идејата за ова јадење дојде по забелешката на мартин дека постојано готвам некои експерименти. ова е лесно јадење со едноставни состојки, кое брзо се готви и многу е вкусно. го јадевме со наан лепчиња направени со банана, затоа што имавме презреани банани кои чекаа да бидат употребени. вкусот на банана не се чувствува, ама наанот е мек и вкусен.

please scroll down for the recipe in english

4 парчиња пилешко бело месо

околу 300 g свежи печурки, исецкани

неколку суви вргањ печурки

1 кромид, исецкан

1 шоља домашен кечап (или мала конзерва домати, или 2 – 3 свежи домати)

малку оригано или босилок

сол и бибер

малку масло

исечете го месото на крупни парчиња и ставете го да се пржи во малку масло, во големо тавче, на средно јако, додека не се зарумени малку. додајте го кромидот, па по неколку минути и свежите печурки. намалете ја температурата ако почнат брзо да се заруменуваат. по неколку минути во тавчето ставете го кечапот, сувите печурки, сол, бибер и оригано. промешајте и оставете го да се крчка петнаесетина минути, со повремено мешање, или додека месото не е целосно зготвено.

pilesko vo sos-27

лепчињата наан се прават многу лесно и мене ми се многу вкусни. ми се чини дека е полесно да ги направите, отколку да отидете до продавница по леб.

рецептот за наанот е од тука. рецепт за наан со јогурт (без банана) – тука.

1/2 мека, зрела банана
1 лажиче сув квасец
1/2 шоља топла вода
1 – 1 1/2 шољи меко брашно
малку сол

испасирајте ја бананата, помешајте ја со водата и квасецот и оставете ги да стојат 5 минути.

помешајте една шоља од брашното со солта и додајте ја бананата со квасец. промешајте (јас најчесто мешам со вилушка) додека не се спои сé во тесто. додајте уште брашно колку што е потребно да се добие мазно тесто и измесете го кратко. премачкајте ја топката тесто со масло и оставете ја во ванглата, покриена со кујнска крпа, да нарасне, околу 30 минути.

поделете го тестото на 4 дела и исукајте го секој во круг со дијаметар од околу 15 cm. загрејте тавче со малку масло на јако, ставете во него еден наан и гответе го додека не се зарумени, па завртете го и испечете го и од другата страна. додека еден наан се пече, исукајте го следниот. послужете ги лепчињата наан топли.

pilesko vo sos-25

i made this simple dish after martin started complaining that i experiment with my cooking too much. i combined the flavors he likes: chicken, tomatoes, mushrooms and oregano and he loved it. we had this chicken in tomato sauce with naan, made with banana because we had some ripe bananas, that needed to be used. you can’t notice the banana, but the naan is soft and tasty.

2 boneless skinless chicken breasts

around 300 g fresh mushrooms, sliced

a handful of dried porcini mushrooms

1 onion, chopped

1 cup homemade кеtchup (or 1 can tomatoes, or 2 – 3 fresh ripe tomatoes)

dried oregano (or fresh or dried basil)

salt and pepper

sunflower oil

cube the chicken and brown in a little oil. add onion, cook a few minutes, then add the fresh mushroom. lower the heat and cook, stirring, until lightly browned. add the ketchup, dried mushrooms, salt, pepper and oregano. stir and leave to simmer around 15 minutes, or until the chicken is cooked through.

pilesko vo sos-21

the naan is delicious. it is so easy to make, i think it’s easier to make it, than to run to the store to buy bread, when you realize you have ran out.

the naan recipe is from the neverhomemaker. recipe for naan with yogurt (without banana) – here.

1/2 ripe banana
1 teaspoon active dry yeast
1/2 cup warm water
1 – 1 1/2 cups bread flour
pinch of salt

mash the banana, stir with the water and yeast and leave aside for 5 minutes.

mix 1 cup flour with salt and add the banana mixture. stir with a fork and add more flour if needed to make a smooth dough and knead briefly. oil the ball of dough and leave in the bowl, covered with a kitchen towel, to rise, around 30 minutes.

divide the dough in 4 and roll each piece until about 15 cm in diameter. heat a little oil in a pan on high and put one rolled piece to cook until golden. flip the naan and cook the other side. roll the next piece of dough while one is cooking. serve the naan warm.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата со леќа / Lentil salad
next post: Ќофтиња од грав и домашни земички / Bean burgers with homemade buns

Trackbacks for this post

  1. Лепињи со печени зеленчуци / Pita bread with roasted vegetables - Sitno Seckano

Leave a Reply