кисел кромид. не звучи многу примамливо. ама видете го, розев. видете со кои зачини ја дели теглата. не може да не ви замириса примамливо. така и мене, кога го видов овде и овде. страшно е вкусен во сендвич со колбас и сенф, во компир салата или со големи печени компири, а сигурно ќе ви текнат и други примени кога ќе го пробате.

scroll down for the recipe in english

3/4 шоља бел оцет

3 лажици шеќер

1/4 лажиче сол

1 ловоров лист

1/2 лажиче мелен пимент

5 цели каранфилчиња

1/4 лажиче анасон (семе)

1/4 лажиче коријандер (семе, јас ставив мелено)

1 голем црвен кромид, излупен и исечен на тенки кришки

во мало тенџере загрејте го оцетот со шеќерот, солта и зачините додека не зоврие. додадете го кромидот, намалете ја температурата и оставете го уште 30тина секунди. тргнете го тенџеретo од шпорет, оставете го сосема да се олади, па префрлете го кромидот, заедно со течноста и зачините во тегла. чувајте ја во фрижидер, може да стои неколку недели, а може да се јаде уште првиот ден.

this pink-colored pickled onion spiced with delicious spices is a great accompaniment for a sausage and mustard sandwich, it goes great in a potato salad or in jacket potatoes, and i’m sure you’ll think of more ways to use them, once you try them.

recipe from here and here.

3/4 cup white vinegar

3 tablespoons sugar

1/4 teaspoon salt

1 bay leaf

1/4 teaspoon ground allspice

5 whole cloves

1/4 teaspoon fennel seeds

1/4 teaspoon coriander

1 large red onion, peeled, and sliced into thin wedges

in a small saucepan heat the vinegar, sugar, salt and spices until boiling. add the onion slices and lower heat, then simmer gently for 30 seconds.  remove from heat and let cool completely. transfer the onions with the liquid and the spices into a jar then refrigerate until ready to use. the onions will keep for several weeks but they are good to go the day they are made.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Булгур салата со грозје и сирење … Bulgur salad with grapes and goat cheese
next post: Смути / Smoothie

Trackbacks for this post

  1. Ќофтиња од грав и домашни земички / Bean burgers with homemade buns | Sitno Seckano

Leave a Reply