галетите на деб од smitten kitchen веќе ни се испробани и се неверојатно лесни за правење и вкусни.

zucchini galette-27scroll down for the recipe in english

zucchini galette-33

zucchini galette-36

и овде, тестото е како кај галетата со зелка, само јас дел од брашното заменив со пченкарно брашно, затоа што ми се допаѓа како крцкаво станува тестото. и додадов свежи тревки: копар во тестото и власец во филот.

zucchini galette

за тестото:

1 ¼ шоља брашно (од кои ⅓ шоља пченкарно брашно, другото сенаменско)

¼ лажиче сол

околу 110 g путер, ладен и исечен на коцки

1 – 2 гранчиња свеж копар

¼ шоља павлака

¼ шоља ладна вода

zucchini galette-7

за филот:

свеж власец, исецкан

1 голема или 2 помали тиквици, исечени на кругчиња со дебелина околу 5 – 6 mm

1 лажица маслиново масло

1 – 2 чешниња лукче, истолчени

⅔ шоља урда

½ шоља рендан кашкавал

неколку ливчиња свеж босилок

zucchini galette-13

помешајте ги брашната и солта, додајте го путерот на коцки и измешајте ги со брашното со прсти или со блендер за тесто. најголемите парченца путер треба да бидат колку зрно грашок. додајте го копарот. изматете ги на страна павлаката и водата и додајте ги на брашното. мешајте со дрвена лажица или со рака, кратко, само додека сето не се спои во тесто. ако е тестото многу влажно и лепливо, додајте брашно. покријте ја ванглата и ставете го тестото во фрижидер 1 час.

zucchini galette-16

помешајте ги маслиновото масло и лукчето. во друг сад помешајте ги урдата, кашкавалот, едно лажиче од лукчето во масло, малку сол и бибер.

zucchini galette-21

на побрашнета површина, или уште подобро, врз парче хартија за печење, исукајте го тестото во круг со дијаметар од околу 30 cm. намачкајте ја урдата во средината, на околу 4 – 5 cm од работ, посипете со власецот, па наредете ги тиквиците почнувајќи од работ, кон средината. премачкајте ги тиквиците со преостанатото масло со лукче. префрлете го крајот од тестото врз филот и ставете ја галетата да се пече во рерна загреана на 200°C, додека тестото не се зарумени, а тиквиците не омекнат, околу 30 – 40 минути. кога ќе ја извадите од рерна, посипете ја со крупно исецкани ливчиња свеж босилок и послужете ја.

zucchini galette-26

we have already tried galettes by deb from smitten kitchen, they are easy to make and delicious.

the pastry here is the same as the one for the galette with cabbage, except i swapt some of the flour with corn flour, because i like the crunchiness it gives to the crust. and i added fresh herbs: dill in the dough and chives in the filling.

zucchini galette-29

for the pastry:

1 ¼ cups flour (⅓ cup corn flour, the rest all-purpose flour)

¼ teaspoon salt

around 110 g cold butter, cubed

1 – 2 sprigs fresh dill

¼ cup sour cream

¼ cup ice water

zucchini galette-40

for the filling:

fresh chives

1 large or 2 small zucchinis, sliced into 5 – 6 mm thick rounds

1 tablespoon olive oil

1 – 2 garlic cloves, minced

⅔ cup ricotta cheese

½ cup grated cheese

slivered basil leaves

zucchini galette-4

mix the flour and salt in a large bowl, add the butter and cut it in using a pastry blender or your fingers, until the biggest pieces of butter are the size of tiny peas. in a separate bowl, mix the sour cream and water and add this to the butter-flour mixture. with your fingertips or a wooden spoon, mix in the liquid until large lumps form. pat the lumps into a ball, cover the bowl and refrigerate for 1 hour.

zucchini galette-5

mix the olive oil and the garlic together and set aside. in a separate bowl, mix the ricotta, grated cheese, 1 teaspoon of the garlicky olive oil and season with salt and pepper to taste.

zucchini galette-25

on a floured work surface, or over baking paper, roll the dough out into a 30 cm round. spread the ricotta mixture evenly over the dough, leaving a 4 – 5 cm border, sprinkle the chopped chives, then arrange the zucchini on top of the ricotta in concentric circles, starting at the outside edge. brush the zucchini with the remaining garlic oil mixture. fold the border over the filling. bake the galette in an oven preheated at 200°C untill the zucchini is slightly wilted and the galette is golden brown, 30 to 40 minutes. remove from the oven, sprinkle with basil and serve.

zucchini galette-30

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Сливи со маскарпоне и ананас со нане / Plums with mascarpone and pineapple with mint
next post: Пилешко виндалу и наан лепчиња / Chicken vindaloo with naan

3 Comments

  1. Divna ideja za potrošiti tikvice! Baš mi svidja…

  2. da, nie vekje tri pati ja jadevme galetava poslednive 10 dena.

Trackbacks for this post

  1. Киш и мафини за Преплет / Quiche and muffins for Preplet - Sitno Seckano

Leave a Reply