кога син ми мартин беше мал, многу сакаше леќа. можеше да ја јаде секој втор ден. другите денови сакаше гравче. ама веќе е пораснат и станат многу пробирлив во јадењето, па не сака ни леќа ни грав. а и на сите ни здосади манџата со леќа. затоа барам други идеи и рецепти со леќа и со неа правам супи, ќофтиња и салати.

salata od lekja-5

scroll down for the recipe in english

идејата за оваа салата е од тука. не мора да се придржувате кон рецептот, оваа салата е убава и со рукола, ротквици и младо кромитче, а многу e вкусна и ако се додаде еден исечен домат, или издробено сирење, семки од тиква или сончоглед, печено цвекло, сварен наут, црвен кромид… пробајте.

јас ја направив салатата со црна леќа, белуга, која ја купив во холандија. не знам дали ја има кај нас, ама и нашата кафена леќа е погодна за салати, бидејќи зрната остануваат цели, ако не се преварат. црвената леќа брзо станува кашеста при варењето, па не би можела да се употреби во оваа салата.

околу 150 g црна леќа белуга

околу 200 g свежи печурки, исецкани

сув тимјан

1 помала зелена салата, или пола голема

сол, бибер

маслиново масло

оцет балсамик

измијте ја леќата и ставете ја да се вари во тенџере со вода, околу 15 минути, или додека не омекне, само не ја преварувајте. исцедете ја.

испржете ги печурките на путер или маслиново масло, на јако, со малку сол и тимјан.

измијте ја зелената салата, исецкајте ја и помешајте ја со леќата и пржените печурки. ставете сол и бибер по вкус, маслиново масло и оцет балсамик, промешајте, пробајте или додајте нешто ако е потребно. можете да ја послужите салата уште додека леќата и печурките се топли, а можете и да ја ставите во фрижидер и да ја послужите покасно, ладна.

salata od lekja

my son martin used to love lentil stew when he was small. he could eat lentils or beans every day. but he has grown to become very picky eater and no longer wants the lentil stew, so i try to make new things with lentils, like soups, burgers or salads.

the idea for this salad is from here. you don’t have to stick to the recipe, this salad is nice with arugula, radishes and spring onions, too. it is also delicious with tomatoes, crumbled white cheese, pumpkin seeds or sunflower seeds, roasted beets, cooked chickpeas, red onion…

i made this salad with black beluga lentils. it can also be made with brown lentils, just don’t overcook them. red lentils would not be suitable because they get mushy quickly while cooking.

around 150 g black beluga lentils

around 200 g fresh mushrooms, chopped

dried thyme

1 small lettuce, or half a large one

salt, black pepper

olive oil

balsamic vinegar

rinse lentils and cook them in a pot of water for about 15 minutes or until just tender. drain.

saute the mushrooms in butter or olive oil, on high heat, adding a little salt and dried thyme.

wash and slice the lettuce. add the lentils and the mushrooms. season with salt and black pepper, add olive oil and balsamic vinegar and stir. taste and adjust the seasoning. you can serve the salad still warm, or leave to cool in the fridge and serve cold.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Супа од печени моркови / Roasted carrot soup
next post: Пилешко во сос и банана-наан / Chicken in sauce and banana-naan

Leave a Reply