изгледа како веќе да е почната пролетта, само мене кога сум дома ми студи. затоа ја направив оваа супа. свежа и не премногу зачинета, ќе ве загрее ако и вам ви студи.

supa od morkovi-16

scroll down for the recipe in english

рецептот е од тука.

за 6 порции:

1 kg моркови, измиени

1 јаболко, излупено и исечено на четвртинки

маслиново масло

сол, бибер

1 голем кромид, ситно исецкан

1 – 2 чешниња лукче, истолчени

1 лажиче мелен ѓумбир

1 лажиче кари

3 шољи вода

за послужување:

кисела павлака

сув власец (или уште подобро, свеж)

supa od morkovi-8

помешајте ги морковите и јаболкото со малку маслиново масло и сол и бибер и ставете ги да се печат на 200°C околу 40 минути, или додека морковите не омекнат. промешајте ги еднаш – два пати во текот на печењето.

ставете ги кромидот и лукчето во тенџере со малку масло и пржете ги на тивко неколку минути. додајте ги печените моркови и јаболко, ѓумбирот и карито и 3 шољи вода. изблендирајте ја супата и додадете сол по вкус и вода додека не ја добиете саканата густина.

послужете ја супата со павлака и лук власец, или јогурт или слатка павлака и некој свеж зачин.

supa od morkovi-12

it seems that spring is already here, but i still feel cold at home. that’s why i made this soup, it’s fresh and not too spicy and it will warm you if you are cold, too.

the recipe is from here.

supa od morkovi-17

serves: 6

1 kg carrots, washed

1 apple, peeled and quartered

salt, black pepper

1 big onion, diced

1 – 2 garlic cloves, minced

1 teaspoon ground ginger

1 teaspoon curry powder

3 cups water

to serve:

sour cream

dried chives (or better, fresh)

toss the carrots and apple with a little olive oil, salt and pepper and roast at 200°C about 40 minutes, or until the carrots are tender. stir once or twice during roasting.

saute the onion and garlic on low heat a few minutes. add the carrots and apple, ginger, curry powder and water. blend the soup, adjust the seasoning and add more water to achieve the desired consistency.

serve with a dollop of sour cream and dried chives or yogurt or cream and some fresh herbs.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Посно / Lent
next post: Салата со леќа / Lentil salad

Leave a Reply