дали готвите разни типови грав? јас обично имам дома неколку типови грав и често варам големо тенџере од некој од нив и потоа го користам гравот во разни рецепти следните денови. разни салати, или манџи, супи, ќофтиња, сосови, фил за бурита и енчилади

овој пат сварив зелен мунг грав, од кој еден дел заврши во салата со марула, младо кромитче, краставица и семки од тиква и сончоглед, а останатото во оваа чили манџа.

вакво чили можете да направите и без строго да следите некој рецепт, вкусно е и со и без месо, или со црн, кафен или шарен грав, а и со леќа. пченкарното брашно прв пат го додавам во чили манџа, следејќи го овој рецепт, ја прави погуста и ѝ дава интересен вкус, ама може и да се изостави. лутата пиперка чипотле и сосот адобо во кој се продава, во мали конзерви, е совршена за вакви манџи. не само што е многу лута, туку има и јак чаден вкус. знам дека тешко се наоѓа кај нас, па како замена можете да ставите сува лута пиперка.

chicken chilli

2 – 3 лажици масло

1 кромид (жолт или црвен), ситно исецкан

2 лукчиња, истолчени

½ kg пилешко бело месо, исечено на коцки

вода (или водата од гравот)

½ шоља домашен кечап

1 лута чипотлe пиперка и 1 лажица aдобо сос

1 ½ шоља мунг грав, сварен

1 лажиче црвен пипер

1 лажиче мелен кумин

½ лажиче сол

¼ шоља пченкарно брашно

замрзната пченка

свеж спанаќ

во тенџере, загрејте го маслото на средно и ставете го кромидот да се пржи неколку минути. кога ќе омекне додајте го пилешкото и гответе го додека не се зарумени од сите страни. потоа додајте го лукчето, промешајте, па додајте вода, или водата во која се варел гравот, кечапот, црвенот пипер, куминот и солта и оставете го сето тоа да се готви на средно дваесетина минути.

додајте го сварениот грав и замрзнатата пченка и промешајте. пченкарното брашно помешајте го со малку вода, па додајте го во манџата. гответе ја уште неколку минути, додека пченката и гравот не се загреат, и манџата не се згусне малку, па тргнете го тенџерето од шпорет и додајте ги исчистените ливчиња спанаќ.

чилито е многу вкусно со павлака и рендан кашкавал.

chicken chilli-9

do you use different types of beans in cooking? i usually have a few different types of beans in my pantry. i often cook a big pot of one of them and then use the cooked beans in recipes throughout the next days. various salads, many stews, soups, burgers, dips, burritos and enchiladas

this time i cooked green mung beans and used half of them in a salad with lettuce, scallions, cucumber and pumpkin and sunflower seeds, and the other half in this chicken chilli.

recipe adapted from here.

2 – 3 tablespoons oil

1 onion (yellow or red), diced

2 cloves garlic, minced

½ kg boneless, skinless chicken breasts, diced

water or chicken stock (or the water from cooking the beans)

½ cup homemade ketchup

1 chipotle pepper in adobo sauce (minced) + 1 tablespoon adobo sauce

1 ½ mung beans, cooked

1 teaspoon chili powder

1 teaspoon ground cumin

½ teaspoon salt

¼ cup corn flour

frozen corn

fresh spinach

heat the oil in a pot over medium heat and saute the onions for a few minutes. add the chicken and cook until lightly browned. then add minced garlic, water or the cooking liquid from the beans, ketchup, paprika, cumin and salt and let simmer around 20 minutes.

add the cooked beans and frozen corn and stir. mix the corn flour with a little water, then add this paste to the stew. cook the stew a few minutes more, until the corn and beans are heaten, then remove the pot from heat and add the spinach.

serve with sour cream and grated cheese.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Милиброд / Sweet braided bread
next post: Ориз со зеленчук на пареа / Rice with steamed vegetables

2 Comments

  1. Симона

    Дали може пченка од конзерва да оди? 🙂

  2. Секако, Симона, и од конзерва може пченка да се стави.

Leave a Reply