има денови кога е тешко сите тројца дома да се погодиме во исто време за ручек или вечера. затоа, во таквите денови, ми се допаѓаат овие ќофтиња со домашни земички, секој може да си направи сендвич кога му се јаде, и да си стави додатоци по желба.

please scroll down for the recipe in english

ќофтињата се слични на овие од наут. печени, не пржени. кога ги направив првиот пат, не очекував дека уште од првиот залак ќе ми бидат толку вкусни, што и следниот ден едвај чекав да си направам сендвич со нив. некогаш ги правам со црвена зелка и црвен кромид, некогаш со зелена зелка и жолт кромид, сеедно, секако се многу вкусни.

во сендвичот со ќофте од грав убаво оди парче домат, парче авокадо, тенко исечена ротквица, малку рукола или зелена салата и јас обавезно ставам лут чили сос, срирача. убави се и со киселиот црвен кромид.

2 лажици маслиново масло

1 црвен или жолт кромид, ситно исецкан

1 морков, изрендан

околу 2 шољи црвена или зелена зелка, исецкана ситно

1 – 2 чешниња лукче, источени

1 лажиче кари

околу 1 ½ шоља сварен грав, исцеден

1 лажица домашен кечап

1 јајце

околу 45 gr презла

околу 60 gr рендан кашкавал

сол и бибер

загрејте малку масло и испржете го кромидот додека не омекне и не стане проѕирен, не кафен.

во здела испасирајте го гравот со вилушка. не мора да биде целосно смачкан и мазен, може да оставите и парчиња. додајте го пржениот кромид, заедно со маслото, и другите состојки и помешајте ги убаво.

направете плескавици од смесата, со намокрени раце е полесно ако се лепат, и наредете ги во големо тавче врз хартија за печење. печете ги ќофтињата во рерна загреана на 200°C околу 25 минути. негде на половина од печењето превртете ги да се испечат рамномерно од двете страни.

kjoftinja od grav-5

рецептот за земичките е од овде.

1 шоља + 2 лажици топла вода

2 лажици сув квасец

⅓ шоља сончогледово масло

2 лажици шеќер

1 јајце

1 лажиче сол

3 – 3 ½ шољи брашно (од кои една шоља интегрално р’жано, другото – сенаменско)

интегрален сусам, за посипување

помешајте ги водата, квасецот, маслото и шеќерот и оставете ги да отстојат 5 минути. додајте ги јајцето, солта и 3 шољи брашно. измесете го тестото рачно или со миксер и додајте брашно, ако е потребно, да се добие меко тесто.

поделете го на 12 дела, обликувајте ги во топчиња и наредете ги во големо тавче, врз хартија за печење. оставете околу 5 cm празен простор помеѓу нив, па ако не ги собира сите во тавчето, печете ги во две тури.

покријте ги со кујнска крпа и оставете ги да отстојат 10 минути, а потоа премачкајте ги со млеко или изматено јајце, посипете ги со сусам и ставете ги да се печат во рерна загреана на 200°C околу 10 минути, додека не се заруменат.

kjoftinja od grav-2

some days we can hardly manage to be home at the same time for dinner. in those days, i love burgers like these, with homemade burger buns. everybody can make their own sandwich when they are hungry, and put whichever topping they like.

these bean burgers are similar to these chickpea burgers. they are baked, not fried. the first time i made them, i didn’t expect them to be so delicious, that i couldn’t wait to have another one the next day. i make them with red cabbage sometimes, and red onion, and they are equally tasty.

it’s nice to put a slice of tomato, a slice of avocado, thin radish slices, arugula or lettuce and some hot sriracha in a sandwich with a bean burger. they go well with the pickled red onion, too.

2 tablespoons olive oil

1 onion, finely chopped

1 carrot, grated

about 2 cups red or green cabbage, finely chopped

1 – 2 garlic cloves, crushed

1 teaspoon curry powder

about 1 ½ cups cooked beans, drained

1 tablespoon homemade ketchup, or tomato puree

1 egg

about 45 gr dried breadcrumbs

about 60 gr grated cheese

salt and black pepper

heat the oil on medium heat and fry the onion gently until soft.

in a large bowl, mash the beans with a fork, mix in the onion with the oil and the rest of the ingredients.

take tablespoonfuls from the mixture and shape into burgers. wet your hands if the mixture is sticky. place the burgers on a parchment paper lined baking sheet and bake in an oven preheated at 200°C about 25 minutes. half-way through cooking, turn the burgers so they crisp on both sides.

kjoftinja od grav-6

the recipe for the burger buns is from here.

1 cup plus 2 tablespoons warm water

2 tablespoons active dry yeast

⅓ cup sunflower oil

2 tablespoons sugar

1 egg

1 teaspoon salt

3 – 3 ½ cups flour (i used 1 cup wholegrain rye flour and the rest all-purpose flour)

whole-grain sesame seeds, for sprinkling

dissolve yeast, oil and sugar in warm water and let stand for 5 minutes. add the egg, salt and 3 cups flour. knead by hand or with an electric mixer and add flour if necessary to form a soft dough.

divide into 12 pieces, shape each into a ball and place on a baking-paper lined sheet. place the balls about 5 cm apart, so if you can’t fit them all on one baking sheet, bake them in two rounds.

cover with a kitchen towel and let rest for 10 minutes, then brush with milk or a beaten egg and sprinkle with sesame seeds. bake at 200°C about 10 minutes or until golden brown.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пилешко во сос и банана-наан / Chicken in sauce and banana-naan
next post: Тарт со синап и домати / Tomato mustard seed tart

5 Comments

  1. Јелена

    Денес ќе ги правам ќофтињава, ама со црвен грав (имам една лименка што чека да ја искористам). Едвај чекам да ги пробам, па ќе ви пишам како излегле. 🙂

  2. Јелена

    Супер беа! Фала за идејата и рецептот!

Trackbacks for this post

  1. Пилешко чили со зелен грав / Mung bean chicken chilli - Sitno Seckano
  2. Ќофтиња од модри патлиџани / Eggplant "meat"balls - Sitno Seckano
  3. Веге-бургери од леќа и сладок компир / Lentil sweet potato veggie burgers - Sitno Seckano

Leave a Reply