

сируп од ѓумбир / ginger syrup

фокача со грозје / grape foccacia

ореви со кафе и празнично чоколатце / coffee walnuts and festive chocolate bark

ментол срциња / mentol hearts

humus-i-kuskus-7

кус-кус со марокански лимони / cous-cous with moroccan lemons

кисел црвен кромид / pickled red onion

смути со урми / date smoothie

салата од грав и спанаќ / spinach bean salad

чатни од лимон / lemon chutney

салата од цвекло и анасон / fennel beet salad

тајландска супа од печурки / thai mushroom soup

пита од просо со спанаќ / millet pie with spinach

vegetable-soup

супа од печен зеленчук / roasted vegetables soup

зачинети бамји / spiced okra

џем од суви домати / sun-dried tomato jam

салата од келераба / cohlrabi salad

панакота со кокосово млеко / coconut milk pannacota

бомбици од урми и какао / date cocoa truffles

салата со јачмен / barley salad

наут со праз и лимон / chickpeas with leeks and lemon

гранола / granola

зеленчукова супа / rich vegetable soup

проверете ги и постарите посни рецепти. / also check our older lenten recipes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Солени мафини со младо кромитче / Savory muffins with scallions
next post: Јанија / Beef stew

Leave a Reply