времево можеби е претопло за готвење и јадење вака луто и зачинето јадење, ама кога ќе ми се пријаде нешто индиско, тешко дека било што ќе ме расколеба, па ни топлото време.

scroll down for the recipe in english

chicken vindaloo-17

рецептот за пилешкото виндалу е од тука. излезе супер, само јас следниот пат би ставила помалку оцет, можеби само четвртина шоља, бидејќи сакам сосот да биде повеќе лут, а помалку кисел.

chicken vindaloo-8

за двајца:

2 пилешки гради, исечени на парчиња

1 кромид, исечен на тенки резанки

1 – 2 лажици домашен кечап (или доматно пире)

сол и бибер

3 лажици масло

зачини:

½ шоља бел оцет

4-5 суви лути чили пиперчиња

4 каранфилчиња

6 чешниња лукче

1 лажиче мелен ѓумбир

1 лажиче црвен пипер

¼ лажиче мелен цимет

½ лажиче мелен кумин

½ лажиче мелен куркума

½ лажиче сенф со цели зрна

1 лажиче шеќер

chicken vindaloo-15

јадењево може да се направи со сите парчиња од кокошката, ама јас го направив само со пилешки гради.

помешајте ги зачините со оцетот и оставете ги да отстојат 15 – 20 минути. потоа изблендирајте ги во блендер, додајте ги парчињата пилешко и ставете ги во фрижидер да се маринираат неколку часа.

во вок тава или големо тавче загрејте го маслото на средно, испржете го пилешкото кратко, неколку минути, па додајте ги кромидот, кечапот, сол и бибер. промешајте, додајте ½ шоља вода, поклопете го тавчето и намалете ја температурата. гответе го пилешкото околу 20 – 30 минути, додека целосно не е зготвено, а потоа уште десетина минути без капак, да се згусне сосот.

chicken vindaloo-9

послужете го пилешкото виндалу со ориз или наан и со пржена зелка.

Нaaн

рецептот е прилагоден од тука и од тука. следев два рецепта за индиското лепче, едниот ме привлече со коријандерот во него, другиот со начинот на печење на лепчињата и лукчето. сакав да добијам наан како оној што го имам јадено во индискиот ресторан “бомбај”, мирисен и мек и со ливчиња лукче по површината. е ова последното не ми успеа баш, лукчињата воглавно се препекоа.

chicken vindaloo-24

за 6 – 8 наана:

1 лажиче мелени зрна коријандер

½ шоља вода

5 шољи бело брашно

1¼ шоља јогурт

1½ лажиче сув квасец

1 лажица сол

2 лажици сончогледово масло

ливчиња од неколку гранчиња свеж магдонос, исецкани

2 чешниња лукче, тенко исечени

малку путер

помешајте ја водата со мелениот коријандер во лонче и зовријте ја, па оставете ја малку да се олади. во вангла измешајте го јогуртот со квасецот и со водата, додајте 1½ шоља брашно и промешајте убаво со дрвена лажица. покријте ја ванглата и оставете ја да стои 30 минути. потоа додајте ја солта, маслото и останатото брашно. измесете го тестото на побрашнета површина, или како мене, со миксер со додатоци за тесто, премачкајте го тестото со масло и оставете го во ванглата, покриено со крпа, додека не нарасне дупло, околу 1 час.

додајте ги магдоносот и едното лукче на тестото и измесете го уште еднаш. поделете го тестото на 6 – 8 еднакви дела и исукајте едно во округла или овална форма. премачкајте ја едната страна од наанот со вода.

стопете малку путер и помешајте го со другото исецкано лукче.

загрејте тавче со капак на јако. тавчето што јас го користев нема капак, па го покривав со друго тавче. ставете го првиот наан во тавчето, со намачканата страна надолу. ќе се залепи, па гледајте од прва да го наместите убаво и рамно. веднаш покријте го тавчето и печете го наанот 30 секунди. брзо намачкајте ја горната страна со путерот со лукче и превртете го наанот, па печете го уште 30 секунди.

додека еден наан се пече, исукајте го следниот и премачкајте го со вода. брзо оди. на готовите наани, ако сакате, можете да ставите по парче путер додека се уште топли.

chicken vindaloo-18

it might be too hot for cooking and eating spicy foods, but i just had to make this vindaloo and garlic naan.

the recipe for the vindaloo is from here. it turned out great, but next time i’ll use less vinegar, maybe just ¼ cup. i like the sauce spicy and hot, but not that tangy.

chicken vindaloo

for two:

2 chicken breasts, in pieces

1 onion, thinly sliced

1 – 2 tablespoons homemade ketchup (or tomato paste)

salt and pepper

3 tablespoons oil

spice blend:

½ cup white vinegar

4-5 dried red chile peppers

4 cloves

6 garlic cloves

1 teaspoon ground ginger

1 teaspoon paprika powder

¼ teaspoon ground cinnamon

½ teaspoon ground cumin

½ teaspoon ground turmeric

½ teaspoon dry mustard, or whole-grain mustard

1 teaspoon sugar

this can be made with all the chicken pieces, but i made it only with the breast.

soak all the spices in the vinegar for 15 – 20 minutes. then blend these into a fine paste using a blender. add the chicken, mix well to evenly coat all the chicken pieces and let the chicken marinate for for a few hours in the fridge.

in a wok or a large skillet heat the oil on medium heat, add the chicken and cook for a few minutes, then add the onion, ketchup, salt and pepper. stir, add ½ cup water, cover the wok and lower the heat to low. cook the chicken for 20 – 30 minutes, then uncover and cook a few minutes more to thicken the sauce.

chicken vindaloo-10

serve the vindaloo with rice or naan and fried cabbage.

Naan

the naan recipe is adapted from here and here. i followed two recipes, one attracted me with the coriander, and the other with the cooking method and the garlic slivers. i wanted to achieve the taste of the naan i remember from the first indian restaurant in skopje, soft and fragrant and with garlic slivers on the surface. the garlic part didn’t work, most of the garlic browned too much.

chicken vindaloo-12

for 6 – 8 naans:

1 teaspoon ground coriander seeds

½ cup water

5 cups bread flour

1¼ cup yogurt

1½ teaspoons dry yeast

1 tablespoon salt

2 tablespoons sunflower oil

fresh cilantro leaves, or parsley

2 garlic cloves, thinly sliced

a little butter

put the coriander in a little saucepan with the water and bring it to a boil. set aside to cool a little. in a bowl, combine the yogurt with the yeast and the coriander water. add 1½ cups of flour and stir it well until blended. cover the bowl and let it prove for 30 minutes. then add the salt, oil and the remaining flour. knead it well on a lightly floured surface, or, like me, with a mixer. coat the dough with oil and place it back in the bowl. cover it and let it double, approximately 1 hour.

then turn it down on a lightly floured surface and slowly add in the chopped cilantro or parsley and one of the slivered garlic cloves into the dough. divide the dough into 6 – 8 small balls and using a rolling pin, roll one out into oval shape. coat one side of the naan with water.

melt a little butter and add the second slivered garlic clove.

heat a skillet with a lid. my skillet doesn’t have a lid, and i used another skillet to cover it. place the first naan in the skillet, wet side down, which would stick, so try to place it nice and flat. cover it with a lid and cook 30 seconds. quickly brush the upper side with the garlic butter, then flip it and cook the other side for 30 seconds.

while one naan is cooking, roll the next one and brush with water. if you want, put a piece of butter on every naan while they are still warm.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Галета со тиквици, урда и тревки / Zucchini and ricotta galette with herbs
next post: Панзанела / Panzanella

Trackbacks for this post

  1. Салата со наут и заатр / Chickpea Za’atar Salad | sitnoseckano
  2. Пилешко во сос и банана-наан / Chicken in sauce and banana-naan | Sitno Seckano

Leave a Reply